Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre deznadejde....

deznadejdea...

14 raspunsuri la acest subiect

#1
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 22:22

Noi, oamenii suntem deseori, răniţi. Ne pierdem încrederea în oameni dar şi în noi. Disperarea ne cuprinde inima, slăbindu-ne puterile.
Nu putem fugi de aceste lucruri, dar nu avem dreptul să rămânem prea mult în această stare.
Am ales să vorbesc despre "deznădejde", pentru că şi eu am fost cuprinsă de acest microb iar pentru o clipă am simţit că mă prăbuşesc. M-am simţit singură şi părăsită. Am uitat pentru o clipă că sursa puterii mele nu vine de la mine sau de la oameni, ci de la Tatăl. Am uitat pentru o clipă că Dumnezeul nădejdii poate să mă umple de toată bucuria şi pacea pe care o dă credinţa, pentru ca, prin puterea Duhului Sfânt, să fiu tare în nădejde.
Pentru o clipă, am uitat multe lucruri... dar cel care mă iubeşte, a venit să mă caute, pentru că El, m-a săpat pe mâinile Lui, şi problemele mele sunt totdeauna înaintea ochilor Săi!

 



#2
mom2be

mom2be

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 12 septembrie 2014 - 14:55

Ce am observat eu, din proprie experienta: in perioadele cand am deznadajduit, am fost cel mai mizerabil om, efectiv inotam in amaraciune. Moartea bunicii mele materne ("mamaia") m-a afectat intr-atat incat imi doream cu ardoare sa-mi curm zilele. Mi-a fost cumplit de greu sa trec peste acea perioada si a durat luni bune acel chin insa dupa ce am reusit sa trec peste m-am simtit puternica; am simtit efectiv cum s-a rupt legatura cu starea de deznadejde.

 

Cum am reusit? Suna a cliseu, insa chiar schimbarea atitudinii este cheia. O carticica usor de citit, plina cu citate inspirationale mi-a fost de ajutor:

Wayne Dyer - Intelepciune pentru succes, edit. Meteor Press

 

Ca sa rezum filozofia autorului: intr-o situatie pe care nu o poti schimba, tu alegi cum vrei sa fii: deprimat / anxios / indiferent / pasnic / increzator. Mai mult, rareori poti schimba situatiile, tot ce poti face este sa te schimbi pe tine, sa-ti resetezi modul de a gandi si de a privi lucrurile - sa iti gasesti pacea interioara.



#3
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 22:57

Ai grija cu depresia aia postnatala!

Ia-o incet ca bebe nu stie cum e cu mama perfecta, noi adultii am inventat termenul asta. Pt el tu esti oricum perfecta.

Iar sotia perfecta exista numai in carti [:-)))]

 

Imi pare rau ca nu am un sfat mai spiritual....  Multa putere iti doresc, sa treci cu bine prin toate clipele cand te simti deznadajduita!

[flo2]



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 04:04

tot din ce se intimpla in viata nu e in zadar si se intimpla pt noi, sa crestem spiritual, se avansam, a ne cunoastem mai bine pe noi insine sau pe cei din jur. tot ce se intimpla este in favoaarea noasta. nu te lasa deznadajduita, persevere in cautarea esentei...cu singuranta vei 'iesi" schimbata in bine . 

 

in momentele cind te simti deznadajduita, cel mai usor mod de a iesi din starea asta este sa ne enumeram binecuvintarile.

 

de ex la tine, Ica:

1. esti credinciasa

2.ai sot

3.ai bebe

4.ai familie numeroasa care te iubeste

5. ai casa

 

....continua...sint sigura ca daca te uiti in jurul tau lista poate continua cu multe alte binecuvintari.

Domnul a fie cu tine!


Editat de michelle-usa, 14 septembrie 2014 - 04:05 .


#5
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 09:14

mom2be multumesc pentru sfaturi.. promit ca o sa incerc sa le pun si in practica desi in momentul de fata e putin cam greu in situatia mea.  Sper totusi sa reusesc!

 

Ela nu e numai depresia postanatala.. de fapt aia nu e deloc. E pur si simplu acea deznadejde in fata unei situatii careia nu ii vad iesirea. Dar deocamdata ma tin tare si sper sa treaca cumva. Multumesc din inima!

 

 Michelle draga mea Michelle.. mereu preocupata pentru toti. Multumesc mult pentru griji. Nu imi vine sa cred ca persoane ca tine mai pot exista. Ai dreptate sunt binecuvantata si mereu am afirmat lucrul asta. DAr asa cum am spus ma cuprinde deznadejdea pentyru ca deocamdata nu vad nici o iesire din situatia asta si stiu ce spun cand afirm lucrul asta. Dar o sa fiu tare !

 

Va multumesc!



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 10:16

Dar ce ai patit, mama draga?



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 17:03

Daca spui de gips vin si te bat, Ica :))))))



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 19:46

Daca spui de gips vin si te bat, Ica :))))))

[:-)))] vin si eu cu tine xio si eu il bat pe sot. 

 

Ica, cere ajutorul celor din jur, nu-ti fie rusine, nu ai facut nimic sa-ti fie rusine. Daca tii totul in tine nu faci decit sa agrevezi situatia. Putere multa iti doresc.  [pup]



#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 20:10

ica, facem schimb?! eu ofer 3 copii perfect sanatosi si capabili sa se descurce singuri cu orice e nevoie si tu imi poti trimite una bucata sot, chiar si ghipsat la pat, care sa nu vrea carje!
dupa mai putin de 24 de ore garantez ca o sa regreti afacerea si o sa suspini dupa sot!!

acum, la modul serios, nu ma pricep ls dat sfaturi care sa aibe credinta la baza (nu's in relatii asa de stranse cu cel de sus), dar in viata tuturor sunt si momente bune, si mai putin bune, si tine doar de noi cum sa facem sa le depasim. Iar asta vine de la o persoana extrem de depresiva, adica eu! Care am picat si m-am ridicat de atatea ori, ca am pierdut de mult sirul!!
Uneori incercam sa gasm motive si explicatii, de ce ni se intampla tocmai noua, insa asta nu ne ajuta prea mult sa depasim momentul! ne pot ajuta pe viitor sa nu mai ajungem in situatii asemanatoare, asta daca chiar era ceva ce am fi putut face ca sa nu se ajunga acolo. insa pe moment, fac mai mult rau decat bine.
asa ca in situatii de genul, eu trag o portie zdravana de boceala (la figurat, ca de plans o fac rar), ma racoresc, si incep sa caut solutii de rezolvare. si mai devreme sau mai tarziu le gasesc, atata timp cat raman increzatoare ca nu e nimic irmediabil. Cu cat privesc mai optimist o problema, cu atat mai repede ii gasesc rezolvarea!

#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 23:11



 Multumesc mult pentru griji. Nu imi vine sa cred ca persoane ca tine mai pot exista. Ai dreptate sunt binecuvantata si mereu am afirmat lucrul asta. DAr asa cum am spus ma cuprinde deznadejdea pentyru ca deocamdata nu vad nici o iesire din situatia asta si stiu ce spun cand afirm lucrul asta. Dar o sa fiu tare !

 

Va multumesc!

 

Ica, nu esti doar tu...si eu am momentele mele si pe mine ma cuprindde deznadejea...citeodata.

 

eu cred ca femeile in general au tendintza de a dramatiza,iar in momente grele sa vada totul negru in jur....pe cind barbatii lor se minuneaza de unde si cum le vin aceste ginduri... cel putin asa e la mine...si alte maimicI cu ccare mai vb. 

 

 dar mai bine imi pun acum o muzicca crestina, ma rog la Dumnezeu sa le aseze cum vrea el...si in EL  ma incred.

 

Ica , ce vrea sa spun e ca eu cred ca  e normal sa ai aceste momente, esti human!...dar sa fie de scurta durata. f scurta. ...ca stii de la cine vine.

 

Tu, eu , noi nu vedem rezolvarea, dar Cineva o are deja in mina...si deja stie sfirsitul problemei.

 

pupici dulci.


Editat de michelle-usa, 16 septembrie 2014 - 02:59 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -