Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 11

sarcina gravida nastere bobocei septembrie octombrie 2014

192 raspunsuri la acest subiect

#51
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 18:17

Buna fetelor! Nu am mai fost activa pe forum pt ca de sambata am intrat in priza cu bagajele! O adevarata provocare mai ales pentru bagajul meu pt ca in orasul meu asta mic in care locuiesc nu gasesti absolut nimic din ce ai nevoie :((( Daca as fi fost in stare buna, m-as fi urcat in masina si as fi facut toate cumparaturile din Bucuresti, insa tati nu ma mai lasa sa conduc mai mult de 10 km pana la mama la tara si pana la serviciu! Nu am gasit sutiene de alaptat, nu mai vorbesc ca vreau sa iau alt patut pt bebe si nu am gasit nimic!
O sa il ascult pe sotul meu si o sa astept pana joi cand o sa ajung la Bucuresti.

Joi mergem la medic sa il vedem pe bebe, sa discutam ultimele detalii despre nastere, sa facem contractul pt celule stem, sa luam patut, la o consultatie stomatologica cu sotul si daca mai avem timp si la putin shopping pt noi! O sa fie o zi fff lunga, dar simt ca nu mai am timp sa le fac pe toate, plus ca nu mai imi e asa de comod sa parcurg 150 km in zile repetate, asa ca daca tot ajungem... sa rezolvam tot!
Aaa si sa luam marmura pt glafurile exterioare ale casei!

Vad ca tot discutati de momente jenante pe care o sa le traim la nastere! Despre epilat eu pot sa va spun ca ma epilez doar la salon si ma epilez in continuare cu ceara. Am intrebat medicul daca am vreo contraindicatie si mi-a spus ca atat timp cat nu am contractii nu e nicio problema!
Eu am aflat ca in afara de clisma si/sau sonda, dupa nastere se face o curatare interna a vaginului cu o seringa, in fiecare zi de internare! Asta mi-au spus mai multe mamici care au nascut prin cezariana, nu stiu dc e valabil si la nasterea naturala!
Eu cred insa ca o sa le uitam pe toate cand o sa ne tinem bebelasii in brate, nu-i asa?

Va pup, sa aveti o seara linistita!

#52
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 18:37

Ellennas, vezi sa nu te obosesti prea mult cu statul in picioare! Ai grija! :)



#53
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 20:23

Ale si tie bafta maine! sa vii cu vesti bune!

 

Eu m-am intors de cateva minute de la dr. Totul e bine, ingriduta are 2818 grame +/- 400. stiti ca initial mi-a spus ca pe la sf lui septembrie programam, acum a zis ca mai bine pe la inceputul lui octombrie. ma mai duc vinerea viitoare pe 26 si atunci stabilim exact cand. Sper sa mai stea la caldurica buburuza, pt ca tare mult as vrea sa fie si tati aici cand se va naste, deci sa nu ma ia prin surprindere.

 

Ellennas, hai ca nu mai e mult pana joi si-ti iei de la Bucuresti tot ce iti trebuie! O sai o zi cam plina, sa incerci sa-ti mai iei si cate un moment de relaxare printre drumuri



#54
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 20:24

seara buna fetelor! ziua de azi a decurs bine, cu emotii atat ptr pitica dar si ptr mine... speram sa fie un an mai bun decat ceilalti, sa ne intelegem bine cu noua invatatoare si totul sa decurga bine! maimutica, imediat ce am iesit pe poarta scolii mi-a zis "se apre ca eu am noroc numai de invatatoare batrane!", asta pentru ca la gradi a avut o educatoare f tanara si s-au inteles de minune, apoi la scoala a fsot tare dezamagita cand a vazut ca doamna invatatoare era cea mai batrana din invatatoarele de clase primare si a fost si f severa cu copii astia 2 ani cat a avut-o fii-mea ca invatatoare... nu s-a atasat deloc de copii si mereu le spunea ca abia asteapta sa iasa la pensie ca sa scape de ei! speram ca totusi asta de acum sa nu fie la fel de plictisita de copii...

vad ca vorbiti de clisme, epilari si alte cele de genul... eu cred ca depinde si de spital, de doctor, etc... de ex, eu am nascut fata tot in spitalul de stat, si auzisem ca mai ales la nasterile programate (cand dr iti declanseaza nasterea), se face clisma si imi spusesera chiar vreo doua prietene ca le-au cerut de cand le-a internat sa aiba cate un aparat de ras la ele, si le "epilau" chiar daca erau deja facute de acasa!!! ei, cand am nascut eu, doamnele de la internari erau f ocupate sa-i ceara lui tati "sa faca cinste, ca doar va deveni tatic", asa ca nimeni nici nu m-a intrebat daca sunt epilata!!! normal eram, dar nu m-a intrebat nimeni nimic! nici mai apoi, cand m-au pregatit ptr nastere (am nascut natural, fara epidurala, dar mi-au pus niste perfuzii si tot imi bagau ceva prin ele, probabil faceau parte din procesul grabirii nasterii)



#55
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 20:50

silvia, bebelina sta sta bine sta greutate, sigur o sa il astepte si pe tati ;)

 

shmily - ma bucur ca ati avut o prima zi de scoala frumoasa! sa fie cu spor la invatatura si noroc!Si tu alta curajoasa, nastere naturala fara epidurala! Asa ai vrut? Bravo! Mult curaj aveti fetelor!



#56
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 21:46

Fetelor, in legatura cu epilatul si eu am auzit aceeasi chestie, ca oricum te epileaza ele acolo chiar daca esti facuta de acasa. Eu sper sa nu, pentru ca o sa am grija sa ma fac de acasa astfel incat sa nu ma mai streseze doamnele de la spital. Oricum, pentru orice eventualitate, mi-am cumparat deja un aparat mai bun, cu aloe, in caz ca le vne vreo idee, sa nu foloseasca BIC-ul clasic care este dureros. Pana acum, m-am descurcat singurica, fara oglinda, pe nevazute dar din aproape in aproape, incercand sa simt cu mana pe unde mai era de "curatat"... O sa-mi fie groaznic de rusine acolo, eu nici macar la epilat cu ceara la salon nu ma duc tot din cauza rusinii, va inchipuiti cand o sa stam in toata splendoarea noastra in fata a vreo 10 persoane. Dar, trebuie sa ne gandim ca ei vad asta in fiecare zi, minut, ora si ca nu o sa fie impresionati de noi. Eu m-am dus la maternitate prin luna Mai pentru ca ma durea rau burtica si am zis sa trec pe la urgente (eram in treacat in Bucuresti) sa imi faca un eco sa ma linistesc. Era de garda o dr.rezidenta si m-a pus sa ma dezbrac, sa imi faca si un consult intern pentru orice eventualitate. Fetelor, va inchipuiti ca nu eram pregatita, eu ma dusesem pentru un eco, nu pentru control jos, dupa un drum lung cu masina, a fost totul spontan, asa ca nu eram epilata. Si in secunda a 2 a, i-am spus doctoritei ca nu as vrea sa fac acest consult deoarece nu sunt epilata si mi-e jena. Atunci s-a uitat la mine si mi-a spus: "Pe bune??? Chiar crezi ca intereseaza pe cineva ca esti epilata sau nu???"... asa ca m-am conformat si am dat textila jos... A fost jenant in primele secunde dar apoi m-am obisnuit cu gandul... 

Curatatul zilnic cu dezinfectant dupa nastere nu este o legenda ci o poveste adevarata. Mi-a povestit o prietena ca in fiecare zi se urca pe masa ginecologica si o curatau de un fel de "lohii" dupa care doctorita baga mana inauntru cu manusa si scotea sa vada consistenta sangelui, culoarea etc. Deci, nu numai ca zilnic era expusa pentru curatare dar se mai si uita medicul ca la felul 7.  Prietena mea este mai indrazneata din fire si chiar i-a spus doctoritei: "doamna doctor, m-ati terminat psihic cu metoda asta de a ma verifica de infectii, nu mai rezist.... Mi-e o jena de nu mai pot"... Doctorita a inceput sa rada...Dar, mi-a spus ca oricum toate treceau prin asta asa ca macar nu se simtea singura :)). Ea a stat 2 saptamani internata, va dati seama cate zile de chin. A nascut prin cezariana, nu stiu daca la nasterea naturala se intampla la fel, nici ea nu mai tinea minte sa imi spuna. 

 

Orice ar fi, nimic nu se compara cu momentul in care o sa ajungem acasa cu bebelasii nostri si o sa scapam de mediul spitalicesc. Sunt cateva zile peste care trebuie sa trecem. Trebuie sa facem haz de necaz si sa trecem prin situatiile penibile cu zambetul pe buze, razand de propria noastra persoana, eventual sa facem niste glume de destindere si de fata cu asistentele, astfel incat sa transformam totul intr-un moment amuzant. :)


Editat de Andreea11Matei, 15 septembrie 2014 - 21:51 .


#57
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 22:04

Anda, nu pot zice ca a fost curaj... dar atunci nu stiam de epidurala(acum aproape 9 ani nu aveam timp de internet, il foloseam doar cand si cand, ptr mail-uri, asa ca pot zice ca eram destul de neinformata)... acum tot natural fara epidurala vreau sa nasc, ptr ca sincer, mi-e mai frica de epidurala decat de nasterea naturala!!! nu stiu de ce, probabil si ptr ca am mai trecut o data prin nasterea naturala si mi-e mia usor sa accept ce stiu deja cum e, decat sa inerc lucruri noi...

a, nu v-am zis, azi am sunat la clinica unde are cabinet dr care mi-a fost recomandata din spitalul de stat, am vb cu doamna de la receptie, i-am zis ca asteptam telefon sa stiu daca d-na dr ma ia in evidenta sau nu, ca sa stiu daca imi fac programare sau caut pe altcineva... nu stia despre ce e vb, ca era alta, nu cea cu care vorbisem eu sambata, dar a cautat in registrul unde aveau programarile si mi-a zis ca colega ei a notat ca s-a vb cu d-na dr si a zis ca e ok, sa vin la monitorizare! sper sa fie ok si sa ma inteleg bine cu ea, si-asa am destule temeri legate de nasterea in spitalul de stat de la noi!

Andreea, sora mea a nascut cu cezariana si nu o curatau sau sa faca "verificarea sangelui" cum spui tu acolo... deci, cred ca si asta depinde de fiecare dr... stiu ca venea zilnic dr pe la ea si ii verificau operatia... la mine, dupa nastere naturala, la fel, nu au mai avut doctorii treaba jos, decat cand am fost sa-mi scoata atele de la epiziotomie... cand veneau zilnic la vizita, imi palpau burta, sa verifice uterul... atat...



#58
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 22:30

Shmily, ma bucur ca ai reusit cu doctorita! Doamne ajuta sa iti placa de ea si sa fie ceea ce cautai!

 

Si mie mi s-au facut spalaturi de-astea. Intai acolo la terapie intensiva, in pat, pt ca nu aveam cum sa ma dau jos. Se fac incepand de la cateva ore dupa nastere, apoi cand m-am mutat la rezerva, ma chemau de doua ori pe zi intr-un cabinet unde faceau pe rand toate mamicile spalaturi. Era aiurea cu urcatul pe capra pt ca ma durea operatia. De-abia dupa o luna cand a nascut prietena mea, m-am prins ca nu eram obligata sa ma duc. Puteam sa ma spal singura la baie cu o sticla cu ceai., sau chiar cu sapun si apa, asa ca de data asta o sa cam fentez [:D]



#59
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 23:19

Heyyy buna seara fetelor.....recunosc , a trebuit sa imi fac mare curaj sa intru sa mai scriu aici avand in vedere cat de mult am lipsit :) 

si totusi...daca ma mai primiti...sa va mai pove si eu despre noi :)

in primul rand ma bucur ca s-a deschis sezonul bebeilor...sa ne traiasca prima bobocica si mamica ei sa se bucure de ea :)

Fetelor...mai e asa de putin...mi Se face pielea de gaina ....si totusi...daca pot sa mai stea in burtici cat mai aprope de termen ar fi si mai bine!! Sa le tinem pumnii bebelusilor nostri si noi sa fim cat mai linistite si cumintele, ca avem apoi tot timpul din lume sa fim si agitate :))

Noi chiar azi am fost la dr la controlul de 35 de sapt, avem 3060 gr, dna dr zice ca este f bine, multumim lui Dumnezeu ca suntem bine, colul este inchis si lungut undeva la 3 , placenta arata bine si bebe se pare ca ii place la mami in burtica si vrea sa mai stea acolo.

 

Fetelor va admir pe toate cele care v-ati facut si bagajul si v-ati pregatit cu de toate....eu recunosc ca sunt putin in urma , am reusit sa iau cate ceva dar mai sunt destule....mai astept putin ca as vrea sa merg si la baby expo din bucuresti la sf lunii. App de cum ne mai simtim...intru si eu in grup...cu durerile de oase Anda :), de bazin dar si de genunchi si calcaie :) ...cu somnul ceva mai greu, dar inca reusesc sa ma odihnesc....offf Doamne abia astept sa vina clipa si sa ne tinem toate bebbeii in brate fericite si sa venim cu pozele puiutilor nostri :)

cred ca v-am obosit destul avand in vedere ca am lipsit atat :)

va pupacesc cu drag, 

o noapte linistita sa aveti burtici :)



#60
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 23:26

Aaa, si app de ultimele subiecte ...pffffuiiii ma iau niste emotii cand ma gandesc ..si frica, este asa o stare de fericire, curiozitate , nerabdare si muuuuulta teama :(((

multumim fetelor care impartasesc diverse lucruri "" pe aici ,ca sa stim si noi cele care suntem la prima experienta , la ce sa ne asteptam :) La cap.epilat nici eu nu stau bine :( , efectuez aceasta operatiune din ce in ce mai greu, am apelat si eu la prietena :(lama, insa tare as vrea sa fac niste incercari la salon, desi eu imi facusem cateva sedinte de epilare definitiva si nu prea e recomandat , dar totusi...ma gandesc ca apoi, dupa eveniment, va fi treaba si mai complicata cu epilatul :(

offff....acum nu ma mai opresc din scris...

va pupacesc pe toate :***somnik usor





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, septembrie, octombrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -