Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Exista ceva preventiv pentru pediculoza?


19 raspunsuri la acest subiect

#1
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:01

Anul trecut la fi-miu la scoala a fost epidemie de...paduchi. Scoala de fitze, de! Si paduchii la fel :) S-au raspandit ca focul (pe urma am aflat si eu ca preconceptiile noastre despre cine are paduchi, pe vremea noastra, nu aveau nici o baza reala: paduchii nu aleg, se raspandesc si se inmultesc cu viteza oricine, daca nu ii depistezi la timp). A luat pana si doamna!

In fine, s-a recomandat tuturor sampon Paranix, l-a folosit toata lumea ( o spalare simpla si apoi inca una la trei patru zile si atat!), si mari si mici si gata cu beleaua. Si fara tuns, cel mai important!!!!!

 

Numai ca atunci cand ma gandesc ca anul asta povestea s-ar putea repeta...simt deja niste mancarimi pe scalp :)))

 

Stie cineva daca exista ceva prevenitv? Sunt dispusa sa cumpar orice...chiar si placebo :)



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 07:31

Masina de tuns!Parul ,nu iarba!!!! [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

Hai ca m-ai facut sa rid de dimineata...

Parca pe vremea cind mergeam eu la scoala se spunea ca mirosul de otet,de gaz...nu le-ar place paduchilor.Insa ma indoiesc ca vrei sa clatesti copilul la cap cu apa cu gaz.

 

Bine ca exista samponul contra paduchilor.Pe vremea mea-phuuu,cum suna,nu exista asa ceva,ne cauta mama saraca-n cap pe fiecare,ca avea grija sora mea ,sa culeaga paduchi si bineinteles,sa-i aduca acasa. [:-)))] [:-)))]



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 07:44

Si noi am patit-o, acelasi tratament cu Paranix, ffica-mea cu parul pana la fund abia am convins-o sa se tunda (acum, ca a vazut cat e de comod, ii place, nu mai vrea par lung).

In cautarile mele de a gasi ceva preventiv am aflat ca acestor "ganganii" nu pre le place mirosul de arbore de ceai. Am luat de la Plafar ulei de arbote de ceai si, la 2-3 zile ii pun cateva picaturi pe par. Oricum, nu este ceva sigur, dar macar simt eu ca fac ceva. A, si saptamanal control.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 07:47

Aoleu Lorickay,da' cum miroase arborele ala de ceai in par?????

 

Ca e ingrozitor,dupa parerea mea...



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 08:03

  Am auzit la televizor o reclama la ceva preventiv. Nu am retinut numele, dar intrebati la farmacie. Copilul meu face inot zilnic si sper ca nu rezista paduchii la atata clor zilnic. Si la ei in scoala au mai fost dar nu am colectat.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 08:45

chiar pe forum este reclama la paranix,am vazut in treacat ca exista si un spray "preventiv" impotriva paduchilor.

http://www.paranix.ro/



#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 10:40

Credeti-ma, am "uzat" Google-ul de atata cautat. Nu exista nimic preventiv. s-a banuit ca nu le place levantica dar s-a dovedit a fi fals. Si cu altele la fel. Nici arborele de ceai nu e 100% sigur. 

CorinaDani: ii pun doar 2-3 picaturi. Miroase destul de urat dar pentru cateva minute apoi eu nu il mai simt decat daca imi bag nasul in parul ei. 



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:23

Eu pe la 19 ani am luat paduchi de la coafor. Maica-mea sa inebuneasca, nu alta! Era mare rusine pe vremea aia si nici sampon pentru asa ceva nu era! Asa incit m-a dat cu gaz si apoi cu otet. Am repetat istoria de citeva ori pina au disparut toate generatiile de paduchi din capul meu. Evident toata familia a urmat tratamentul - chiar daca ei nu apucasera sa ia de la mine - doar asa, preventiv.

Cind m-am mutat in UK si fiu-meu a inceput scoala, primeam regulat scrisori de la scoala, cum ca au avut pe cineva cu paduchi, deci sa keep an eye on our child. Nu mi-a venit sa cred cind am citit prima data asa ceva, cum in UK paduchi la ordinea zilei? In secolul 21??? In scrisoare spunea sa mergem sa cumparam piepteni de paduchi si sampon special, atunci am aflat ca exista asa ceva (de piepteni stiam deja). Aici nu se rusineaza nimeni de asta, se intimpla, ti se spune cum sa actionezi si gata.

Nu exista nimic preventiv, doar sa stai departe de persoana infectata.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 13:15

pfff, letitia, chiar vazusem intr-un serial de pe TLC, imi scapa numele acestuia acum, filmat in UK: o fetita avea paduchi de vreo 4 ani, mama-sa era foarte linistita pe chestia asta, zicea ca nici-o metoda n-a avut efect/rezultat. dap. ea abia isi deschidea gura sa vorbeasca, nici ochii nu si-i tinea bine deschisi, cred ca de fapt ii era cam lene sa traiasca/respire, daramite sa-i faca fetii tratament si pieptanare "ca la carte". la naiba, cum sa stai cu copilul plin de paduchi timp de 4 ani ?!?!? e peste puterea mea de intelegere si acceptare.

 

pana la urma medicii au trimis-o pe fetita la o clinica specializata, unde dupa mai multe sesiuni de tratament, aspirat parul, pieptanat cu pieptan special, a scapat in fine de paduchi. la prima interventie la clinica, au strans peste 900 de oua si nu stiu cate zeci/sute de paduchi adulti din parul ei. brrrr...



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 15:54

tea-tree oil. asa mi-a spus invatatoarea lui fii-meu care avea o claie imesa de par cretz-cretz pe care il purta neprins, si aveau paduchi in clasa.

 

ea a spus ca nu a luat niciodata paduchi de la elevi.

 

cu copiii, eu am folosit metoda: no hair :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -