Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Oct. 2014 - FELICITARI schumpi! (Bobocei de Octombrie 2014) - 11

sarcina gravida nastere bobocei septembrie octombrie 2014

192 raspunsuri la acest subiect

#11
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 18:34

Schumpi, felicitari si din partea mea!!!!!!! Ii doresc bebelusei muuulta sanatate, noroc in viata si sa va aduca fericire in fiecare zi! Cand ai timp, asteptam cu nerabdare vesti de la tine.

 

Si pe mine m-a surprins vestea venirii primului bebelus si am intrat putin in priza, astfel ca astazi mi-am facut bagajul pt maternitate. Aseara am scos si caruciorul la aerisit si tot ce imi mai ramane este sa spal lucrusoarele bebelinei.

 

Citeam recent ca in bagajul de maternitate ar trebui sa includem si ceai pt stimularea lactatiei si pompa de muls. Eu una nu stiu ce sa fac. Voi le aveti pe lista de spital?



#12
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 18:43

eu am pus ceva ptr lactatie, colici si pompa inca nu o am, dar sper sa intru in posesia ei curand....



#13
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 18:44

schumpi draga, ai bagat toate burticile in priza cu bagajele :)) daca pana acum stateau linistite, peste noapte apar si valizele facute :)



#14
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 19:06

 Spre bucuria mea, Anda eu nu am avut pana acum dureri mari, din cand in cand ma trezesc cu soldurile amortite si ma ridic greu din pat dimineata. De dormit dorm in reprize ca sa pot muta burtica de pe o parte pe cealalta, zic sa nu amorteasca bebelina  [:)].

     Printesa mea e bine, la ultima vizita la 35 de saptamani avea 2600 g iar doctorul a zis ca sa nu ne facem probleme si ne-a invitat abia la 38 de saptamani pentru urmatorul control.

     Am si eu temerile mele si adevarul e ca de multe ori cand am citit cate un mesaj de imbarbatare care desi nu imi era adresat personal imi creea o stare placuta.

     Apropo si eu o sa nasc intr-o maternitate de stat si se pare din pacate ca acea trusa de epidurala trebuie cumparata inainte cu informarea si recomandarea medicului cu care vei naste deoarece el trebuie sa solicite atunci cand te interneaza  un anestezist. Eu am ales sa nasc fara epidurala iar doctorul a fost deacord cu decizia mea. Ma leg de spusele noii mamici Schumpi si sper sa fie mai inaltator decat dureros!



#15
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 19:11

Tamia, si tu esti curajoasa, de fapt toate mamicile care nasc natural merita tot respectul!! Palaria jos! Mi-as dori sa am acelasi curaj, dar fac si eu ca Andreea, mi-e groaza si frica de durere, toleranta mica...mi se face rau si cand mi se face o injectie, ce sa mai vb de altele...Sper sa ai o nastere usoara si fara dureri prea mari!



#16
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:14

Anda, ce anume ai cumparat pt lactatie? Eu am auzit de niste granule, Galactogil, si de Galafor, capsule (nu stiu insa care sunt mai eficiente). Ma gandesc ca pt spital sunt o varianta mult mai practica decat ceaiurile. 



#17
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:21

eu am luat Alinan milk plus, la fel am zis ca ptr spital e mai usor, dar pentru acasa am vreo 3 cutii de ceaiuri pregatite



#18
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:30

si parca imi mai luasem niste capsule...dar...imi joaca memoria feste...nu mai retin exact daca le-am luat si le-am pus in bagaj...sau nu....?! Doamne ce uitica am devenit!!!! dar mi-e lene sa mai deschid valiza sa caut :))) oricum ceva am



#19
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:36

Fetelor, eu am intrebat medicul despre momentul introducerii minunatului ac in coloana si mi-a spus ca mi se poate face xilina inainte. Mie imi era foarte frica si imimeste in continuare..dar parca m-am mai linistit un pic. Oricum..mai bine sa ma doara un pic la epidurala decat ore intregi de travaliu si nastere. 

Bagajul eu nu l-am facut si nici nu il fac pana nu ma apuca contractiile. Voi pregati intr-un sertar cam ce cred eu ca voi avea nevoie, desi la maternitate au absolut tot. Cand vine momentul le bag in geanta si plec, avand in vedere ca fac 10 minute pana la spital. Voi face un mic bagaj separat pentru externare cu hainute pt bebe si pt mine dar acela il aduce tati cand vine sa ne ia, nu are sens sa le tin acolo. 

Azi iar am avut contractii de nu puteam sta dreapta in picioare si m-a luat si o greata de care nu am crezut ca pot scapa fara o repriza de iubire cu wc-ul..dar o lamaie stoarsa intr-un pahar de apa minerala a facut minuni. 

Eu inca..nu pot sa cred ca mai e atat de putin pana vine bebe..



#20
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 20:49

e super de tine mytzy, 10 minute distanta! asa si eu stateam linistita cu bagajul :)

am intrebat mai multe mamici care au facut epidurala si au spus ca nu e dureroasa, ba li parea ca punerea sondei e mai dureroasa decat injectia in coloana....bbbrrrr... nici nu vreau sa ma gandesc la asta :| ca ma ia cu frica si mai rau....

Contractii dureroase ai avut sau doar se intarea burtica?





Etichetat si cu sarcina, gravida, nastere, bobocei, septembrie, octombrie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -