Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul tau are hateri?

hater invidios

10 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 10:52

Nu stiu cum sa ii numesc in limba romana - iar daca aveti un cuvant potrivit pentru 'hater' sunt gata sa il adopt.

 

Invidiosi? OK suna si asa bine

 

Deci intrebarea este: copilul tau are hateri (invidiosi).

 

Acestia sunt acel gen de 'prieteni' care minimalizeaza tot ce face bine copilul, care il barfesc pe la spate si care sunt numai zambete la prima vedere. Si care te taxeaza urat in orice moment in care au prilejul sa o faca. (deci au flitul de muste tot timpul la ei) In schimb, ei nu ar suporta acelasi gen de glume sau hartuieili.

 

Nu am crezut ca si baietii au hateri pana am simtit prezenta lor si in jurul copilului meu.

 

Voi ati remarcat asa ceva la copilul/copiii vostri? Cum ati procedat? Ce ati sfatuit copilul sa faca?

 

[flo2]



#2
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 13:41

Raspunsul este afirmativ.

Cand s-a ajuns la agresiune verbala, avand acordul copilului, am discutat cu diriginta si mama repectivului. Mare greseala! Scoala nu s-a implicat in nici un fel in stingerea conflictului; au fost mai interesati sa 'ascunda gunoiul sub pres'. Cat despre mama respectivului...

 

A fost hartuit in continuare (biletele de amenintare in ghiozdan, mesaje jignitoare scrise pe tabla sau postate pe Facebook). Acum l-au lasat in pace. Insa nu mai este invitat la zile de nastere, iesiri in parc sau la film.

 

Toate astea iti lasa un gust amar si zdruncina increderea copilului in oameni.



#3
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 16:12

nu stiu daca te ajuta cu ceva ... dar am avut si eu o prietena de genul asta in scoala generala, f rautacioasa si taxatoare de orice si la orice. cred ca ma obisnuisem cu stilul si nu-i mai luam in serios rautatile, o toleram pur si simplu. evident ca la un moment dat prietenia s-a rupt si din fericire nu ne-am mai intersectat.

nu stiu ce poate face andrei in cazul asta, mai ales ca rautaciosul este si prieten, e ff complicat ... oamenii gelosi pe talentele altora si frustrati de propriile nereusite pot fi chiar periculosi .... brrrr.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 02 octombrie 2014 - 20:03

 

nu stiu ce poate face andrei in cazul asta, mai ales ca rautaciosul este si prieten, e ff complicat ... oamenii gelosi pe talentele altora si frustrati de propriile nereusite pot fi chiar periculosi .... brrrr.

Cum ce poate face? Il confrunta sa vada cu ce scuza vine. Ce fel de prieten e asta? Daca asta e prieten, cum or fi dusmanii? Feciora-meu nu e bataios, dar poate fi foarte ironic, acid, daca-l superi, iti serveste o replica de nu-ti mai trebuie, dar elegant, civilizat, nu cu injurii.



#5
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 10:28

Nu cred ca e vorba de prieteni pentru ca oricum e pus intre ghilimele in mesaj.\Probabil ca sunt copii ce fac parte din acelasi grup si nu prea poate sa ii ,,confrunte" pentru ca astia fac pe glumetii si pe grozavii si atunci cel vizat pica prost in grup daca arata ca il deranjeaza situatia.
Adica ceva de genul:"tu nu stii de gluma? noi mai si glumim de aici.." desi bineinteles ca loviturile sub centura nu sunt cu adevarat glume.
E destul de ingrata situatia dar confruntarea directa sau supararea si ruperea de grup cred ca nu reprezinta solutia la varsta adolescentei.

Editat de mamica11, 03 octombrie 2014 - 20:45 .


#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 12:24

Multumesc pentru sfaturi.

 

Cand ma refer la 'hateri' nu ma refer la genul agresor - ci acel gen de caracter invidios, pe care copilul meu ii numeste 2faces.

 

La aceasta varsta, a adolescentei  - incepi sa intelegi mai multe despre caracterul oamenilor ... si incepi sa vezi ca sunt acele genuri de clici (bisericute) care barfesc, care hotarasc cine sau ni sa vina la intalnirile lor si asa mai departe.

Andrei este foarte popular, nu ma plang de asta, ba chiar as spune ca e prea popular, insa si el e socat uneori sa auda barfele scoase de hateri.

 

ce spun haterii :))
 

- daca esti cel mai bun la matematica - se spune: e totusi prost dar are noroc la exercitii usoare

- daca esti bun la muzica - se spune:eu cant mai bine de 10 ori

- daca esti inalt - totusi ca ai nasul mare

- daca esti popular la fete - e un gay ascuns

- daca esti bun la bascket - taticasu e prieten cu antrenorul de bascket

 

[:-)))]

-



#7
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 03 octombrie 2014 - 18:47

  Era o  vorba ; Cu cat mai bun esti cu atat mai multi inamici iti faci .

 

Succesul e greu de digerat pentru ceilalti . La un moment dat cand vezi ca devin chiar " prietenosi " te intrebi ce mai pun la cale .

Welcome in da' club.



#8
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 08 martie 2015 - 12:35

Sofia mea e prima in clasa, sportiva de competitie si frumusica, toate motivele pt. a fi invidiata. In schimb are un talent social, stie sa se faca iubita si nu se lasa calcata in picioare. In schimb ce am observat e ca are multi "prieteni" care profita, se asaza in banca cu ea ca sa copieze, fac proiecte impreuna numai pentru ca ea e buna la scoala. Dar hateri? Nu. Sau nu-i baga in seama, ca nu mi-a mentionat niciodata. Dar stiu ca in Canada intimidarea are toleranta 0, mai ales la scoala. Au fost niste cazuri de sinucidere pe motivul asta si societatea priveste intimidarea ca pe o crima.



#9
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 08 martie 2015 - 12:50

Daca as avea intr-adevar de a face cu o situatie din asta in primul rand as discuta cu copilu' in detalii din cele mai amanuntite tot ce simte el, l-as incuraja, i-as reda increderea in el, l-as sfatui sa se indeparteze de persoanele ce il supara cat mai rapid si sa se asocieze numai cu cine se simte el bine, si as lua si masuri administrative, scoala, discutii cu parintii etc. btw pe facebook se pot semnala cazurile de intimidare, cineva a scris mai sus de hartuire pe fb. 

 

Am realizat ca sunt inscrisa de 13 ani pe forumul asta, fi-mea are 12 ani. Incredibil cum trece timpul.


Editat de Ira, 08 martie 2015 - 12:55 .


#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 16:03

Al meu copil aseara mi-a zis ca el nu e prea popular la scoala ... si se teme ca asa va fi mereu. Din pacate pentru el, grupul de la scoala cu care intra in contact e destul de mic si are un coleg care desi e mai mic, e tare rau in gura si foarte enervant. Si i s-a pus pata pe al meu, care nu e dotat natural sa fie rautacios, ca mama lui .. el e genul empatic, te ajuta,  te ia in brate, nu-ti zice doua sa te usture.

Suntem in perioada in care tot muncesc cu el sa aiba mai multa incredere in el, dar e complex cu copiii astia sensibili si artisti .




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -