Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (6)


415 raspunsuri la acest subiect

#251
Helen29

Helen29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:34

Si inca un lucruTot am vazut ca voi mergeti si faceti tot felul de analize.va trimite medicul ginecolog?Sau medicul de familie?Si eu as mai vrea sa fac ,dar daca le spun de analize ,imi spun ca o sa le fac mai incolo(prin luna a 7-a),daca le spun sa imi prescrie fier sau calciu,imi spun tot la fel.Eu iau acum Elevit ,dar simt ca nu e destul.Oricum de ingrasat ,nu m-am ingrasat,poate doar 1 kg in conditiile in care bebe meu are 435 de g.



#252
Helen29

Helen29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 13:39

Alina,daca circulara pericervicala inseamna cordonul ombilical in jurul gatului,atunci trebuie sa-ti spun ca si o prietena de-a mea a fost la 4d si i s-a spus acelasi lucru.Si i-a mai spus ca asta nu e motiv de ingrijorare ,ca bebe poate sa se mai miste si implicit sa miste si cordonul de acolo.iar daca totusi ramane in jurul gatului pana la finalul sarcinii,a zis sa nu-si faca probleme ca nu il afecteaza pe bebe cu nimic.



#253
oana9689

oana9689

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 15:46

Buna ziua mamici !

Acum am venit de la eco [il] . O sa am o printesica ! [fetita]  Foarte dolofana,avea niste picioruse grasute,medicul mi-a spus ca e bine si ca sa am grija cu mancarea,ca ma ingras.

Am ales numele Mara Diana pentru bulgarasul nostru.Suntem extrem de fericiti.Va doresc si voua tot ce-mi doresc pentru bebelina mea ! [pup]


Editat de oana9689, 21 octombrie 2014 - 15:47 .


#254
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:48

Helen29  eu am facut analizele de baza care mi le-a cerut initial si nu au iesit bine toate de aceea m-a trimis la hematolog sa fie sigura ca nu exista probleme .nu am avut probleme doar o lipsa de fier care se intalneste des in sarcina. Si imi mai dozez anticorpi pentru RH negativ... La tine poate nu a fost cazul sa mai faci analize suplimentare. Oana felicitari pentru fetita!! Restul burticilor cum mai sunt?

 

 

#255
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 16:54

oana9689, felicitari pentru printesa. Si numele este foarte frumos.

 

Helen, pe mine medicul m-a pus sa fac analizele. Doar cele necesare. Cat despre vitamine, iau Natalvit IQ de la finele trimestrului 1 (probabil toata sarcina si dupa) si de vreo 2 saptamani iau si Lactiferon. In rest, port NoSpa in geanta pentru urgente si atat.

Cat despre cordon, asa mi-a explicat si mie, dar na, ca orice mama, imi fac griji.

 

Eu azi am facu o dulceata de dovleac cu ghimbir si o friptura. In rest, sper sa reusesc sa calc vreo doua camasi. Ma simt tare obosita, desi nu am facut mai nimic. Zilele astea libere nu-mi priesc. De abia astept maine sa merg la munca.

Ce mai faceti voi, in rest?



#256
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 21 octombrie 2014 - 19:21

Buna seara!
Va scrisesem peste zi, dar fie netul meu de la lucru n-a mers, fie pagina bulgarasilor iar si-a facut de cap.

Am primit saptamana trecuta un cantar de la colegele de serviciu care ma tot intrebau de kg si le ziceam ca nu stiu. Vineri dimineata aveam 55.4 kg. Vinerea asta sper sa nu uit sa ma cantaresc din nou sa vad cum stau. Oricum, majoritatea imi spun ca nu m-am ingrasat, dar eu simt DEJA ca imi explodeaza burta.

Miha, tie nu ti-a dat ginecologul un grafic pt eco si analize?

AlinaEA, felicitari pt afacere. Eu ma gandesc sa imi inchid firma (am plecat de la un magazin SH pe care nu l-am deschis niciodata si am trecut apoi la curatenie profesionala care nici ea n-a prea prins). Iti urez succes!

Oana, felicitari pt bulgaroaica. Stau si eu ca pe ghimpi si ma rog si eu sa fie fetita pentru ca, asa cum v-am mai spus, am sa sufar tare daca nu va fi. Desi stiu ca imi va trece si voi fi bucuroasa si cu un bulgaras.

Helen, mie tot medicul ginecolog mi-a dat analizele. Pe unele sa le repet, pe altele sa le fac ca nu le facusem. Eu nu iau decat Magne B6, 2 pe zi in momentul asta. No spa il am prin preajma, dar fara efect.

Eu am inceput sa obosesc cand urc scari sau cand merg alert si mai si vorbesc. In schimb, acasa, am grija sa fac pauze intre activitati ca nu ma alearga nimeni.

Seara buna si multa sanatate!

#257
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 10:09

Helen - o parte sunt recomandate de medicul ginecolog, o parte le mai fac si dupa capul meu si se dovedeste ca erau utile (gen cele de trombofilie) si apoi la recomandarea hematologului. Medicii (unii cel putin) sunt foarte nepasatori la soarta noastra sau a copiilor nostri :).
Ai inca disgravidie? Vomiti des? Nu e tocmai ok un singur kilogram. Medicul nu a zis nimic?
Si eu m-am nascut cu cordonul dupa gat si cand am iesit am tras de el si m-am starangulat. Nu s-a intamplat nimic, doar m-am invinetit si am avut icter mecanic...dar apgarul tot 10 a fost si tot copil sanatos am fost chiar daca am stat o zi incubata :D. Deci nu va faceti griji!

Oana - felicitari maxime!!! Ma bucur enorm pentru tine! Sa va traiasca printesa!

Soparlica - mie ginecologul nu mi-a dat nimic! Decat batai de cap si nervi! Nghh...
Problema cu oboseala e prezenta si la mine din plin!

Apropo... voi cum dormiti? Eu am impresia ca il strivesc orice as face. Dorm pe spate desi stiu ca nu e recomandat... pun sute de perne/paturi sub burta pe o parte cand dorm si tot se agita de parca ar avea un camion pe cap si totusi nu ma consider chiar grasa cat un elefan! :(



#258
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 12:00

Miha, ce-am mai ras la povestioara ta cu bebelul si elefantul :))))) Si pe mine ma bombardeaza piticul in fiecare noapte. Uneori noaptea ma rasucesc continuu de pe o parte pe alta, fiindca pare ca il deranjeaza pe orice parte as sta. Pe spate oricum nu pot sta din cauza anselor intestinale care ma jeneaza, iar uneori devin chiar dureroase, asa ca nici gand sa pot dormi pe spate.

 

Relativ la analize, eu nu am mai facut nimic din trimestrul I incoace. Saptamana viitoare merg la eco si este posibil sa-mi dea recomandare pentru analizele uzuale. Bebelinul va avea atunci cam 27 de saptamani.

 

Iuli ce mai gatesti bun pe acolo? nu ne-ai mai scris de ceva vreme.

 

Gabi, va port in gand in continuare si ma rog sa fie bine!

 

pupici pt burtici



#259
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 12:05

Oana, felicitari pentru bebitza! Sa ai grija de ea si de tine! :)



#260
Helen29

Helen29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 12:43

Eu am vomitat o singura data,cam pe la 3 luni.Si mananc cam de 3 ori pe zi.Chiar nu pot sa-mi dau seama...Adevarul e ca si sora mea a fost la fel,pana la 7 luni nu prea s-a ingrasat si apoi in 2 luni a pus bine pe ea.Medicul ginecolog a ramas un [pic surprins ca nu m-am ingrasat ,iar cel de familie a zis ca nu e asa bai mare.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -