Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Help ! limba engleza la 5 ani


12 raspunsuri la acest subiect

#1
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 20:47

Buna,

Copilul face 5 ani peste 2 luni. E la grupa mare si ii platesc optionalul de engleza, zi de zi 45 minute timp de 1 an de zile deja.  Simt ca am aruncat banii pe geam, n-are nici o treaba cu engleza, nu-I place si refuza si acasa sa exerseze cate ceva cu noi (recunosc ca nici noi n-am insistat prea tare tocmai pt. ca il vad ca se opune atat )

 

Nu sunt vreo disperata care vrea sa-si vada copilul vorbind cursiv engleza la 5 ani, faza e insa ca in iarna as vrea sa-l duc in Austria la sky intensiv la o scoala si va trebui sa rupa putin engleza sa se intelega cat de cat cu proful acolo. Ce ma sfatuiti sa fac ? meditatii acasa ? nu cred ca tine daca suntem vreunul dintre noi prin preajma, sa-l duc la ceva cursuri nu prea stiu cand, dupa gradinita mi se pare prea obositor mai ales ca mai nou nu-mi prea mai doarme la pranz la gradi si deci pe seara e cam obosit. Va rog mult idei, experiete personale. Noi locuim in sect 4, daca stiti ceva eficient in zona…..

 

 

 



#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 22:15

Buna,

Copilul face 5 ani peste 2 luni. E la grupa mare si ii platesc optionalul de engleza, zi de zi 45 minute timp de 1 an de zile deja.  Simt ca am aruncat banii pe geam, n-are nici o treaba cu engleza, nu-I place si refuza si acasa sa exerseze cate ceva cu noi (recunosc ca nici noi n-am insistat prea tare tocmai pt. ca il vad ca se opune atat )

 

Nu sunt vreo disperata care vrea sa-si vada copilul vorbind cursiv engleza la 5 ani, faza e insa ca in iarna as vrea sa-l duc in Austria la sky intensiv la o scoala si va trebui sa rupa putin engleza sa se intelega cat de cat cu proful acolo. Ce ma sfatuiti sa fac ? meditatii acasa ? nu cred ca tine daca suntem vreunul dintre noi prin preajma, sa-l duc la ceva cursuri nu prea stiu cand, dupa gradinita mi se pare prea obositor mai ales ca mai nou nu-mi prea mai doarme la pranz la gradi si deci pe seara e cam obosit. Va rog mult idei, experiete personale. Noi locuim in sect 4, daca stiti ceva eficient in zona…..

 

 

problema se pune dupa cum vad:

-acasa nu poti ca nu vrea cu voi de fatza

-la professor nu se poate ca nu e timp dupa gradi

-la gradi nu e sufficient

...pai atunci ce posibilitati sa fie? in weekend...pai nu sunt prea multe weekenduri ramase pana in iarna.

 

scuze, dar nu cred ca e pposibil sa inveti in 3 luni engleza un copil de 5 ani (care nici nu vrea sa invete).

 

singura solutie este dupa parerea mea, daca voi parintii stiti engleza, sa vb sa vorbiti non stop ccu el numai in engleza.


Editat de michelle-usa, 29 septembrie 2014 - 22:16 .


#3
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 22:26

evident ca nu invata in 3 luni sa vorbeasca. vreau sa invete doar cate ceva basic, sa inteleaga instructorul daca e obosit, ii e sete, il doare ceva etc. Mai astept idei...



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 22:56

evident ca nu invata in 3 luni sa vorbeasca. vreau sa invete doar cate ceva basic, sa inteleaga instructorul daca e obosit, ii e sete, il doare ceva etc. Mai astept idei...

Mergeti unul din voi cu el si traduceti voi instructorului. 



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 00:06

evident ca nu invata in 3 luni sa vorbeasca. vreau sa invete doar cate ceva basic, sa inteleaga instructorul daca e obosit, ii e sete, il doare ceva etc. Mai astept idei...

astea le invata cel mai bine prin repetare cu voi acasa

 

vorbeste cu cineva un meditator ori pune singura pe hirtie expresii uzuale scurte(chiar doar de 2 cuvinte sunt suficiente instructorului sa inteleaga) si doar cuvinte importante  ...iar pe astea le repetati si invatati in 3 luni.

deci incearca acas asa vb cit mai mult in engleza , altfel la masa cu meditator nu cred ca va invata multe. 

 

foloseste flash cards, eventual pune-le pe perete sau fa jocuri cu ele. sunt f folositoare t imbogatirea voc.

 

help! e primul cuvint de care are nevoie sa-l stie [:)]

pain

hurt

tummy, leg, arm, head...partile corpului

fast

slow

I

you

mom, dad

 

e simplu asta de invatat in citeva luni. treb doar consistenta



#6
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:12

Chiar daca il dai la cursuri, manualele nu il invata vocablarul pe care il vrei tu (pentru ski). Va invata sa numere, culorile, numele unor jucarii... cam asta contine manualul pt varsta asta. Copiii mei au facut engleza de la 5 ani. La gradinita era egal cu 0. I-am dat la Shakespeare School si in timp s-a vazut diferenta, dar nu te astepta ca in 3 luni sa faca minuni, asta presupunand ca si copilul coopereaza, invata.

   Am senzatia ca ati pus presiune pe el (copil) si a intrat in defensiva. Nu vrea. S-ar putea sa asocieze si cu ski-ul si sa nu vrea nici asta. Luati-l usurel, cu jocuri, cu roluri...cat sa invete cuvite basic. Monitorii se descurca ei. Poate recurgeti si la o stratagema. Cautati niste prieteni cu copil putintel mai mare/descurcaret/cunoscator de nitica engleza sau germana cu care sa mearga la acea scoala de ski. Nu se va simti singur si parasit la un sport care la inceput e cam neplacut, cu unii care vorbesc pasareste... Aici l-ati dat la ski? Stie cat de cat?



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 08:54

cred ca profesorul cu care face engleza de un an, zi de zi, iti ia banii si nu-si vede de treaba. chiar daca cel mic nu stie sa scrie/citeasca la varsta asta, tot ar fi trebuit sa se "prinda" de el expresii uzuale, numere, culori, obiecte.

daca vacanta din austria este deja platita/planificata, asta e, va descurcati la fata locului, vazand si facand.

pana atunci insa poate mergeti la noi la munte, daca va fi zapada, sa invete cu monitor autohton elementele de baza in materie de schi.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:08

cred ca profesorul cu care face engleza de un an, zi de zi, iti ia banii si nu-si vede de treaba. chiar daca cel mic nu stie sa scrie/citeasca la varsta asta, tot ar fi trebuit sa se "prinda" de el expresii uzuale, numere, culori, obiecte.

daca vacanta din austria este deja platita/planificata, asta e, va descurcati la fata locului, vazand si facand.

 

Hai mey ca asta e uzual la gradinita,nici fii mio in doi ani de "engleza" nu stia mai nimic. [fri] Ultimul an nu l-am mai lasat,excat ca si autoarea subiectului,am ajuns la concluzia ca erau bani aruncati.

 

Nu spun ca si ce stia ,pronunta incorect...ei ce mai...tare m-am suparat atunci!



#9
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:11

Corina, exact la asta ma gandeam si eu. Sa faceti o tura pe aici si sa mai aiba niste ore cu un instructor roman.

Iar acolo poate nu-l lasati din prima singur...

Poate ca a prins ceva engleza dar nu vrea sa zica. Al meu daca nu stie ceva sigur sigur nu spune. Eu incerc sa-l incurajez sa spuna chhiar daca greseste... dar nu tot timpul iese. CAnd era de 5 ani chiar nu-mi spunea nimic.  Acum are aproape 6 si imi spune din ce cuvinte invata la scoala. Dar le si uita foarte repede.

Tu relaxeaza-te, bucura-te de idee/concediu si se va relaxa si el... va vedea altfel lucrurile si o sa-si schimbe atitudinea



#10
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 01 octombrie 2014 - 21:02

Ok, sa lasam subiectul sky, o sa incercam sa-l invatam noi cateva expresii uzuale pt. a se intelege cu instructorul acolo, sper sa reusim desi sunt anumite cuvinte pe care efectiv nu pare sa le poata retine....

Totusi, pentru viitor as vrea sa stiu din proprie experienta unde/cum ati avut cel mai mult succes cu invatatul limbii engleze la varsta de 4-5 ani. As dori recomandari concrete de la mamici din Bucuresti. Mersic




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -