Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (6)


415 raspunsuri la acest subiect

#21
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 10:41

Buna dimineata burticute!

 

Carmen, ce frumos a fost la voi  [il]  Asa visam si eu. Poate voi avea parte aici in Germania, in speranta ca mogaldeata va veni fara intarziere. Uuu deci va fi surprizaaa, ce tare! Si la odiseea lui Luca am avut o mamica care nu a stiut ce are pana la nastere <3

 

Oana, bafta la scoala! Ma bucur ca ai colegi asa de intelegatori si grijulii. Arati fenomenal!

 

Andreea, cu Luca am avut noroc ca era vara si am purtat doar rochite, altfel nush ce faceam cu pantalonii. Acum am gasit pe asos.com, pantaloni maternity care mi se potrivesc de minune. Pe model sunt 3/4 mie imi vin normali :P App de vitamine nici eu nu le mai iau o sapt sa vad ce se intampla. A, cu Luca am luat femibion, sunt scumpe dar nu am luat mult in greutate cu el (le-am luat din trim II, eu kg le luasem in primul trim) Revin cu raspuns despre carucior.

 

Gabi, ma bucur ca te tii pe pozitii! Multa sanatate si sa nu racesti si tu! Si la noi e la fel. Dl Pinguin tuseste grav, pingu mic transpira la greu, eu pe metereze. Aseara ma luase si pe mine capul dar vad ca a trecut repede. 

 

Nico, felicitari pt rezultate! Trecem pe prima pagina baietelul iubit?

 

 

Siiii, ca sa terminam pe o nota zambitoare, am gasit un filmulet de workout cu bebe in brate. Pe mine tipa asta ma face mereu sa rad. Iete aci  [flor]



#22
Eleina

Eleina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 11:45

Buna fetelor!

 

 

Am citit cu sufletul la gura povestile si experientele voastre de la prima nastere.

Carmen felicitari pt prima nastere sa dea Dumnezeu sa fie cel putin la fel de bine si acum.

Iuli sper ca de data asta sa fie asa cum iti doresti tu, eu am ramas socata de ce ai trait tu la Elias.

Dureri de burtica eu nu prea am, sunt bine, nici eu nu am mai luat elevitul de vreo 3 zlie si am vb cu o verisoara care a nascut de curand si ia a luat jumatate de pastila de elevit pe zi, deci putem sa facem si asa, cred... [:)]

Azi am fost la analize si peste 3  zile astept raspunsul pt steptococul grupa b.

Oana bafta la scoala.. as vrea si eu din nou la scoala!

Pupici!



#23
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 12:10

Eleina, bafta maxima sa fie rezultatele bune si sa fi scapat de strep! Nici eu nu ma asteptam la o astfel de experienta, dar asta este... Am prietene care au nascut la privat prin cezariana si la reanimare nu au experimentat dureri pt ca li se facea o doza adecvata de anestezice. Sper sa nu te-am speriat!

 

Mi-am amintit. O mamica din Germania romanca, mi-a recomandat cartea asta despre nasterea naturala si cum frica face ca durerile sa fie resimtite mai puternic. Aici nu o pot dnl dar voi puteti si eventual sa o puneti pe Drive pt fetele care vor veni mai tarziu. [flo]



#24
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 13:15

Iuli, asa este, vara este bine, tragi pe tine o rochita chic si te simti minunat. Acum ca vine vremea racoroasa, mai sunt zile in care simti nevoia de un pantalon. Sper sa gasesc ceva dragut pana la urma. Macar o pereche de jeans si una office pentru serviciu.

 

Mi-ar placea sa pot vorbi si eu de posibilitatea unei nasteri naturale, dar din pacate in cazul meu nu se va putea niciodata. Dar cumva m-am obisnuit cu gandul asta si tot ce imi doresc este ca bebe sa fie bine. In ceea ce ma priveste voi face tot ce imi sta in putina pentru a alapta inca din primul moment in care mi se va permite (sper cat mai repede dupa nastere - acesta este si unul dintre motivele pentru care am achizitionat pachetul maxim la Regina Maria, in speranta ca asistetele vor face tot ceea ce le voi cere sa faca in privinta asta). Merg inclusiv la cursuri de alaptare, la o fundatie unde am gasit niste femei extraordinare, cu o experienta a maternitatii cum rar intalnesti, cu o experienta profesionala solida in ceea ce priveste tehnicile de alaptare si succesul in alaptare, indiferent de problemele care pot aparea in perioada de dupa nastere (angorjarea sanilor, mastite, etc.). O recomand din tot sufletul fetelor din Bucuresti. Este Fundatia PRO MAMA.



#25
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 14:11

Buna burtici dragi!

 

Nu-mi vine sa cred ce active si multe sunteti acum! Imi amintesc la inceput eram doar cateva si abia asteptam sa scrie cineva cate ceva  [:)]  [il] ! Ma bucur oricum sa va mai citesc din urma si sa vad ca sunteti toate bine! Am citit emotionata experientele voastre de la prima nastere si as vrea si eu sa nasc natural. 

Imi pare rau ca nu am mai intrat de mult sa va scriu dar eu am inceput munca si sunt f ocupata ca i-am adus si pe ai mei aici si a trebuit sa alerg sa le inchiriez un apartament( e greu sa inchiriezi ceva in Paris,iti trebuie f multe chestii) si pana s-au mutat la ei au stat la mine si era inghesuiala mare in 2 camere si trebuia sa gatesc pt 4 barbati cand nu putea mama ca era si ea la munca dar acum au plecat si azi am profitat ca am fost acasa sa aranjez un pic casa,sa desfac bagajele din vacanta,una alta. [:)]

 

Voi acum intrati in concediu majoritatea si eu abia acum am inceput munca dupa un concediu prelungit de 3 luni  [:)] ,Dar nu ma plang pt ca e mai bine decat sa stau toata ziua in pat,ca in primele luni de sarcina si oricum nu lucrez decat 4,5 ore pe zi(doar luni vreo 8...)

 

Am fost si noi la eco sapt trecuta si nenea dr ne-a zis ca e fetita(la fel si la 12 sapt) dar mai asteptam morfologia de 22 sapt pe 14 oct.ca sa fim siguri  [:)] Sincer,credeam ca e baiat si sotul in special isi dorea baietel dar pana la urma chiar nu conteaza,Dumnezeu stie cel mai bine de ce  avem nevoie si noi multumim oricum pentru minunea din viata noastra! [il]

Simt si eu bebele dar mai mult seara cand stau linistita in pat ca ziua ma agit destul de mult si nu am cand sa il simt! Cand imi da cate un ghiont mai tare ma si sperii ca nu sunt obisnuita si toata lumea rade de mine,inclusiv eu. [batcap]

Eu chiar nu mai stiu cu dr astia,ca daca te duci la 10,iti zic 10 lucruri diferite.Dr Rotaru mi-a zis ca dupa el,e mai bine sa continui aspenterul,acidul folic ( de 5 mg zice el) si femibionul .Dr francez zice ca nu e mai e nevoie sa iau decat tardiferon care contine fier,acid folic si magneziu.Pana la urma eu iau in continuare femibionul,aspenterul si acid folic de 0.4 ca au si vitaminele acid folic oricum.Mi se pare ca atunci cand iau de 5,am mai multa aciditate in stomac dar poate e doar imaginatia mea... [fal]

Ceea ce e amuzant este ca noi aveam un nume preferat pt fetita( Celine ) chiar daca ne gandeam ca e baietel si acum ai mei ma intreaba mereu " Ce mai face Celine?" si toata ziua Celine in si si in jos si poate ne trezim la urmatoarea eco ca e baiat  [soricel]  hahahaa 

 Hai ca ne intoarcem la treaba! Am vrut totusi sa-mi iau putin timp sa va scriu despre noi si sa va spun ca mi-ar placea tare sa ne intalnim intr-o zi.... [il] asa ca va invit pe la Paris daca vreti sa petreceti ceva timp in orasul indragostitilor(va cazez la mine  [:)] ) .Chiar e romantic si frumos Parisul,e plin mereu de milioane de turisti,te simti ca in vacanta cand te plimbi pe malul Senei [il]  

M-am lungit ca o placinta dar ma iertati ca intru rar si sunt multe de spus [flo2] !

Va pup dragele mele! Aveti grija de voi de de bebeii si vostri si cum mi-a spus si mie un dr," Daca mamica e bine si bebele e bine! " asa ca fiti optimiste! [il]  [flo2]  [:)]



#26
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 18:46

Kytana - luni am programare la hematolog... si cand termin pe acolo intentionez sa incerc o internare. Cam toata saptamana viitoare voi fi la medici...

Lory - mi-ai luat o piatra de pe inima! Mi-am propus sa nu depasesc 16-17 kg asa ca as putea fi in grafic. E drept, desi mananc cu pofta si destul de mult, eu inca vomit, din ce in ce mai mult (nu des, doar mult) ... inca nu s-a pus chiar ingrijorator.
Ipohondria e comuna in sarcina!@ :))))) cel putin asa imi place sa cred ca sa am o scuza pentru disperarea mea :)).
PS: ma bucur ca esti in forma [pup]

Oana - frumoasa burtica! Spor la scoala! Burtica ta e cam la fel de mare ca a mea... comparabila.

Soparlica - spor la treaba si mult succes!!

Carmen - frumoasa povestea dar imi dau seama ca te-ai cam chinuit la nastere...

Nico - multa sanatate tuturor celor de acasa!
FELICITARI pentru vestile frumoase!! Acum se echilibreaza treaba... [pup]

Andreea - ma bucur ca te... plimbi! Te invidiez! :)) [pup]
Nu trebuie sa iti para rau... asta este. Oricum un copil e o bucurie, oricand!!

Eu voi opta pentru un patut pe care sa il pot impacheta, baga in masina si lua cu mine. E mult mai practic decat cel de lemn... dar mai cumpar o salteluta suplimentara pentru a fi tare. Ah si cu spatiu de depozitare sub...
Eu inca ma imbrac cu pantalonii mei vechi, doar ca ii las sub burta. Nu purtam pantaloni tocmai josi, preferam cu putina talie... acum ii las josi.
Am primit de la o prietena care are aceleasi dimensiuni cu mine o pereche de pantaloni de gravidute... cu adaosul acela tip corset. Sunt foarte incantata de ei. Maine ii voi purta. Poate pun o poza :).

Alynutza - felicitari!! S-ar putea ca totusi asa sa fie, sa ai parte de o mica minune. Eu nu cred ca se mai schimba... asa ca vive Celine!
 



#27
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 19:16

Bun gasit!
Intai doresc sa va spun ca am terminat cu agitatia cu depusul dosarelor astazi. Acum stau ca pe ghimpi pana vineri cand sper sa aflu rezultatul la avansare. Acum sper sa nu ma mai lungesc su altele si sa pun maine pozele promise.
In al doilea rand, vreau sa va spun ca am vorbit azi cu Dr. Pechi si mi-am facut programare pt consultatie in 2 oct la Hope Medical (in spital a zis ca nu are). Macar m-am linistit ca voi avea si eu un medic cu care sa nasc intr-o maternitate de stat. Atunci o sa am 19 saptamani. Floricico raman datoare cu o prajitura!

Wow ce mai povestiti voi pe aici despre nasteri. Cu lacrimi in ochi si cu friguri pe sira spinarii am citit. Eu inca nu m-am hotarat cum voi naste. Adica asta este irelevant, depinde de bebe cum va vrea sa vina pe lume. Momentan sunt hotarata sa nasc natural, fara epidurala (la cat de prietena sunt cu acele prefer pe viu). Dar doua prietene au fost puse in situatia de a face cezariana, desi au mers pana in ultimul moment pe naturala.

Eu inca nu stiu daca il simt pe bebe sau nu. Voi ziceti ca simtiti fluturasi sau lovituri. Eu doar niste bolboroseli slabe ale burtii care nu stiu daca nu cumva sunt de la mancare. Totusi sper si cred ca este bine avand in vedere ca burtica a inceput sa prinda contur. Legat de asta: m-am chinuit sa fac o poza, dar n-am reusit. Nu am o oglinda asa mare in care sa ma oglindesc toata, sa ma cotopenesc pe un scaun la baie nu as incerca cu ametelile mele, iar fara mi-a iesti o burta de urias si nu as vrea sa va sperii. Poate il pacalesc pe tatic sa-mi faca.

Eu experimentez zilele astea intepaturi si usturimi ale sanilor. Durerile nu mai sunt, dar intepaturile nu ma lasa nici sa ma sapunesc bine. O fi oare ca au inceput sa-mi "creasca silicoanele"?

Nume, nume: pentru fetita avem deja pregatit Maria (aseara am inceput sa cochetam cu Ana Maria); pentru baietel am cazut de acord asupra lui Mihai sau Gabriel, dar a ramas sa ne mai gandim. Mie imi mai plac: Vlad, Darius, Cristian, Andrei (dar e si baietelul fratelui meu) si Alexandru.

Va las cu bine si va doresc o seara linistita si sanatate tuturor!

#28
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 08:49

Buna burticute si bulgarasi,

Ce lucruri interesante s-au scris.

Kytana...o placere sa te "aud" cum povestesti...ai trecut prin momente grele...multa putere iti doresc.

Miha...succes la hematolog. Eu ieri am fost la dr. Mihaela Tevet (o gasesti la spital Colentina, Regina Maria si Columna) pentru prima data si am fost f multumita, e o draguta si f atenta...dp o prima consultatie eu o recomand si clar eu am sa revin ptr urmatorul control cu siguranta.

Nicole...felicitari ptr baietel...ce poate fi mai frumos...2fetite si 2baietei.

Alyna...ai revenit cu forte proaspete si felicitari ptr "Celine", un nume f frumos.

Andreea...esti o mamica f activa.

Eleina si Gabriela...cu siguranta rezultatul o sa fie unul bun, speranta si incredere.

Diela si Ramo....ce fac mamicile cu gemenasi?!

Oana...o burticuta frumusica.

Carmen...ce frumos ai creionat nasterea printesei...emotionant.

Soparlica...bafta cu dosarele sa iasa asa cum iti doresti. Sa imteleg ca a fost o prima intalnire k dr. Pechi?! Asteptam vesti si pareri de la consult.

Daca am sarit pe cineva sa imi fie cu iertare.
Noi ne-am intors acasica...eu mi-am reluat activiatatea de pe langa casa si vizitele la dr.

Mai voiam sa vin cu o completare daca nu este prea tarziu. Nu mai stiu cine intreba cum poate beneficia de asigurari de sanatate daca nu are venituri. Daca sotul luceaza cu contract de munca o poate declara la el la serviciu ca si coasigurata. El da o declaratie pe propria raspundere in care solicita sa o ia ca si coasigurat. Ataseaza certifiat casatorie, declaratia sotiei ca nu realizeaza venituri, copie CI sotie si adeverinta primarie/ administratie financiara ca nu a realizat venituri si nu are alte venituri din alte activitati. Asa in baza unei adeverinte emise de angajatorul lui pe numele sotului ea apare ca coasigurat si o depune la dr.fam, spital etc unde are nevoie (ca si cum ar fi propria adeerinta de asigurat/salariat).

Este mai usor asa. In cazul in care doreste poate incheia un ctr. la casa de sanatate si plateste din mana asigurarea. Insa atentie,daca nu ai fost asigurat in ultimi 5 ani si nu ai platit asig soc atunci ei cum te prind de pun sa platesti pe ultimi 5 ani retroactiv +dobanzi si penalitati. Devenind asigurat la casa de sanatate cu ctr...adev de asigurat o emit ei...insa atentie dureaza si cozile sunt mari trebuie sa ai nervi de otel. Este o singura cladire ptr Bucuresti Si cate un ghiseu ptr fiecare tip activitate ( deci toata lumea indiferent de sector este acolo, nu este ca admin fin care e una ptr fiecare sector).

Pupici tuturor.

#29
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 11:01

Neata fetelor !!!!

Pe mine ma doare foarte tare o portiune cat palma deasupra burtii . Ma ustura in interior . A mai pătit cineva ? Parca imi amintesc ca si la prima sarcina am avut . Nu stiu cat de bine am explicat , parca in zona stomacului dar nu e stomacul , Offff :((((

#30
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 18 septembrie 2014 - 12:45

Dragi burtici,

Azi imi trag bine sufletul la serviciu asa ca am reusit sa pun pe drive poze. Sper insa sa nu ma injurati ca am pus prea multe, dar pur si simplu nu am stiut ce sa aleg. Daca ar fi fost dupa mine nu ma opream nici la atatea. [:)]

La sfarsit v-am pus 2 poze cu mine mai vechi ca sa faceti comparatie cu felul in care arat acum.

Am pus si cartea trimisa de tine, Iuli, facand un folder separat cu carti in care sa mai punem si altele.

 

Carmen pot sa-ti spun ca ai o fetita superba! Deja salivez dupa ea, iar daca la noi va fi baietel atunci baiul mare va fi la mine si nu la sotul care, ridicand din umeri, a spus "asta e!", iar eu am inceput sa plang.

 

Floryma, tu mi-ai facut pofta de plimbareala in Tineretului [il] Mie una imi zbura gandul la o vizita la Cetatea din Targoviste cu toate ploile anuntate pentru duminica.

Da, am avut prima discutie cu dumnealui. Eu cand imi propun ceva de obicei obtin asa ca am mers la Polizu cu incredere si am stat cumintica sa-l astept sa iasa din operatie. Ii vazusem "moaca" pe net asa ca nu mi-a fost greu sa-l recunosc.

Te-as ruga sa ne lamuresti, daca poti, cum este cu concediul de crestere copil. Stiu ca mama poate alege sa stea  un an (85% din salariul brut, max. 3400 lei/luna) sau 2 ani acasa (1200 lei/luna). Dar daca sotii aleg ca fiecare sa stea cate un an? Cum se calculeaza indemnizatia? Este posibil asa ceva?

 

Miha, voi sunteti doi omuleti superbi!

 

Alynutzo, tu nu nu ne mai ruga de doua ori sa te vizitam ca eu nu prea am toata tigla pe casa [alcool]  si acus iti bat la usa [:)]

 

Fug sa imi iau si o portie de fructe si apoi inapoi la munca, ca am tras destul mata de coada pana acum.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -