Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Oct. 2014 - Felicitari andreutza2 ! Felicitari schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 12

sarcina gravida nastere bobocei octombrie

447 raspunsuri la acest subiect

#21
deeutza2012

deeutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 21:53

Revin si eu cu vești de la control si eco fetelor , se pare ca bebelina este bine si nu da semne ca ar vrea să iasă , fluxurile pe artere sunt normale , placenta si lichidul si ele la limită , doar bebelina pare a fi mai mică cu 1 săptămână... are in jur de 2,400 kg si avem 34sapt si 5 zile , de cand stau in pat colul s-a lungit are 2 si un pic asa ca dna dr ne-a spus să stam cumintele in pat sa papam bine si sa ne hidratam ca sa ajungem macar la 2,800 -3 kg. M-a programat pe 10 oct asta dacă nu este ceva neinregula pana atunci.
Offfff si eu care credeam că gata...dar bineînțeles ca este mai bine să mai stea la caldurica si sa se faca mare ;) .
Mytzus sper sa ne putem vedea măcar aici la Mc la o inghetata înainte de întâlnirea cu boboacele , mi-as fi dorit să merg si eu la babyexpo dar nu știu daca mă pot plimba pe acolo cat as dori pt ca eu in 5 min de mers simt ca pic de oboseală . Și nici la noi tari nu prea e de acord , de condus până acolo nici nu se pune problema ca as mai putea .
Andreeutza ce să îți urez , sănătate multa ție si bebelinei și naștere ușoară !

#22
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:10

Buna seara fetelor! Am ajuns si noi intr-un sfarsit acasa! Sunt fff fericita pt ca bebe a crescut tare de tot! Are 2450g la 34 saptamani! Colul este in continuare inchis, ne mai vedem peste 2 saptamani la control, sper sa stea in continuare in burtica!
Va pup, ma bag la somn pt ca sunt extenuata!

#23
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:25

Bravo fetelor - elennas si deutta cu vestile bune de la dr, bebeii cresc acolo incet incet daca ii ajutam si noi. Deutza..lasa ca e timp dupa ce apare bebelina si pt plimbari. Acum ce este f important e sa facem tot ce ne sta in putinta ca sa ii mai tinem in burtici.

andreuta...super, tu mai ai foarte putin si ne poti impartasi experienta de proaspata mamica :)

ai grija de tine, nastere usoara si asteptam vesti si poze cu bebelina :*

 

sa avem un somn linistit , fara peripetii :)



#24
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:43

Off fetelor mi s-a inchis laptopul asta rablagit si am pierdut tot ce am scris... [alcool]  O iau de la capat. Cred ca scriu cate o fraza o postez, dau editare si scriu iar si o tin tot asa ca sa nu mai pierd [batcap]



#25
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 22:46

Andreutza, ce putin mai ai! Parca ziceai ca si data de 20 e buna, nu? Stiu ca ne-ai spus tu ca daca nu o fi pe 1 ar fi bine si pe 20 sau 29. sper ca am retinut bine. Tu nasti pe 20, Caresse pe 29, poate eu pe 1 [:D]  Te internezi dimineata? va trebui sa stai nemancata toata ziua sau care sunt regulile pe acolo?

 

Caresse, hai ca ai avut o zi foarte buna! ma intrebai de ce ma programeaza dr asa tarziu.. Ea considera la termen pe 15, nu 12, nu stiu cum face ea calculele. Probabil ca in septembrie ar fi fost prea devere dupa ea.. Oricum eu sper pe 1, sa vedem ce hotaram vinerea viitoare.

 

Aly, ma bucur ca esti mai bine! Daca te mai apuca stari proaste sa ne spui! E mult mai usor sa depasesti problemele cand ai cu cine impartasi. Si voi m-ati ajutat pe mine de multe ori cand am avut momente mai proaste

 

Shmily, cata energie poti sa ai! Doamne ajuta sa fii tot asa si cand vine bebele! Sa ne spui maine cum e cu noua doctorita! chiar sper sa-ti placa de ea! poate de data asta o sa se vada daca e fetita sau baietel. Daca nu, ramai un kinder cu surprize [:)]  Eu sunt tare curioasa!

 

Deeutza, Ellennas, ati venit cu vesti bune astazi! [flo2]

 

Elynko, nu ai ce face decat sa iei tratamentul si sa stai linitita. O sa fie bine, ai sa vezi!

 

Fetelor, voi cand vorbiti de epilat va referiti la epilat cu ceara, aparatul sau cu lama? Eu desi nu m-am mai dat cu lama de ani buni, de data asta nu am mai putut altfel. Si tot asa, pe pipaite am reusit, nu a fost nevoie de oglinda

 

Nici nu aveti idee cat de frustrant a fost sa reusesc sa termin acest mesaj.. Mi s-a inchis laptopul de nu stiu cate ori [bang]


Editat de silviapatru, 18 septembrie 2014 - 23:29 .


#26
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 23:04

Silvia,exact!!! Ai retinut f bine ;)  astea erau zilele imp.pt mine 20,29 sau 1 oct.

da,deci mi.a spus asa: merg sâmbăta in jurul orei 10 sa ma internez,dupa care o sa.mi recolteze o serie de analize ( pregătire pt OP si sa vadă care sunt valorile sângelui,ce ii interesează pe medici), de mâncat am voie sa mănânc pana la ora 12,dupa 12 fără mancare ca sa fie marja de 6 ore înainte de OP,dar de băut apa am voie sa beau pana la ora 16, adică sa las marja de 2h. In jurul orei 18-18,30 ma pregătește de OP care a spus ca va fi anestezie in coloana( anestezie partiala nu totala,ca vreau sa savurez momentul ) in 2 min de la anestezie se apuca de meșterit .... Per total va dura in jur de 30-45 min.

cand scoate bebele mi.l arata dupa care il da la controlat si coafat un pic si ajunge in brate la tati,iar eu o sa fiu pe masa de OP in continuare pana ma coase si se termina OP, dupa am înțeles ca ma baga in jur de o ora la sala de recuperare ( bebe e cu tati in acest timp la plimbare )  si dupa normal in salon,iar bebele langa mine in salon...vor veni moașele sa ma ajute sa pun balerina la tatica si cam asta este procedura aici in Austria.... Mai vedem pe parcurs cum decurg treburile cu lapticul..... Dar in mare asta e ;)


Editat de andreutza2, 18 septembrie 2014 - 23:15 .


#27
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 23:11

Anda,am reusit sa intru la rang fără eroare,ce nu înțeleg zice asa : ordinul de lider, dar aici in dreapta imi arata membru junior, nu imi este clar [batcap]



#28
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 23:17

Silvia daca iti dorești mult sa naști pe 1, asa se va intampla.... ;)



#29
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 23:36

Asa sa fie Andreutza, mi-ar placea pe 1! Mi se pare super ca ti s-a explicat asa cu amanuntul cum va fi! Ce putin se sta acolo la recuperare, doar o ora?! Eu nu inteleg asta cu nemancatul.. La Amalia tocmai macasem o masa copioasa pe la 12, fara sa stiu ce urmeaza si apoi la 2 ea era deja scoasa. Nu m-a intrebat nimeni daca am mancat, ce am mancat. De ce cand e programat trebuie sa fii nemancat si unii mai zic ca nici apa sa nu bei?! Pai asa lesin din start. Eu chiar am probleme daca nu mananc ceva, cat de putin dimineata..



#30
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 00:00

Da Silvia,doar o ora,daca totul e ok doar atât, probabil cazurile cu Complicații,hemoragii sau cine știe ce infectii pot rămâne la recuperare mai mult,dar daca totul e in ordine nu au de ce sa te țină ;)

Chestia cu mâncatul exact cum spui tu,cand mi.a facut chiuretajul doar ce mâncasem un ditamai sandwich.ul si n.a fost nicio problema,dar sunt cazuri in care pacienta are reacții adverse de la anestezie si decat sa versi pe acolo pe masa si sa începi sa te miști mai bine spun de la început fără papica ca sa nu apară Complicații... ;)





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, octombrie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -