Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A la Romania


42 raspunsuri la acest subiect

#1
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 08:56

Ieri in Bucuresti, in autobuzul 131 mi s-a confiscat buletinul de catre un controlor, desi aveam bilet valid.  Povestea este un pic mai lunga si mai complicata.  Controlorii au fost abuzivi verbal, nu au vrut sa-mi dea inapoi portofelul cu actul de identitate si alte acte timp de vreo 20-30 minute .  Din cauza socului nu mi-a dat prin cap sa sun la 112.  Am fost la politie sa depun plangere, iar cei de acolo au spus ca nu exista cadru legal pentru asa ceva, deci nu este considerata o infractiune.  Stiu sigur ca nimeni, in afara cuiva de la politie nu are voie sa imi retina buletinul.  Ce ar trebui sa fac? Spun ca este soc pentru mine, pentru ca abea am sosit in tara si am si inceput sa gust abuzuri a la Romania.  Mentionez ca a fost gresala mea ca e-am permis sa imi ia buletinul.  Controlorul a spus ca vrea sa se uite la datele mele de pe buletin si eu ca proasta l-a crezut.  El a bagat tot portofelul in buzunar!!  Si da, era controlor cu toate actele in regula, nu un sarlatan.  Nu se poate sa nu existe sanctiune pentru asa ceva!  Detin un proces verbal cu numele controlorilor si cu abuzul lor (i-am fortat sa scrie in fata politistilor de la circulatie si n-au avut ce face.



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:02

Greieras, e clar un abuz si te poti reclama aici: http://www.ratb.ro/sesizari.php



#3
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:07

Ok, ti-a luat portofelul cu buletinul, dar nu ti l-a inapoiat daca ti-a facut proces verbal? Poti sa le faci reclamatie la RATB daca ai numele lor. Eu in directia asta as merge.

Nu e infractiune sa-ti retina buletinul dar ceva o fi sa intre in tine si sa te sperie in asa hal incat sa nu mai stii de tine. Plangerea la politie ai depus-o pana la urma? Asa fara baza legala, cum ti s-a spus, as insista s-o depun si sa primesc numar de inregistrare si sa solicit raspuns scris negru pe alb ca nu au ce sa faca.

 

Ai deschis subiectul de doua ori, eu mi-am mutat raspunsul aici, poate un moderator il inchide pe celalalt.



#4
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:19

nu, plangerea nu am depus-o.  Exista un articol de, l-am citit aseara, care spune ca nimeni nu are voie sa-ti retina buletinul cu exceptia unui organ de politie.  Deci cand exista in lege un asemenea alineat, cum nu se poate face plangere? 

 

Da, sigur, voi semnala la Ratb, dar nu se poate ca oamenii astia sa fie deasupra legii.



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:20

Pe site-ul RATB scrie:

-La solicitarea reprezentanţilor corpului de control al RATB, călătorii sunt obligaţi să prezinte acestora titlurile de călătorie utilizate în acel moment. Posesorii de abonamente nominale sau legitimaţii nominale sunt obligaţi să prezinte la cererea acestora actele de identitate.

In cazul tau, daca aveai bilet obisnuit - taxat nu aveau de ce sa ceara actele.

Te rog sa faci reclamatie la RATB in care sa scrii ca ti-au fost cerute abuziv (daca e cazul de mai sus) si retinute abuziv. Treci datele de identificare ale controlorilor si faptul ca ai sesizat atat politia...

Ce scrie pe procesul verbal?



#6
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 09:31

nu, plangerea nu am depus-o.  Exista un articol de, l-am citit aseara, care spune ca nimeni nu are voie sa-ti retina buletinul cu exceptia unui organ de politie.  Deci cand exista in lege un asemenea alineat, cum nu se poate face plangere? 

 

Da, sigur, voi semnala la Ratb, dar nu se poate ca oamenii astia sa fie deasupra legii.

Pai te-au dus cu vorba. Cand te duci sa depui o plangere la politie nu e treaba ta daca are sau nu baza legala. Tu te duci sa reclami ceva ce crezi ca e de competenta politiei. Depui, iei numar si astepti sa-ti scrie ei ca nu e de competenta lor. Nu e prea tarziu sa depui si acum o plangere la politie.

Nu am inteles ce s-a intamplat cu portofelul tau in momentul de fata, ti l-a inapoiat sau nu?



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 10:38

Daca a bagat tot portofelul in buzunar, il poti acuza inclusiv de furt/tentativa de furt.

 

Sa astepte spaga controlorii am mai auzit, dar sa se autoserveasca cu spaga, e prima data cand aud.

 

Rromania, tara tuturor posibilitatilor.



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 10:45

Nu e tentativa ... e chiar furt. tentativa este daca incearca si nu reuseste. Poti depune plangere pentru furt. Fapta savarsita este incadrabila penal.



#9
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 11:25

da, va multumesc, asta o sa fac. Tocmai polistii de la sectie mi-au spus ca nu exista nimic de acest gen in codul penal.  Mi l-au fluturat pe sub nas si m-au pus sa caut eu sa vad daca gasesc ceva.  S-a intamplat la sectia 2, pe Kiselef.

 

Portofelul meu l-au dat unui politist de la circulatie care ulterior mi l-a inmanat mie.  Sunt in stare de soc pentru ca m-a luat prin surprindere si pentru ca nici cand locuiam in Romania nu mi s-a mai intamplat asa ceva.

 

Mie politistii de la sectia 2 mi s-au parut foarte dismissive, genul, ce veniti la noi doamna cu nimicuri din acestea.  unul din ei se comporta aproape ca si controlorii, cu gura foarte mare, parca le-ar fi luat apararea, dar a devenit brusc mai dragut cand le-am spus ca sunt in vizita din State. [alcool]


Editat de greieras, 29 septembrie 2014 - 11:25 .


#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 septembrie 2014 - 11:27

Eu nu inteleg ... de ce au facut proces verbal. Ce scrie in el?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -