Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

e normal sa ma oblige invatatoarea sa raspund la aceasta fisa-declarate?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 22:17

Astazi am fost la prima sedinta cu invatatoarea, la clasa zero. Spre surprinderea mea mi s-a inmanat o "fisa-declaratie" prin care sunt chestionata asupra domiciliului, numarului de camere, forma de detinere, cum ma intelg cu familia si multe altele. Cand am intrebat la ce foloseste acest chestionar mi-a raspuns ca asa intelege mai bine nevoile scolarului. Mi se pare discriminator. Gresesc?

 

 

 

Fisiere atasate



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 22:22

Parerea mea este ca nu are ce sa caute un astfel de chestionar. Ea in calitate de invatatoare are obligatia de a sta de vorba cu fiecare parinte in parte ori de cate ori simte nevoia sau apare necesitatea insa totul se rezuma la discutii verbale in nici un caz documente scrise mai mult cu titlu de declaratie.



#3
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 05:34

mie mi se pare foarte deplasat formularul. Poate d-na are intentii bune, dar sunt f f suspicioasa. Mai mult cred ca ar dauna, nu ar ajuta-o sa inteleaga mai bine, ci sa eticheteze.

nu-si au locul intrebari cu privire la starea materiala, religie... what? ce, e scoala religioasa?

Ma mir cum de conducerea scolii i-a permis sa distribuie un asemenea formular.

 

succes!



#4
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 07:01

Formularele cu pricina sunt folosite pentru intocmirea fisei psihopedagogice a fiecarui elev, sarcina care cade in grija invatatoarei. Este in fisa postului. Nu e din curiozitatea doamnei. In elaborarea ei, este important sa stie daca elevul are acasa conditii pentru pregatire ( nu e acelasi lucru daca un copil are camera lui si un mediu familial normal sau daca locuieste cu cei 7 frati ai sai intr-un apartament cu doua camere).

Intrebarea referitoare la religie are ca scop, probabil, formarea colectivului care participa la orele de religie. Daca un copil are o alta religie decat cea ortodoxa (care se preda by default in scolile romanesti) sau daca pur si simplu parintii nu doresc sa declare o anumita religie si nici ca fiul/fiica lor sa participe la aceste ore, e important ca invatatoarea sa stie acest lucru.

Nu doar ca directiunile scolilor permit distribuirea fiselor, ci au obligatia sa o faca. Cel putin dupa regulamentele actuale. Nu cred ca e cazul de suspiciuni. Desi daca unele intrebari par prea personale, cred ca pur si simplu puteti opta sa nu raspundeti.



#5
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 07:14

Nu-mi amintesc ca la vreunul dintre copiii sa mi se fi cerut sa completez un asemenea formular cu toate ca fise psiho-pedagogice sunt convinsa ca au fost intocmite pt fiecare.

 

Nici mie nu-mi suna bine deloc setul de intrebari din fisa expusa de tine si nu as fi completat-o.

 

Nu am nimic de ascuns insa mi se pare discriminatorie respectiva fisa.



#6
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:03

Mie cel mai mult imi place intrebarea: "Sunteti de acord cu achizitionarea unor caiete speciale?". Oare cum ajuta raspunsul la intocmirea fisei psihopedagogice?



#7
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:06

 Am doi copii in scoala si am completat fise, dar nu arata asa. Era doar prima parte cu datele parintilor, numar de telefon...  Ca sa nu te certi din prima cu invatatoarea, in cazul tau as raspunde doar la intrebarile care mi se par ok. Adica: datele generale, daca are camera lui si birou, daca a fost la gradi, daca e la after sau supravegeat acasa, stare de sanatate, activitati preferate, inclinatii, cele 3 intrebari cu bulina si chiar si la caracterizare + tot ce e mai jos. Pe mine m-ar deranja sa raspund la "tipul de proprietate al locuintei' - care e treaba lor?, si la intrebarile foatre subiective: cum e in familie, influente...La religie treci ce crezi. Eu as trage o linie pt ca nu o intereseaza (eu retrag copiii de la ora de religie).

  Fisa nu cred ca e inventata de ea ci, probabil, e o idee de la scoala voastra.

  Unde nu-ti place ca e prea intim - nu scrie.



#8
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:13

Si noi am completat la fiecare inceput de an astfel de fise, doar ca nu erau asa stufoase. Date de identificare, parinti, frati, profesii, ocupatii, nr. de telefon, daca suntem de acord sa participe la ora de religie si daca da, ce religie are copilul, unde consideram ca ar avea copilul nevoie de atentie sporita (mate, romana), ce obiecte ii plac mai mult, chestii de genul asta, in niciun caz daca stam cu chirie sau suntem proprietari, sau daca ne intelegm bine sau ne certam.

 

Eu as completa doar acolo unde sunt date generale si relevante pentru prezenta copilului la scoala.



#9
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:36

Evident ca intrebarea cu caietele speciale n-are importanta pt. fisa psiho-pedagogica. E nevoie insa de acordul parintilor pentru a se comanda, nu? Eu as incadra-o in aceeasi categorie cu cea cu religia, informatie de ordin practic pentru a se sti cum se organizeaza activitatile in viitor. Acum e drept, putea sa dea trei foi diferite cu intrebarile aferente. Ideea e cam aceeasi.

Eu am completat o fisa foarte asemanatoare.

Nu cred ca e nimic obligatoriu in asta. Nu vrei, nu raspunzi.



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 08:41

Pentru achizitia caietelor speciale e musai sa aiba acordul parintilor. La sedinta cu parintii, in procesul verbal a trebuit consemnat clar ca parintii au ales si aprobat necesarul de auxiliare. Trebuie sa se poata justifica in cazul in care reclama cineva. Comanda de auxiliare trebuie facuta in acte, macar, de un parinte.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -