Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarcina sau nu ? Am nevoie si de parerea voastra

sarcina

10 raspunsuri la acest subiect

#1
RaysaRay

RaysaRay
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 00:04

Buna tuturor ! Sunt noua pe aici si sper sa ma descurc . Am ales sa ma alatur si eu comunitatii ,,desprecopii" . Eu si sotul ne dorim foarte mult un bebe . Tot incercam de vreo 3 luni si nimic . Cand zic ca am simptome si ca gata bebe , hop si menstruatia . Probleme de sanatate majore nu avem niciunul . Eu am avut acum doua luni o raceala la ovare dar nu foarte puternica si pe care am tratat-o . De cateva zile insa ma tot bate un  gand ca totusi s-a produs minunea dar nu as vrea sa-mi fac din nou sperante . Am avut cateva zile in care simteam unele dureri de burta asemanatoare celor din timpul menstruatiei dar care nu durau foarte mult , am scapat insa de ele de la sine si acum ma confrunt cu o oboseala pe care nu cred ca am mai avut-o candva . Dorm si ziua si noaptea , pur si simplu pun capul pe perna si adorm . Insotite de oboseala asta aproape permanenta mai vin si durerile de cap , pofta de mancare si urinarile care devin din ce in ce mai dese . Mentionez ca ultima menstruatie a inceput pe 27 august si m-a tinut vreo 5 zile . Inainte cu 2-3 zile de aceasta si imediat dupa am avut contact sexual dar totusi ma gandesc ca nu este nimic pt ca poate e prea devreme pt simptome si poate lucreaza doar intuitia mea asa din cauza faptului ca imi doresc foarte mult . Un test de sarcina e cam devreme sa fac , ma gandeam undeva pe la sfarsitul lunii . Voi ce ziceti ? Sa fie sarcina sau nu ? 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 07:15

Urinatul des apare doar la sfarsitul sarcinii, cand uterul apasa pe vezica urinara. eu zic sa nu te stresezi si sa nu te fixezi atat pe asta, 3 luni nu e mult, aveti timp. daca ai avut ultimul ciclu in 27, abia ce ai ajuns acum la perioada ovulatiei sau ai trecut de ea.



#3
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 07:42

fa un test de sarcina,e ieftin si rapid.urinatul des si oboseala pot fii si simptomele unei infectii.nici un control ginecologic nu ar strica,nu cred ca e asa costisitor.



#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 10:33

senzatia de urinare am avut-o si eu de la inceput...dar nu atat de accentuata... decat din 10 saptamani (aprox.). Nu sunt neaparat semne de sarcina cat ar putea fi de astenie de toamna sau de oboseala cronica... sau sa fie psihic din dorinta prea mare de a fi un bebe. Am trecut si eu prin asta inainte :)). In orice caz, avand menstruatie pe 27 august cred ca abia ai fi la ovulatie acum. Deci cel mult ai putea acum sa fortezi nota. Zilele trecute abia ai fi putut ramane... e prea devreme sa stii. Totusi, poti sa-ti cumperi un termomentru electronic si sa incerci in fiecare dimineata dupa ce te trezesti sa iti monitorizezi temperatura bazala. Daca vezi ca este o valoare ridicata (in jur de 37 grade) si nu coboara... ai sanse  sa fie cu ochisori. Daca coboara sau e joasa... e putin probabil. Poti folosi tehnica asta si pentru a-ti prinde ovulatia exact. Cauta pe net mai multe detalii. La mine a functionat. :)

 

Mult succes! [flo2]



#5
cristina0307

cristina0307
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 16:42

Buna dragele mele,

 

Astazi am facut un test de sarcina care m-a cam lasat cu multe semne de intrebare.

Sunt in ziua 27 a CM, am avut contact neprotejat in zilele 12,13,14, iar la o saptamana de la ovulatie am avut dureri si 2 pete mici rosii-roz pe hartia igienica. Ulterior niste dureri de spate pe care le-am perceput a fi durerea pe care o ai cand te trage curentul.

Astazi a inceput sa imi fie greata, cred si stiu ca este prea devreme pentru asta, totusi am zis sa iau un test...si rezultatul este: Liniuta de control+o liniuta neclara -cam stearsa langa litera "T" .

Nu stiu daca pot uploada o poza sa va arat exact, intrebarea mea este...e posibil sa fiu insarcinata ? sau e posibil sa fie doar o eroare de afisaj a testului

va multumesc



#6
cristina0307

cristina0307
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 23:09

Uitasem ceva foarte important:
Pe 2.11 ar trebui sa vina musafirii, iar de aseara( cu 3 zile inainte de CM) am observat pe hartia igienica niste pete roz deschis, foarte foarte putin, aproape nesemnificativ. Am un disconfort in partea de jos a burtii dar mult mai slab ca la CM, iar s
anii ma dor groaznic.

#7
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 14 noiembrie 2014 - 21:41

cristina e sarcina pana la urma?:)



#8
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 15 decembrie 2014 - 14:45

Se mai face un test pt.a se vedea clar.Dar bănuiesc ca deja ai aflat singura de 2 luni.E bebe?

#9
maman20

maman20
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 martie 2015 - 20:44

Dragelor,

 

Trebuia ca 9 martie sa fie prima zi a CM, dar nu m-am entuziasmat ca nu a venit pe 9, oricum de obicei îmi întârzie (am un CM de 33 de zile, statistic vorbind). Totusi in seara zilei de 9 am observat un firicel roșu in scurgerea ceva mai abundenta pe care o aveam. Daca hartia igienica nu era de culoare alba nici nu cred ca observam. Povestea s-a repetat atat pe 10 cat si pe 11 seara (doar seara). Din 12 martie, însa, s-a transformat intr-o scurgere rozalie, iar din 13 tot seara e de-a dreptul rosie si e ceva mai multa (dar tot parcă e ciudată). Niciodata nu mi-a venit menstruatia atat de aiurea si niciodata nu m-a tinut practic atat de mult, maine ar fi a 8 a zi daca nu se opreste. Asa ca nu stiu daca e doar o menstruatie aiurea sau ar fi acea NIDATIE care vrea sa ma induca in eroare. De vineri seara curge în același fel roșiatic, plan, mediu spre puțin și nu ar da semne că s-ar termina zilele astea.
 
Testul de sarcină se pozitivează sau nu în timp ce ai o posibilă sângerarea de implantare? Sau trebuie așteptat să înceteze acea sângerare? Am citit diverse lucruri pe aceasta tema si in unele locuri ziceau ca daca au trecut mai mult de 5 zile de când ar fi trebuit sa vina menstruatia se pozitiveaza, daca este mai putin nu. In alte parti am citit ca pana nu inceteaza sangerea de implantare (sau care bănuim că ar fi de implantare) o posibila sarcina nu se detecteaza decat printr-un test de sange. 
De ce oare nu sunt mai puțin complicate semnele de sarcină? :)


#10
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 17 martie 2015 - 22:40

Maman nicio sangerare de nidatie nu tine 8 zile. Eu te sfatuiesc sa faci un test de urina si daca apare ceva fuguta la dr.pentru ca nu e in regula sa sangerezi in sarcina. Sangerarea nu afecteaza testul. Daca e sa fie sarcina iese pozitiv daca nu, nu.
Mie testul mi s-a pozitivat din z24 a cm iar sangerarea de nidatie (care e foarte redusa cantitativ si rozalie sau maronie...in niciun caz rosie) am avut-o in z27.



Etichetat si cu sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -