Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (6)


415 raspunsuri la acest subiect

#411
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 10:55

Buna dimineata, burtici frumoase.

Multumesc pentru sfaturile cu pompa de san. O sa mai astept, evident, pana dupa nastere. Cat priveste marimea sanilor si cantitatea de lapte, e discutabil. Am prietene cu sanii foarte mici care au alaptat, vorba colegei noastre, si doi ani de zile. Si la mine, sanii s-au marit considerabil, dar eu voiam pompa pentru ca as vrea sa ma duc la birou macar 4-5 ore pe zi si atunci sa las laptic pentru bebe acasa. Voi vedea la momentul potrivit.

 

Carmen, si la mine burtica mai sta ascutita intr-o parte. E chiar ciudat, mai ales ca se misca non-stop. Nu mai are pauze, decat seara dupa 12 noaptea.

 

Kytana, la noi in Romania, stiu ca legea spune ca e obligatorie utilizarea unui scaun special pentru copii de pana la 3 ani. Eu personal voi cumpara scaun special mai pe la vara. E intr-un fel bine la voi ca va obliga la scaunel, macar ai siguranta copilului.

 

Miha, carucior Baby Care am luat si noi, varianta asta, 3 in 1, http://carucioaredec...ultifunctional, si suntem foarte multumiti de el. Interesant si suportul de cadita. Eu o sa iau cadita simpla momentan, sa vedem pe unde gasesc suportul ala.

 

Soparlica, nu stiu cum s-or fi descurcat mamele noastre, cert este ca sunt alte timpuri si tehnologia ne permite cumva sa avem timp mai mult pentru noi, pentru bebe, pentru familie. Mama mi-a spus ca ea se mai mulgea, daca asta  fi termenul corect, dar era tare dureros si dura foarte foarte mult timp. Nu stiu cum va fi la mine, sper ca bine ca la toate mamicile.

 

In alta ordine de idei, aseara am cumparat fasul pentru februarie, o paturica (mai am 3 primite si nu m-am indurat sa iau prea multe), si un set de body-uri si un costumas (am uitat sa fac poze).

 

 

 

Va pup si o zi frumoasa va doresc.


Editat de AlinaEA, 12 noiembrie 2014 - 14:43 .


#412
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 17:14

Andreea, scoica iti trebuie numai una, asta pentru ca atata vreme cat e la momentul "scoica" oricum e cel mai comod sa il plimbi cu scoica. Noi spre exemplu cu 2 masini am avut o singura scoica, iubi' o ducea pe fiica-mea la cresa, o lasa acolo cu scoica, seara o luam eu cu scoica.

 

Cand creste si trece la scaunul de masina (recomandarea e cat mai tarziu posibil, pentru ca transportul copilului cu spatele, asa cum e in scoica este cel mai sigur), atunci clar o sa aveti nevoie de doua scaune de masina, pentru ca e complicat sa demontezi si sa montezi scaunul de masina, nu mai spun  ca e si greu de carat :). 

 

Noi am trecut la scaun de masina cred ca pe cand avea fiica-mea un an si aproape 3 luni, deci am folosit scoica la greu.  Si o sa folosesc aceeasi scoica si la bebe2.

Dar am prietene care au trecut de la 7 luni la scaun de masina (depinde si de copil aici, sunt copii care nu mai vor sa stea in scoica deloc). Ce e important e ca in momentul in care bebe e in scaun de masina sa isi poata tine capul fara niciun fel de probleme si sa stea singur fara suport in fundulet. Pentru ca abia atunci e fizic pregatit pentru scaun de masina si transport frontal (ca si la o frana bebe chiar in scaun de masina e cam zdruncinat).

 

Pup fetele si burticile



#413
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 17:23

Referitor la aparatorile de pus pe margine la patut - sa cititi inainte de a alege ceva si de a cumapra. Aici in Olanda nu se recomanda, nici nu se gasesc in magazinele specializate (daca vrei poti sa le iei de pe net in principiu dar nu de la magazine consacrate). Motivul pentru care nu se recomanda este ca exista riscul (foarte mic de altfel) ca bebe sa se sufoce cu nasul in aparatori. Ca ajunge cine stie cum acolo si nu mai stie cum sa se miste de acolo. (cititi aici http://edition.cnn.c...sids-parenting/). Eu la fiica-mea nu am avut decat tarziu, i-am pus pe la 7-8 luni, cand incepuse sa se miste tare si sa se loveasca de barele patului. Dar in fine, la varsta respectiva deja se intorcea, singura, statea in fundulet, nu mai era pericolul sa ramana cu nasul in aparatoarea de pat pentru ca avea deja functiile motorice dezvoltate. 



#414
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:37

Casuta noua? Eu zic ca e cazul, nu?  [flo2]

 

Daca mai e cineva de trecut pe prima pagina, pls, mesaj pe privat, [flo] [pup]



#415
geaninab

geaninab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 20:45

Hello burtici
Ce drag imi e cand va aud ca va pregatiti si cumparati diverse. Noi inca n am luat decat un patut si un dulap pt gemenei nostri dar in curand va trebui sa mergem la cumparaturi . F bun sfatul Carmen ..eu am aparatori dar o sa le pun mai tarziu , mai ales ca as vrea sa i pun impreuna intr un patut la inceput. Voiam sa va intreb daca se intampla cuiva sa aiba durere ca o arsura asa intr o parte a burtii. Pe mine ma arde o portiune cat palma asa ,sub coaste cand si cand,oare bebeii mjei isi sting trabucurile pe acolo,or fi in petrecere ma gandesc :) Pupici pe burtici.

#416
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 18 noiembrie 2014 - 20:53

Geanina , avem casuta noua , te asteptam acolo....




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -