Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a III -a 2014-2015

scoala clasa a 3 a

109 raspunsuri la acest subiect

#101
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:10

Dintr-a 5-a nu prea tine fara pregatire in plus. Probabil vei lua un profesor pt meditatii.


Editat de anya, 17 octombrie 2014 - 08:10 .


#102
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:33

Buna,

 

Androix, chestia asta cu dictatul compunerilor la romana m-a framantat si pe mine in cazul lui Victor (acum e clasa a 9-a). In cazul Evei e mai simplu, nu vrea sa auda de niciun cuvant dictat, zice mereu ca e tema ei, Decat daca observ greseli de ortografie, accepta sa modifice ce a scris ea.  In plus, nu accepta sa stea nimeni langa ea cand isi face temele. Doar o sumara verificare dupa ce-si termina toate temele. Partea buna e ca se descurca chiar bine. Daca nu s-ar descurca ar fi chiar aiurea dorinta asta a ei de a fi "pe barba ei"-citat  [:)] .

 

La Victor in schimb era un chin pentru ca lui nu-i plac compunerile, n-avea idei, n-avea rabdare. Incercam ca si tine, s-o iau pas cu pas, sa-l las pe el dar pierdeam muuult timp. Am evoluat la gimnaziu, el scria pe ciorna...discutam si corectam. Dar recunosc, mai scapau si unele compuneri dictate. Mai ales cand simteam ca nu-s utile pentru examen. Una peste alta, desi am avut emotii examen s-a descurcat surprizator de bine. Deci cred ca o cale de mijloc e binevenita.....nu dictat compuneri in permanenta, dar nici innebunit si chinuit copilul  de fiecare data, mai ales daca are parte de o doamna creativa, care iubeste sa le dea ca tema compuneri. Iti spun din experienta, cu timpul vei "simti" ce trebuie dictat  [:)] .



#103
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:55

Dintr-a 5-a nu prea tine fara pregatire in plus. Probabil vei lua un profesor pt meditatii.

 

 

Sper sa nu, totusi.. Mi se pare mult prea devreme pentru meditatii. Eventual, o data la doua saptamani sa-i explice cineva ce nu a inteles la scoala.

Fratele meu, care e as la matematica (si la care mai apelez din cand in cand), imi spune mereu ca am sa invata matematica odata cu el. [:)]  E posibil si asta, desi am urat matematica din tot sufletul meu. Si acum imi aduc aminte cat de stresata eram de problemele cu trenuri, cu distante, sau de metoda segmentelior. In ce clasa se fac astea oare? Cred ca prin clasa a patra. Probabil am sa constat acum ca erau usoare [:)]  dar din cauza repulsiei fata de matematica nu puteam sa le rezolv.



#104
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:39

Segmente? Devreme. A 3-a sigur, dar cred ca si mai devreme.

Cu mediatiile si eu am zis ca doar are doi parinti ingineri, nu suntem noi in stare sa-l ajutam? Doar ca noi lucram pana tarziu, ce spunem noi nu e bine... din principiu si dupa ce temele impreuna se finalizau cu certuri, pedeapsa sau chiar ii carpeam una (nu tare, dar oricum nu e ok) - el plans , noi plini de draci si tipand....mi-am amintit ca un reload cum faceam eu meditatii cu tata si cata bataie mi-am luat. Nu am vrut sa se repete si am preferat sa ii iau meditator. Face o data pe saptamana doua ore.

Partea proasta in cazul nostru e ca au un profesor la scoala care ii face sa urasca matematica. Are un umor acid si ii face sa rada unii de altii. Daca prinde unul ca greseste ceva face ce face si toata clasa ajunge sa rada. Se simt umititi si ajung sa urasca matematica. E un fost director al scolii, iesit la pensie, care chinuie inca generatii de elevi.



#105
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 09:56

Vai, ce urasc eu genul asta de profesor! Exact asa era o profesoara de engleza, in varsta, cu care ar fi putut sa faca Stefan acum. Am scapat de ea, uf! Inhiba personalitatea copilului, daca mai si e timid din fire, nici nu trebuie sa-i spuna ceva profesorul, e suficient sa-l priveasca sau sa-l scoata la tabla. Nasol!



#106
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 14:21

Clasa a III-a este essential pentru intelegerea problemelor, nu pentru exercitii cat mai sofisticate.

 

In mod normal, se aplica metode de rezlvare si tabele de structurarea a problemelor, pentru a intelege formualrea si resolvarea unei probleme.

 

Este essential aceasta intelegere, ia timp si effort mare de tot.

 

Un copil va invata rapid sa resolve tot felul de problem si exercitii, prin imitatie, prin algoritmi, dar nu va intelege la fel de usor.

 

Mai tarziu, testele tip PISA vor folosi probleme cu logica in ele, de tip diferit fata de multe dintre cele din cuelgeri si concursuri. Si asta, pe buna dreptate.

 

Dupa mine, este mai bine sa insisti in diferite moduri de rezolvare ale aceleiasi probleme, sa explici si sa dialoghezi cu copilul, decat sa rezolvi kilograme de exercitii si probleme.

 

Este destul de dificil, pentru ca metodele pentru cei mici sunt diferite de cele algebrice pe care noi le stim ca adulti iar modalitatea de a invata un copil este complet diferita de cea de a invata un adult.

 

Eu mai si intreb "De ce crezi asta?" sau "De ce crezi ca asta e rezultatul"? Principiul este de a identifica parcursul ratinamentul copilului - de multe ori este totosi correct, choiar daca rezultatul e diferit.

 

Intelegerea copiilor poate sa difere de cea a adultilor, fara ca totusi rezultatul diferit sa fie si incorrect.



#107
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 16:16

Daca s-a readus subiectul la lumina, profit sa urez copiilor mult succes in noul semestru!  

Noi suntem ok, in continuare temele nu sunt nici multe nici grele. La romana au ajuns la fragmentul din "Vizita" si primele notiuni despre adjectiv. La matematica au inceput sa exerseze inmultirea unui numar cu o cifra cu un nr din 2 sau 3 cifre. Desi nu au invatat inmultirea si impartirea in vacanta de vara, amandoi se descurca, le stiu f, bine. (si ma felicit ca nu i-am stresat aiurea cu invatatul in vacanta).  

La engleza teoretic sunt in primul an de stiudiu oficial, dar pt ca au facut si anul trecut optional o ora in clasa si multi din copii mai mergeu in particular la cluburi /lectii de engleza, d-na vad ca ii ia destul de tare, ii invata deja notiuni mai serioase de gramatica, lucreaza destul de mult si la nivel ridicat cu ei. (cel putin asta e impresia mea, nu stiu care e programa).



#108
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 11:58

[flo2] Bine v-am regasit in semestrul doi!

 

Si noi la romana tot la "Vizita".

 

La matematica sunt la impartiri.

Am observat ca matematica s-a facut in ordinea dorita de invatatoare: unii au facut inmultire- numere pana la 1milion - impartire (ca si noi), altii au facut: inmultire-impartire- numere pana la 1 mil. Noi inca nu am inceput inmultiri cu zeci sau sute.

 

La engleza si la noi ritmul  e foarte bun. Au facut anul asta cat nu au facut in doi ani.

 

La religie, civica, sanatate, mediu  ... nu prea il verific, asa ca nu stiu pe la ce lectii sunt.

 

Temele cred ca sunt ok, in maxim 2 ore e gata cu toata pregatirea pentru scoala. A prins viteza si mai nou face temele in ziua in care le primeste ca sa nu mai aiba teme in weekend, lucru care imi convine de minune ca putem si noi sa facem planul din timp pentru cele 2 zile fara sa ma gandesc ca trebuie alocat timp si pentru teme.

In weekend avea obiceiul sa se intinda cu ele pe toata ziua cu zeci de pauze.

 

Succes si rezultate cat mai bune in noul semestru!



#109
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 08:51

Hello!

 

Ce mai faceti? Cum terminati clasa a III-a? Va pregatiti pentru evaluarile finale? Noua ne-a spus invatatoarea ca le va da la sfarsitul lui mai, sa nu mai aiba in iunie ca nu prea mai au chef copiii.

 

Luni am facut sedinta. Ne-a prezentat auxiliarele pentru clasa a IV-a, o gramada ... deja trei ne-au fost trimise acasa. Ne pregatim pentru istorie si geografie.

 

Cum stati cu gramatica si geometria?



#110
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 10:14

Buna ziua, doamnelor!

 

Din faptul  ca discutiile nu au continuat si in clasa a IV-a, eu am inteles un singur lucru: cu totii am fost mult mai relaxati.

 

Parca mai ieri vorbeam despre inscrierea la scoala, primele liniute, litere, cifre, adunari....si acum suntem pe ultima suta de metri ai clasei  a IV-a.

 

Aseara, pregatind ghiozdanul , impreuna cu fimiu, m-a apucat nostalgia. Pregatirea ghiozdanului a fost o exceptie deoarece am selectat manualele pe care sa le predea la scoala :), el le-ar fi dat pe toate ...

 

Se incheie o etapa frumoasa din viata lor de scolari.Dupa bine meritata vacanta, vor urma alti ani frumosi cu alte provocari  dar de data aceasta, emotiile imi sunt mult mai mici deoarece simt ca a invatat sa zboare.

 

Va doresc vacanta placuta !

 

[flo2]  [flo]  [floare3]  [RO]





Etichetat si cu scoala, clasa a 3 a

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -