Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a III -a 2014-2015

scoala clasa a 3 a

109 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 13:40

si structura anului scolar:

Anul şcolar 2014-2015 : 
Semestrul I va avea cursuri în perioadele luni, 15 septembrie - vineri, 19 decembrie şi luni, 5 ianuarie - vineri, 30 ianuarie.
În perioada 1 - 9 noiembrie, clasele din învăţământul primar şi grupele din învăţământul preşcolar vor fi în vacanţă.
Vacanţa de iarnă va începe sâmbătă, 20 decembrie şi se va încheia duminică, 4 ianuarie, iar cea intersemestrială va fi între 31 ianuarie şi 8 februarie.

Semestrul al II-lea va începe luni, 9 februarie, şi va fi întrerupt de vacanţa de primăvară, programată între 11 aprilie şi 19 aprilie. Cursurile se vor relua în 20 aprilie, anul şcolar urmând să se încheie la 19 iunie.
Vacanţa de vară de dinaintea anului şcolar 2015-2016 va fi între 20 iunie şi 13 septembrie.

 

 

Săptămâna 6 - 10 aprilie din semestrul al doilea va fi dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului "Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!".

 

 

 

 

Un an scolar nou bun, plin de descoperiri, invataminte si realizari frumoase! 



#2
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 13:59

bun venit in clasa a 3-a !

 

 

 

la noi a inceput cu chiu si vai; azi deja au teme: de copiat imnul (11 strofe!!!) si ceva fisa la mate [alcool]. demoralizare maxima, proteste violente, sper sa nu afle prea curand ca exista si greva foamei [:D]



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 14:06

Eu inca nu stiu ce au facut azi la scoala, dar dimineata mi-au auzit urechile de 7 la 7:50 cand i-am depus la scoala numai refrenul plangacios "Nuu vreeauuu la scooaaalaaa!!"



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 15:51

   La noi jalea mare a fost duminica. Toata ziua am auzit doar: Sunt distrus! E un adevarat dezastru! Cel mai bine ar fi sa fiu un pensionar cu pensie mare! Vreau sa mi se implanteze un cip si sa nu mai trebuiasca sa merg la scoala! Acum stiu de ce sunt gratii la fereastra scolii! E o inchisoare! Nu vreau teme!

  Ieri a fost ok. S-au intalnit cu colegii, cel mare a fost cu ei si cu Diri la o pizza.

  Astazi nu am ajuns sa aflu. Cel mic e acasa (intre inot si baschet) si chiar o sa-l sun. Cel mare e la scoala inca (invata dupamiaza)

  La clasa a 3-a am avut deja sedinta cu parintii. 90 lei auxiliarele. Nimic spectaculos. Avem o fetita noua in clasa si cu ocazia asta acum sunt 30. Avem cate 4 ore/zi - ma bucur pt ca cel mare, cand era a 3-a, am avut o zi cu 5 ore.

 

  Va doresc un an linistit!



#5
LILISHA

LILISHA
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 15:52

Buna. Va doresc succes in noul an scolar. Noi suntem mai <<noi>> atat pe forum cat si  la ... scoala. Abia am pasit in clasa pregatitoare. Deocamdata avem prima reclamatie din 3 pauze doar in una a iesit .. la alergat in curtea scolii, si... nu prea e corect zice strengarul meu, trebuia sa alerge prin curte ca un iedut nazdravan in toate pauzele.vom vedea ce se mai intampla ca e cam greu sa stam cuminti 50 de minute cat tine ora.

Va pupam



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 16:06

Noi am cumparat auxiliarele in primavara, 108 lei. Cartile  de romana am inteles ca nu sunt utilizabile, va trebui sa cumparam noi.  Ai mei au intr-o zi 5 ore. Si la noi in clasa a venit un baietel de la alta scoala, drept urmare sunt 32 acum   [bang]  [bang] .

 

 Din activitatile extra, au ramas deocamdata cu pianul amandoi  (de anul asta vor face sedinte separate, nu mai merg impreuna)  si cu majoretele Bianca. Rares vrea la handbal, dar proful cu care a facut anul trecut, nu mai face anul asta, asa ca trebuie sa cautam alta solutie. Bianca la handbal nu mai vrea. Ii cautam si ei alt sport.  La engleza extra au renuntat amandoi (si nici eu nu am insistat avand in vedere ca de anul asta fac 2 ore/saptamana la scola) .

 

 

 

Lilisha , bun venit pe forum si in randul parintilor de scolarei. Subiectul unde discuta cei ce au inceput clasa pregatitoare il gasesti aici :

 http://comunitate.de...15-capitolul-2/



#7
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 16:07

Buna Lilisha,

 

bine ai venit pe forum!

 

Referitor la pauze, depinde f mult de scoala. La noi nu se iese afara niciodata. Au fost perioade lungi in care nici din clasa nu se iesea, exceptand toaleta. Copiii sunt certati daca alearga pentru ca exista riscul sa se loveasca. Asa ca daca au iesit afara... e un semn bun! Recunosc ca noi n-am prins pregatitoarea in scoala, am inceput direct cu clasa 1, dar cred ca mai multe amanunte vei gasi la colegii de generatie, la subiectul cu clasa pregatitoare.

 

Un an bun!



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 16:15

Noi ramanem cu ce aveam, dar inca nu stiu cum aranjez orarul.

Dimineata 8-12 scoala

                 12-14 - masa+teme

                  14-15-30 inot

                  15.30 - 18.30 teme

                   18.30 -> engleza, baschet  cu care eram si pana acum dar vrea in plus chitara (sa caut prof) si ma mai gandeam eu la niscaiva mate (pare sa aiba inclinatii) dar nu am conturat nimic.

  La inot a luat baremurile pt grupa superioara si automat am schimbat ora de la 12.30 la 14.00 (si complexitatea antrenamentului). La baschet e turbat sa mearga si sa vedem cum facem ca se cam suprapune cu engleza (pe care o incepem sapt viitoare).. La engleza ar renunta si el dar nu-l las. La scoala nu se face mai nimic.



#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 16:24

Carla a inceput anul scolar asa, blazata, nici nu se bucura nici nu se oftica.

Eu am cumparat toate manualele pentru ca cele de la scoala arata foarte rau, mi-ar fi mie sila sa pun mana pe ele. Doar 2 auxiliare anul asta, la mate si la romana.

 

Avem 2 zile cu 5 ore :( si din pacate religia pusa intre ore, asa ca astept sedinta sa vad ce vor face copiii in ora aia.

 

Extra, noi vom continua cu handbalul 2 zile pe saptamana, incepem engleza in particular pentru ca a invatat mai mult din jocuri decat de la scoala, iar Carla ar vrea chitara, o sa ma interesez la Palatul Culturii.

Deocamdata n-am primit teme.



#10
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 16 septembrie 2014 - 16:35

[:)]  suntem singurii care azi au primit tema? Nu greu si nu mult dar totusi invatatoarea noastra nu pierde vremea. Am luat si noi auziliare, 70 de lei ne-au costat, mai trebuie sa luam un caiet la engleza si se face milionul.

Filip nu se bucura daca il intrebi clar asta dar il vad dand din coada, azi si-a facut temele foarte constiincios, nu m-am certat cu el, a citit, nu-mi vine sa cred! Sa il tina cheful!





Etichetat si cu scoala, clasa a 3 a

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -