Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Oct. 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 13

sarcina bebe nastere

232 raspunsuri la acest subiect

#11
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 23:08

Multumim Anda de capitol nou!!! Sunt bucuroasa ca avem casuta noua in care vor poposi bobocei si bobocele!!! Sa fie sanatosi si sa avem numai vesti bune!!!

 

Stiu ca acum in ultimele sapt apare o stare care se numeste febra cuibului si o resimt in toate privintele .... m-am apucat in weekend de reorganizarea dulapurilor, de montarea comodei pt lucrurile bubulinei (pe care le-am spalat si calcat in timpul sapt trecute), chiar am facut si patutul ca sa vedem daca intra in spatiul alocat din dormitor!!!! Si intra si se potriveste la fix cu planurile noastre (deh dormitor normal de bloc).

In casa in fiecare zi gasesc cate ceva de facut si nu ma las deloc pana nu iese asa cum vreau eu!!! Stiu ca am doar 36 de sapt dar asa tare m-a cuprins febra asta incat am pus la punct si bagajul pt spital (pe care imi propusesem sa nu il fac pana la 38 de sapt k sa nu aiba motiv fata sa scoata nasucul la aer).

In rest fac gimnastica zilnic in parc, dar si acasa .... vad ca nu mai pot respira asa usor ca altadata dar nu ma las!!!

Va pupacesc tarziu dar nu prea am somn in ultima vreme!!!



#12
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 00:01

Buna, fetelor! Eu nu am somn, m-au luat grijile, gandurile.. Mai am o zi si o sa-mi vad fetita! Daca nici maine noapte nu o sa pot sa dorm, am incurcat-o!. Mai ales ca la spital sigur nu voi putea dormi primele 2 nopti, pt ca pur si simplu nu pot dormi cu fata in sus, cu luminile aprinse si cu miscare pe langa mine cum e la terapie intensiva. Data trecuta desi mi-au dat diazepam si alte somnifere nu am reusit sa dorm nici 5 minute in prima noapte, iar in a 2-a doar o ora, doua. M-am mai pricopsit si cu o viroza, ma mananca rau pe gat si parca vad ca o sa dau in tuse. Nu stiu cum o sa merg la bebelina virusata :-( Si uite asa, fel si fel de griji acum pe capul meu..

Oanacrina, bine ai venit! Sa stii ca si eu am avut contractii dureroase toata sarcina dar se pare ca nu au fost un pericol. Oricum, ma gandesc ca nu mai ai mult pana la termen, nu? Adica acum nu ar fi o problema daca ar veni bebele.

Am vazut ca sunt multe fete care nu au mai scris zilele astea. Sper ca e totul bine cu ele!

Andreutza, cum e acasa? A inceput sa pape mai bine fotomodela ta?

Schumpi, cred ca si tu esti acasa. Asteptam sa dai un semn.

Elynko, ce face puiul tau? A inceput sa ia in greutate? Picioarele s-au mai desumflat?

Anda, ma bucur ca ne-ai mai scris! Eu cred ca in curand va incepe sa pape mai bine Sebi, va mai prinde si el forta! E bine si cu biberonul, important este ca e laptic de la mami.

Burticute, nu mai avem mult si o sa ne tinem toate puiutii in brate. Stiu ca e grea asteptarea, dar nu avem decat sa avem rabdare si sa incercam sa fim cat mai optimiste!

Va pup pe toate! O noapte linistita sa aveti!

#13
marylungu

marylungu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 06:09

Silvia,am emotii pt tine si iti tin pumnii. Aabia astept sa iti vad gaza :) cred ca fetita cea mare e foarte incantata si bucuroasa ca va faace cunostiintaa cu cea mica <3 asteptam vesti de la tn draga noastra,sa nasti cu bine :*

#14
marylungu

marylungu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 06:09

Silvia,am emotii pt tine si iti tin pumnii. Aabia astept sa iti vad gaza :) cred ca fetita cea mare e foarte incantata si bucuroasa ca va faace cunostiintaa cu cea mica <3 asteptam vesti de la tn draga noastra,sa nasti cu bine :*

#15
marylungu

marylungu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:09

Hi hi hi miky draga sa stii ca te inteleg cel mai bine :* si eu saptaamana trecuta aam vrut musai sa pun tot la punct( bagaj maternitate,hainute bebe spalate si calcate,cosmetice,arenjarea lucrusoarelor, tot) e mai bine sa le aavem facute :))))) .in ceea ce priveste respiratia ,eu respir mult mai usor de ceva timp... iar cu insomnia tot cam asa stau lucrurile si la mine.adorm tarrrrziu (ma tot gandesc la micuta,daca voi fi o mama buna,daca voi naste cu bine etc) . .

#16
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 09:58

Salutari,
Ieri a fost prima zi acasa si ziua in care eu,ca mama,m-am eliberat de o problema...ca tot intreba cineva de colostru. Colostru a fost si n-a fost prezent in timpul sarcinii, dar la 3 zile de la cezariana a aparut si lapticul. Am avut o mare cumpana de trecut ptr ca bebele meu era usor puturos si nu vroia sa suga si nici sfarcul aproape invizibil nu-l incanta. In primele 2 zile bebe a tras lapte din seringa si abia in a treia zi am reusit cat de cat sa il alaptez. Bebe s-a nascut cu 3000 gr si am ajuns acasa cu 2795gr. Acasa, dupa cateva reprize de plans ptr ca ma simteam inutila, am reusit sa il alaptez pe bebe cu ajutorul unui sfarc siliconat. N-aveti idee ce eliberata m-am simtit! Puiul meu tragea a satisfacere maxima. Pompa nu a fost de ajutor la inceput asa ca l-am pus pe sot sa imi desfunde canalele, deci nu va asteptati sa faca minuni. O sa faca minuni cand laptele va fi deja instalat bine. Prima noapte nu a fost atat de grea precum ma asteptam ptr ca bebele meu doarme pana la 3 ore daca e hranit bine. A inceput deja sa faca si cacuta de lapte ceea ce a fost iar o eliberare ptr mine. Mama si sotul constituie echilibrul meu ptr ca atat cat am stat in spital, am dormit extraordinar de putin. Operatia nu e foarte mare ca dimensiuni (5copci) si se pare ca se vindeca bine. Cel mai greu a fost la primii pasi, acum e ceva mai supotabila durerea. Nu va fie frica doamnelor daca va ganditi la cum o sa fie. Eu una am fost marcata de atmosfera din sala de travaliu unde multe mamici nasteau natural. Nu o sa uit prea devreme experienta de acolo, insa rahia ori operatia in sine a fost usoara. Nu m-a durut cand a fost bagat acul. Am ajuns la spital cu 70kg si am plecat cu 64,5, dar cred ca m-am consumat mai mult la gandul ca nu pot alapta si ca bebe ar putea ajunge la formula. Nu va descurajati,mamici. Exista solutii! Bebe a primit vaccin impotriva hepatitei si TBC, deci la Ct se gaseste. E minunat sa iti tii puiul in brate, sa ii simti pielicica,sa iti patrunda mirosul lui in fiecare celula. Cand mai face si o mocuta de satisfacere, te simti cea mai fericita femeie din lume.
Va doresc nastere usoara si celor inca 2 in 1 si asteptam sa va vedem bebicii.
O zi minunata!

#17
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 10:02

Vi-l prezint pe ingerasul meu:Eduard Andrei

Miniaturi atasate

  • 20140929_142838.jpg
  • 20140929_080245.jpg
  • received_m_mid_1411990728214_0c4930f2dad0962447_9.jpeg


#18
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 10:03

buna mamicute si burticute!

silvia doamne ajuta sa fie totul bine sa iti tii fericita bebelina in brate! sa ai recuperare usoara fara dureri si sa vina repede lapticul! speram sa nu te racesti asa tare sa iti poti vizita bebita!

 

legat de contractii eu am avut inca de la inceput ,dar din acelea care nu sunt periculoase adica B-H  si acum mi se intareste foarte  des burtica si cateodata doare asa putin , dar contractiile adevarate se repeta regulat si vin in forma de val  incep de sus din fundul uterului si merg in jos spre pelvis si cand ajunge acolo doare si da senzatia de presiune pe col! si durerea radiaza in spate ca si cand te dor rinichii!  asa le-am simtit eu la sarcina trecuta!

 

noi avem bagajelul gata numai sa il luam sa plecam, si la fel  ca voi toata ziua robotesc prin casa sa aranjez sa sterg sa mut lucruri de zici ca nu stiu ce ma apuca! cred ca nu mai am rabdare sa imi vad bebicul!

doamne cand vad pozele cu bebei vostrii fetelor imi dau lacrimile ce scumpi si dragalasi sunt!

va doresc tot binele din lume !maine intram oficial in luna boboceilor! yupiiiiiiiiiiiiiiii abia astept ! eu mi-as dori ca bobocelul meu sa vina pe data de 2  pt ca si lory e tot din 2 dar martie! acum sa vedem daca ma asculta!



#19
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 10:09

felicitari emysa [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [artif] [artif]

ce frumos! o mamicuta fericita! e un scump bobocelul tau! imi vine sa pup ecranul!!!!!!!!!

ce bine ca ai gasit o solutie cu lapticul! iti dorim multa putere si rabdare sa va reveniti complet si sa puteti iesi la plimbarica! cred cu tarie ca nicaieri nui mai  bine ca acasa!

doamne ajuta-ne la toate! [ruga]



#20
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 30 septembrie 2014 - 10:46

Buna fetelor , Emysa ce bebelas scumpel ai tu acolo , sa va trăiască ! Ma bucur ca ați ajuns cu bine acasa si ca a venit si lapticul !! Silvia mâine e ziua cea mare , cred ca si niște emoții !! O sa ne gandim la tine maine si o sa iti tinem pumnii !! Imi place si mie data de 1 mi ar fi placut sa ma programeze si pe mine maine , dar cine stie ce surpriza imi face bebe a mea , care aseara vreo ora a fost asa de activa , s a miscat si s- a impins in jos ca uneori credeam ca gata vrea sa vina . Contractii am si eu mai dese in ultima vreme si nedureroase dar si dureroase ! Si eu noaptea adorm mai tarziu si ziua as face o mie de lucruri prin casa ! Va pup fetelor !!



Etichetat si cu sarcina, bebe, nastere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -