Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (6)


415 raspunsuri la acest subiect

#331
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 21:38

Buna burtici,

Suntem bine, bebelin e bine, mare, 27sapt. I-am admirat talpisoarele si manutzele :)
Tensiunea mea e mult mai mare decât de obicei, 11 cu 5, fata de 8 cu 4 înainte. Dar acum e o tensiune normala.

Miha, sunt foarte mandra de tine! Îmi place la nebunie noul tau fel de a vedea lucrurile. That's the spirit! :)

Pupici de la noi! Week-end frumos!

#332
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 00:31

Felicitări Andreea pt rezultatele bune !!!!
Luni seara intre 16-17 am un nou eco , după 17 zile de la ultimul . Poate bunul Dumnezeu s-a îndurat de printesele mele si or fi mult mai bine ca la ultimul control . Doamne ajută ! Am o frică de mor :(

#333
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 09:20

Felicitari Andreea pt rezultatele bune!

Gabi,ne rugam pt fetitele tale sa fie bine! :*

#334
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 10:17

Gabriela Doamne ajuta!! [ruga]

#335
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 23:37

Mulțumesc fetelor!

Gabi, sunteți mereu in gândurile și rugăciunile mele. Doamne ajută să fie bine amândouă!
Îmbrățișări puternice si energii pozitive pentru voi!

#336
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 11:51

Dragele mele,

Sambata am tras pe branci la garsoniera pentru ca mi-au plecat chiriasii (incepusera sa faca figuri la plata chiriei si a facturilor si am zis ca mai bine ne incheiem socotelile) si a trebuit sa fac curat (dezastru dupa numai 3 luni, asa imputiciune eu n-am vazut in viata mea!). Am o febra musculara (mai ales la picioare) de nu m-as misca nici din pat la baie.

Aseara am avut un episod neplacut. M-a luat brusc durerea de stomac (ca si cand cineva imi infingea un cutit in el) si am patimit cu ea mai toata noaptea.

Banuiesc ca de la amalgamul de produse mancate peste zi: ciupercute cu usturoi si iaurt, salata beouf, placinta cu dovleac, clatita, apa carbogazoasa.

Si uite asa la 3 dimineata fierbeam ceai de menta si incercam sa scap de diaree. Ca in urma ei m-a lasat durerea...e altceva, dar acum beau ceaiuri sa ma dreg. Sa zic ca e bine deocamdata.

 

Gabi pumnisorii starnsi-stransi pentru astazi si ma rog lui Dumnezeu sa fiti bine.

Bafta si celorlalte care mai aveti de mers pe la medici azi sau zilele astea.

 

Miha am plans cand am citit ce-ai scris tu. Sa fim optimiste ca vom iesi cu bine si din episodul asta, numai sanatate sa fie!

Deja intorc capul si dupa baietei pe strada si mi-l inchipui pe al meu ba cu ochii verzi (ca mine), ba cu negri (ca tati). Uneori raman placut surprinsa cand se chinuie cate unul sa mearga, sa mute cate ceva sau altele asemenea care sunt aproape imposibile pentru piticul respectiv, dar se incapataneaza sa le faca.

 

Pe langa recomandarile deja date pentru raceli as mai adauga: sirop de zahar in ridiche neagra scobita si coapta in cuptor, limonada (NU zeama de lamaie care este acida si irita mai tare gatul), vitamina C cu propolis, ceai caldut cu miere si lamaie, bai de abur cu sare la picioare, sosete umezite in apa cu otet la picioare (pentru febra).

 

Saptamana usoara si numai bine!



#337
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 15:12

Gabi - asa este. Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, sa fie fetitele sanatoase si sa fii si tu sanatoasa pentru a le putea creste armonios, alaturi de fratiorul lor mai mare!
Asteptam cu nerabdare vestile de la eco. Sper din inima sa fie dintre cele mai bune de pana acum!

Alina - o varianta indicata ar fi Oscilococcinum... sau orice alt tratament homeopat pe care ti-l poate indica si un farmacist. ASa, babeste, ceaiuri, infuzii si vitamina C. Nu stiu ce sa zic :(

Andreea - iti multumesc... cred ca e oarecum depasirea limitei disperarii :).
Ma bucur foarte mult ca totul merge bine cu Stefanut. Ma distreaza, in continuare, ceea ce numiti voi tensiune mare... care este oricum cu mult mai mica decat o aveam eu inainte de a ramane insarcinata :)).

Soparlica - ai grija. Pare sa fie o indigestie. Comuna in sarcina, desigur, insa extrem de neplacuta. Am avut si eu un astfel de episod ultima data sambata noaptea. Am crezut ca intru in travaliu. Am fost la un pas sa ma duc peste tata sa ma duca de urgenta la spital (eram in vizita la ai mei). Pana la urma am luat un no spa si un magne b6 (e bun pt carcei, contractii, dureri) si pana dimineata mi-a trecut. Saptamana trecuta sau cand am avut primul episod am simtit ca lesin. Indigestiile sunt oribile in sarcina. Mai ales cand nu te lasa deloc sa te mai ridici de pe closet.
Exact cum spui si tu... la fel patesc si eu. Vad numai baietei peste tot pe strada si imi imaginez cum ar fi al meu. Am poza cu mutrita lui de la ultima ecografie ca imagine de fundal pe telefon. Toata lumea a zis ca sunt nebuna sa pun fatul pe ecran. Singurul care a fost de acord e barbatumiu care m-a rugat sa ii pun si lui poza pe ecran...si care de fiecare data cand se uita la telefon il pupa. :)
 

 

Eu am achizitionat primele lucrusoare pentru bebe acum...si ma pregatesc sa fac geanta de maternitate, sa o am gata. Cum nu stiu evolutia tumorei ma pot astepta si la 7 luni sa mi se ceara sa fac cezariana numai pentru a putea opera minunea. Dumnezeu stie. Asta ne-a zis astazi medicul de familie. Deocamdata ne rugam la Dumnezeu sa gasim echipa de medici care sa ne ia in paza. Asteptam niste raspunsuri... si apoi probabil voi fi nevoita sa fac un nou drum la Bucuresti. Astept cu nerabdare sa trecem si hopul acesta.

Multa sanatate va doresc tuturor! Aveti grija la raceli.

PS: Il am pe sot racit... sper sa nu se prinda si de mine :)



#338
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 18:40

Buna fetelor,

 

Alina sanatate multa! Te-au sfatuit bine fetele! Eu nu am racit pana acum dar m-am ales cu o tuse uratica, la ascultarea plamanilor n-au fost chiar incantati doctorii dar nici nu mi-au dat nimic :)). Totusi, atat dr-ii de aici, cat si pediatra fetitei mele (din Ro) mi-au zis sa nu ma auda cu otet sau spirt! Mie, pe vremuri, imi facea foarte bine sarea marea incalzita, pusa intr-o soseta si tinuta pe piept; felii de cartof tinute pe gat/piept; felii de lamaie date prin miere si mancate ca atare; ceapa taiata si pusa in camera, cateva seri la rand (da, stiu, miroase). Poate te ajuta ceva...desi eu sper ca esti bine pana acum! [flo2]

 

Miha bravo pentru atitudine! Minunata ideea cu poza lui bebe pe telefon! Sa poarte hainutele sanatos! Cu Dumnezeu inainte, o sa fie bine, nu se poate altfel! [pup]

 

Andreea felicitari pentru rezultatele bune si pentru bebelinul grasulin! [flo2]

 

Soparlica ai grija cu atata curatenie pana la epuizare! Imi pare rau pentru indigestie, cred ca paine prajita, supa de morcovi, ceai de menta si multa, multa apa, ca sa te hidratezi...asa in prima faza! Si evita fructele si lactatele, macar 1-2 zile. Ce dulce esti cum te uiti pe strada la baietei...that's the way! [flo2]

 

Gabi acum esti la scan, probabil! Cu atatea ganduri bune si rugaciuni, nu se poate sa fie decat bine! Abia te asteptam cu vesti foarte bune si linistitoare!! [flo2]

 

Am fost si eu la check-up-ul de 2 sapt, totul e ok. Sigur, colul s-a mai scurtat putin si ma bucur ca ei sunt relaxati si observa ca are o evolutie stabila, totusi; bebe e bine, agitata si sper sa ramana fetita, daca nu vrea sa fie un baietel imbracat in haine pe care scrie "daddy's princess" and so  [:D] ; in greutate am luat 3 kg jumate, mie mi se par destule, doctorii sunt f multumiti. (la prima sarcina i pana la 16 sapt nimic; intre 16-30 sapt am luat 10 kg si intre 30-39 sapt, 6 kg, asa ca ar trebui sa fiu multumita). Nu-mi doresc decat sa am aceeasi energie pana la final si bebe sa fie sanatoasa si sa depasim 35 sapt! [flo]

 

p.s. seful clinicii de high risk (unde merg eu) si care nu intra sa vada gravidele decat daca ceilalti doctori si rezidenti nu se descurca, are o pasiune pt mine! la mine intra mereu, asista masuratorile sau le face el insusi! astazi am cantat amandoi " jingle bells" si mi-a marturisit ca vine mereu la mine nu doar pt ca sunt un caz cu trecut aparte ci pentru ca ii transmit good vibes, ca sunt mereu pozitiva, zambitoare si relaxata. mi-a gadilat orgoliul, recunosc. :) 

 

Celelalte fete? Vesti?

 

Va imbratisez, burtici si bebici! [grup]



#339
oana9689

oana9689

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 19:29

Buna seara mamici !
Mamaruta mea danseaza in continuu,incep sa ma doara coastele.Saptamana viitoare merg la doctorita mea pt tensiune si greutate.Frigul nu-mi place deloc,nici la bebelina.Ma simt din ce in ce mai grea,chiar daca n-am mai pus decat 1kg,sport pot sa spun ca practic urcand zilnic 3 etaje la scoala + 2 acasa.Imi prieste sarcina,sunt foarte calma si invat mai ordonat decat inainte.Abia astept sa-mi cunosc bulgarasul,sa-i cunoastem toate si sa ne bucuram de ei.Multa sanatate voua si bulgarasilor! Va pup !

#340
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 22:15

Buna seara si de la mine fetelor

 

Iar am tot lipsit o vreme, am incercat sa va citesc si sa recuperez. Gabi, m-am gandit la tine azi si m-am rugat pentru voi. Miha, ma gandesc la voi :). Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti un doctor care sa aiba grija de voi :). Referitor la raceala, incearca sa mananci preventiv alimente ce au vitamina C. Ajuta organismul si poate preveni preluarea racelii de la sot :). Mult succea. 

 

Lory, ma bucur ca daddy's princes creste si e in grafic. In principiu dupa 20 de saptamani nu prea mai are cum sa se transforme in baietel (in fine, asta daca nu cumva au avut indoieli pana acum). Asa ca eu zic ca o sa ramana fetita. 

 

Andreea, felicitari pentru Stefan cel maricel :). E important ca ia bine in greutate, e semn ca ii merge bine in burtica. Si mie mi se pare ciudat ca iti calculeaza DPN dupa dimensiunea ecografica a bebelului. Dar daca asa fac ei, trebuie sa ai incredere ca e bine. De fapt orice copil nascut dupa 37 de saptamani e considerat la termen, asa ca daca o sa iti faca cezariana la 38-39 saptamani, e tot la termen. Macar iti tii mai repede minunea in brate. Dar intr-adevar si aici DPN e fix (in functie de ultima menstruatie sau in fine, data transferului daca ai facut IVF) iar faptul ca bebe e mai mare sau mai mic decat media e doar ceva normal (ca doar nu o sa fie toti la medie, baieteii la 3,5 kg fetitele la 3 kg). Eu pe fiica-mea am nascut-o cu 3860 gr, ceea ce pentru o fetita e mult, dar niciodata nu mi-au schimbat DPN-up pe durata sarcinii (desi pe diverse ecografii imi aparea si alt DPN functie de masuratorile facute). 

 

Alina, sa iti revii repede din raceala. Si eu sunt racita un pic, am luat de la fiica-mea. Tratez raceala cu ceva indiferenta, ceva paracetamol, ceaiuri cu lamaie si cam atat. Am luat niste homeogene dar care am senzatia ca nu ma ajuta la nimic.

 

 

Soparlica, durerile de burtica sunt rele in sarcina. Paine prajita, ceai de menta, si incearca si sa stai relaxata, lungita in pat, maseaza usor buritca. O sa treaca :). 

 

Oana, ma bucur sa citesc ca iti merge asa de bine si iti prieste asa de bine sarcina.

 

Eu sunt bine, un pic racita si destul de obosita ca dorm rau noaptea, dar in rest nu am a ma plange. Azi am fost la eco si bebe e bine, are 1200 gr (mai mare cu o saptamana decat ar trebui) dar era de asteptat. Se spune ca al doilea copil e mai mare ca primul, si cum la mine fiica-mea a fost deja marisoara, se asteapta ca bebe surpriza si vina la 4000-4200 gr. Se pare ce nu trebuie sa fac testul de diabet, imi pare tare bine ca data trecuta l-am facut si nu mi s-a parut cea mai placuta experienta, sa beau prostia aia de glucoza. Am inceput sa am arsuri de la stomac, indiferent de ce mananac sau nu mananc. Le tratez cu gaviscon, din cand in cand, si parca e mai bine.

 

Bebe e foarte foarte activ, il simt non stop, deci cred ca se misca si in somn. 

 

Cam asta de la mine. Imi cer scuze daca am uitat pe cineva.

 

Va pup




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -