Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap.6


315 raspunsuri la acest subiect

#11
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 21:51

andra, nuuu, vorbeam de pediatrul baiatului, ca la sarcina asta zici c-am picat din plop. Stiu mamici care au cautat pediatru inca inainte de a naste, dar eu n-am facut-o. Initial m-am dus unde era gratis, prin contractul semnat cu Medlife. Pediatrul la care e inscris piticul e in sectorul 6.

 

anna, ce dor imi e de Austria! [il]

 

baam, ma bucur ca sunteti bine!

 

simonik, chiar ma intrebam de ce nu mai scri. N-am avut parte de hemoroizi in prima sarcina si, se pare ca nici acum nu am, asa ca nu stiu ce sa-ti spun, decat ca sper sa nu ai discomfort foarte mare.

 

crys, nu te astepta sa te nasca nici foarte devreme, ca, daca totul e bine, nu scoate fata pana-n saptamana 38, chiar daca e musai sa vina de Craciun.

 

Fetele, v-ati uitat cum pica Pastele? Ce faceti cu botezul? Inainte sau dupa Paste?

 

Noapte buna, burtici [flor]



#12
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 05:35

Neatza gravidutze vesele  [flo2]

 

Eu ma trezesc odata cu cei de la rebu  [soricel] dac tot nu am job ii supervizez pe ei de la geam  [soricel] e funny nu? [soricel] si acum m -am trezit tarziu ....azi i -am ratat ... [soricel]

 

Ari cum o vrea doamne doamne si bebelina mea sa fie sanatoasa dar asa vrea pana in sarbatori sa fim acasa de craciun , sa facem bradutz .. Primul ei bradutz  [pk] si doar nu oi strica sarbatorile doctorasului tocmai eu  [soricel] ca si asa cred ca ma uraste  [soricel] si abia asteapta sa scape de mine  [soricel]

 

Botezul or inainte de paste in feb pana in 15 ori in aprilie dupa paste dar in feb nu este cam ger... Brrrrr....  o sa  le inghetze curu  [soricel]  noi inca nu ne -am hotarat mai avem timp  berechet... La noi mai depinde si cum este tati acasa...  [soricel]



#13
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 07:10

              Neata mamici! Eu am facut noapte alba, am fost atat de obosita incat nu m-a luat somnul decat dupa 2 dimineata, iar azi ne-am trezit de dimineata :( Gazulina mea s-a jucat de zor toata noaptea si imi raspundea imediat cum o bagam in seama, parca abia astepta sa ne jucam!

               Va pup burtici!


Editat de LoredanaM26, 11 septembrie 2014 - 11:12 .


#14
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 08:52

Neata burtici,

 

Bun venit Crystyne, esti o gura de aer proaspat.

 

Noi am fost aseara la ecografie si nu avem vesti prea bune, bebe e foarte jos, intorc cu capul spre iesire, nici n-a putut sa-i vada capul la ecografie pe burtica si a trebuit sa faca transvaginala sa faca masuratori.

Drept urmare suntem pedepsiti: fara efort, fara stat in picioare, fara contact, fara nimic, cat mai mult in pat intinse in liniste si pace.

Ne-a dat sa luam Arefam ovule intravaginal 2 in fiecare seara, plus no-spa 2 pe zi, seara.

Cred ca trebuie sa renunt si la munca, i-am zis ca am scaun comod, ca am suport pentru picioare si a zis ca sa ma vada peste 2 sapt, sa vedem cum e.

Problema mare e ca noi avem programata plecare in Turcia cu masina, avem 2 nunti acolo la sora sotului si trebuie sa mergem, am luat cazare in Istanbul sa ne odihnim s anu mergem direct dar tot mi-e teama.

Sper sa fie bine pana la urma, mai are cineva probleme d-astea ?

 

Pupici  


Editat de Betty_1185, 11 septembrie 2014 - 08:53 .


#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 09:50

neata si de la noi.
prenatalul il poti lua oricand, nu de la saptamama 32 sau mai stiu eu ce alta data fixa
avem 126 de zile de concediu pre si post natal. onligatoriu este sa luam din ele 42 dupa nastere, deci cel mai devreme putem intra in prenatal cu 84 zile inainte. cum data nasterii e orientativa fiecare isi pune o marja de eroare ca sa nu ramana fara cele 42 de zile dupa, si decide cand vrea sa ia acel concediu, iar medicul de familie e Obligat sa ti-l dea. Cereti-va drepturile, daca vreti concediu mai repede, nu ii lasati sa isi bata joc de voi. Iar daca insista ca ei, schimbati-i!!! e plin de medici de familie care abia asteapta paciente noi, mai ales ca la gravide li se deconteaza sume mai mari ca la pacientii obisnuiti. Eu mor de nervi cand dau de incompetenti! Din fericire medicul meu n-a comentat nimic, am fost marti si i-am zis ca de pe 17 septembrie vreau concediu si a fost ok. si am cam 28 de saptamani jumate atunci!!

crystyne, bun venit [flo]

#16
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 11:17

          Schimbare de planuri, doctorul m-a chemat maine dimineata la control in Bucuresti, nu mai mergem sapt viitoare, ma bucur f tare ca am sa vad mai repede cum e gaza, daca si-a dat cordonul jos si ce e cu durerea asta de burta!

          Sa vedem ce a facut si Andreea la medic!

          Pup burtici!



#17
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 11:27

Multumesc dragele mele pentru primire  [flo2]

 

Loredana si bebelina mea are margellutze iar dr a zis ca poate foarte bine ca in 10 min daca ne uitam sa nu le mai aiba ;) deci relax pentru ei este ca o jucarie ... Si eu m -am speriat dar m -au linistit alte mamici si dr... Doar sunt fetitze si ele , nu trebuie draga sa fie si ele cochete si pitzi;) 



#18
anna_z

anna_z

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 11:54

Simonik, imi pare tare rau de problema ta cu hemoroizi cred ca e tare neplacut si sper sa nu te chinuiasca pana la nastere, eu nu stiu ce sa zic sunt la a 2 sarcina si nu am avut niciodata pobleme, sper sa nu am nici de acum inainte! 

Betty ai grija cu miscarea si nu te agita prea tare si o sa fie totul bine ai sa vezi!

In legatura cu botezul sigur o sa-l fac cu mult mai repede de Pasti  [soricel] ! Pe prima fetita am botezat-o exact la 2 luni si pe la noi asa e obiceiul se boteaza de micuti! Avand in vedere ca am dpn-ul 6 decembrie sigur botezul va fi pe la sfarsitu lu ianuarie inceputul lui februarie inca nu ne-am gandit la nimica sigur!



#19
anna_z

anna_z

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 11:58

Betty am uitat sa mentionez si eu am calatorit foartre mult acuma vreo 2 saptamani intro zi dus intors pana in Germania 600 de km un drum, apoi la cateva zile 1200 de km pana in Romania, am ajuns acasa vineri sambata noaptea mi-am zbenguit burtica toata noaptea la o nunta, apoi am stat in Romania cateva zile si iarasi 1200 de km pana aicea, dar eu m-am simtit tare bine nu am avut nici cel mai mic disconfort, dar totusi la sarcina mea este totul in regula si daca va spun ca vreau sa stau aicea pana la 34-35 de saptamani si apoi sa ma intorc in tara oare ziceti ca-s nebuna  [soricel] ? Spers sa ai si tu calatorie placuta si fara disconforturi



#20
Andra_Andu

Andra_Andu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 11 septembrie 2014 - 11:59

Buna fetelor! Azi facem si noi 23 sapt  [bib]

 

Simonika si eu am pb cu hemoroizii. Eu aveam dinainte si acum s-au mai marit. Prea multe n-ai ce sa faci.. eu incerc sa am grija ce mananc sa evit constipatia, asa ca beau multa apa si lapte.

 

Aristica, si noi ne-am gandit sa facem botezul tot dupa paste. Mi se pare ca e pe 11 aprilie cade.

 

Loredana, nici eu n-am putut dormi azi noapte pana pe la 2. Iar cand am reusit sa adorm am visat f urat.. :(




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -