Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Costul unei nunti in Romania


20 raspunsuri la acest subiect

#1
White_Angel

White_Angel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 15:38

Buna tuturor! Sunt o viitoare miresica care locuieste pe meleagurile elene care inca este indecisa, stresata pentru organizarea unei nunti... Sunt momentan intre nunta din Ro si cea din Grecia, totul depinde de cat ne va costa si vom hotari la final exact unde vom alege locatia perfecta :)

Ma intereseaza o nunta modesta circa 60-70 de persoane , cam cat ne-ar costa incepand de la verighete, costumul mirelui (rochia mea deja e aleasa), taxa de la biserica, restaurant, aranjamentele florale nu vor fi pe fiecare masa, ci voi folosi numai la lumanarile de la biserica si cea de pe masa mirilor, foto-videocameran pana in 300-500 euro exista? Se poate face face o nunta intre 2500-3000 euro?

Sper sa gasesc miresici sau viitoare miresici care au trecut/trec prin asta , de preferabil pentru preturile din Constanta?

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 17:01

Faci nunta cu dar?  In plic?



#3
White_Angel

White_Angel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 17:22

Voi merge pe traditiile grecesti, adica si cu dar si cu bani ...deci nu conteaza. La ei nu se obisnuieste sa fie strigat cine va da mai mult sau ce dar a dat mirilor.



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 19:11

Daca e s-o iei "pe bune" cam toate nuntine, vrand-nevrand sa fie cu dar, caci toata lumea cam da ceva...

 

Eu de exemplu la propria nunta nu am pus plicuri pe masa ca sa se simta lumea sa puna banii, nici "casuta de colectare" , ci pur si simplu fiecare, la plecare, ne-a dat cateceva, adica bani la plic, fiecare cat a avut, cat a vrut... 

Dar nu consider ca am facut nunta cu dar, nunta cu dar stiam ca e aia "cu strigare": X a dat atat, Y atat, pentru a stimula oamenii sa dea cat mai mult, ca uite, vecinu' a dat mult... 

 

Pe de alta parte, si eu am dat bani la alte nunti pe la care am mai fost. Dar la unele erau plicuri pe masa, in loc de cartonul cu numele invitatilor, la altele erau casute de colectare.. idei care mie nu mi-au prea placut si le-am eliminat de la nunta mea...



#5
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 04:30

Nu stiu ce sa zic, noi nu sintem in tara, probabil ca se poate, depinde cit se bea, de unde e alcoolul, daca-ti faci prajiturile si ciorba acasa, etc etc.

 

Ca referinta, cam la acelasi numar de persoane, botezul fetitei a costat cam 2000 de dolari. A  fost un fel de chef festiv, de pe la cinci pm pina pe la 2 dim, intr-o sala privata la un restaurant dragut unde noi am adus muzica, alcool inclus (vin si bere, taria am platit-o separat) si bacsis inclus, 20%, a fost cam 2000 de dolari. Dar am avut multe reduceri, n-am platit nimic pe sala ca saream de 1500 de dolari, n-am platit nu mai stiu ce din meniu ca plateam cash, tacimul copiilor a fost 50% din cel al adultilor. Vezi daca poti sa negociezi ceva de genul asta.

 

Pe de alta parte, majoratul nepotului meu, o clasa de copii plus familia apropiata la ceva resto -bar cu staif din suburbiile Brasovului a fost 1500 de euro. (!)

 

Nu inteleg de ce incluzi verighetele in cheltuielile de nunta... :)

 

Simonna



#6
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 04:36

Daca e s-o iei "pe bune" cam toate nuntine, vrand-nevrand sa fie cu dar, caci toata lumea cam da ceva...

 

Eu de exemplu la propria nunta nu am pus plicuri pe masa ca sa se simta lumea sa puna banii, nici "casuta de colectare" , ci pur si simplu fiecare, la plecare, ne-a dat cateceva, adica bani la plic, fiecare cat a avut, cat a vrut... 

Dar nu consider ca am facut nunta cu dar, nunta cu dar stiam ca e aia "cu strigare": X a dat atat, Y atat, pentru a stimula oamenii sa dea cat mai mult, ca uite, vecinu' a dat mult... 

 

Pe de alta parte, si eu am dat bani la alte nunti pe la care am mai fost. Dar la unele erau plicuri pe masa, in loc de cartonul cu numele invitatilor, la altele erau casute de colectare.. idei care mie nu mi-au prea placut si le-am eliminat de la nunta mea...

Ba, rau ai facut :) Ca eu de regula nu am plicuri in casa, plec cu banii in buzunar pur si simplu, cu cecul, ce-o fi, si ma trezesc ca n-am cum sa-i dau. :) De regula sfirsesc prin bucatarie in cautare de plicuri, ultima data am lipit o coala A4 cu scoci sa-mi fac plic  [:-)))]



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 06:28

ceva mai penibil decat 'strigarea' aia nu cred ca  exista.



#8
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 07:56

Eu nu stiu unde anume vrei sa faci nunta aceea cu 3000 euro. Poate daca o multiplici cu 3 sa iti dea un pret corect. Nunta varului de la anul va costa: 900 euro foto si filmat, 1500 euro muzica, aranjamente florale si sala undeva spre 1000 euro, meniurile cca 250 lei (aproxim 55 euro) de persoana si nu va fi o nunta cu fite.



#9
White_Angel

White_Angel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 08:30

Am sperante ca voi gasi si ceva ieftin.

Am pus si verighetele pentru ca tot in cheltuiala noastra va fi, caci nimeni nu ne va ajuta si sunt sigura de asta ca nici un doritor a-l familiei ori prieteni nu se va inghesui, cat nici noi nu cerem asta.

 

In comuna de la greci unde locuiesc dau un exemplu ... la rastaurantul unde se fac astfel de evenimente , cel mai ieftin meniu incepe de la 14 euro per persoana si asta ma face ca in Romania voi gasi cam la fel sau macar un 20 euro perr persoana ceva de genul. De multe ori am vazut ca in tara costurile sunt mai mici, iar la greci aproape duble sau triple.

 

Foto-video la greci sunt de la 1300 euro in sus, iar in tara sunt sigura ca pot gasi si mai ieftin de 700 euro nu doresc sedinte foto de lux si alte cele... Daca am fi putea noi sa le fii facut era bine, desi radem si acum va fi genul selfie :)) cum e la moda. Noi ca si cuplu lucram in aceasta meserie de foto-video la greci :) , desi noi aplicam un pret intre 700-800 euro mai modest asa. Fie nu vreau sa para vreo reclama de ceea ce am zis de noi, ci sa fie luat ca si exemplu.

 

Daca nu vrei sa le cumperi, biserica iti da coroanele (doar pt ceremonie) , vinul, un ingur preot si un dascal. si taxa este la 120 euro, din cate am inteles este putin pentru cineva care nu-si permite. Desi, grecii deobicei isi cumpara vinul si coronitele care vor ramane amintire si taxa la biserica de aici nu mai stiu la cat se ridica (totul depinde de cati preoti ai pentru cor+dascali). 

 

Pentru cei prezenti din biserica din invitati (asa cum stim, nu vin toti la biserica), dupa terminarea ceremoniei, in curtea bisericii se formeaza rand pentru a transmite urari mirilor cat si a agata in pieptul lor banii, iar nasul/nasa stand langa ei ajutandu-i pentru a pune deoparte bacnotele intr-o servieta sau sacosa .

 

La ei nu se obisnuieste sa se strige darul niciodata. Sunt foarte discreti.

 

Am eliminat de la nunta : furatul miresei , scoaterea voalului al miresei atunci cand se spune ca va deveni gospodina etc si restul pe care le-am tot citit pe forumuri dandu-mi dureri de cap ... :)) .

 

Acum astept raspunsul mamei caci i-am dat misiunea de a se interesa pentru taxa de la Biserica Greaca daca preotii pot tine ceremonia in doua limbi : romano-greaca . In trecut pana sa plec din tara, la aceasta biserica mergeam la rugi si am zis eu ca a fost o coincidenta cu plecarea mea ca a fost sa fie in Grecia. Este un vis de a-mi tine ceremonia religioasa aici.



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 10:23

La noi au trecut 7 ani si ceva, aproape 8 de la nunta, si am cam uitat tot...

Pot sa spun ca am avut o nunta mica, discreta, la vreo 40-50 persoane in total, doar persoane apropiate (familie, dar familia mai restransa si cu cine eram noi in relatii apropiate, prieteni, colegi...).

Muzica - nu am avut formatie sau ceva, ci doar cineva cu echipamente profesioniste, statii si ce mai trebuie, si intruit de mine ce feld e muzica vreau si catde tare sa o dea (adica sa nu urle muzica, sa mai poata lumea si vorbi). Tin minte ca ne-a cerut cam 300 euro, vreo 1000 de lei la vremea aia (2007)

Verighetele parca ne-au costat 400 de lei, cu aurul lor...parca asa tin minte, la magazinul Victoria le-am facut

Rochia mea de mireasa vreo 700 de lei, de la un magazin din Cocor, dar acum nu cred ca mai e ceva pe acolo, costumul de mire, eu am mai avut si o hainuta de blana, ca era iarna si mi-era de frig, a mai fost si aia 350 de lei (culmea e ca in ziua nuntii a fost destul de cald - februarie - si nici nu am avut nevoie de ea), nu stiu, dar probabil tot pe acolo, pantofi - preturile de pe piata,

Meniul nu mai stiu cat a costat, habar nu mai am... fotograful a fost un prieten, nu ne-a costat, am mai avut pe cineva pt filmare, dar nu mai tin minte cat a fost...tot pana in 1000 de lei,dar nu mai situ cat

Chirie la sala nu am dat, probabil a fost mai scump putin meniul decat media...

Taxa la biserica, habar nu am, daca a fost, s-au ocupat nasii... dar cred ca nici nu exista o taxa ofociala, cred ca au oferit nasii cat au crezut ei...

Decoratiuni iarasi nu mai stiu... dar nu am avut ceva f incarcat, ci doar cat sa infrumuseteze decent...

 

NU mai stiu...

Oricum nu am avut nunta fastuoasa, doar locatia a fost poate un pic mai pretentioasa

 

Obiceiuri cu hora in fata blocului, furat mireasa, basma, jartea nu le-am inclus in program, ca nu mi-au placut mie  le-am refuzat..... iar nasii au fpst prefect de acord, ca nici ei nu le vroiau, dar daca le doream eu, le-ar fi acceptat.

 

Casa de piatra si petrecere frumoasa cand va fi nunta!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -