Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Constructie/renovare casa in Germania


25 raspunsuri la acest subiect

#1
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 00:19

Este cineva angrenat in constructia unei case in Germania? Noi de ceva timp cautam solutii, am gasit teren intr-un rezidential care s-a facut acum 3ani, mai sunt doar vreo 3 terenuri libere si nu am vrea sa pierdem timpul.

Aici se construieste mai mult cu firme, in regie proprie am inteles ca te costa mai mult, nu stiu de ce, la noi in Romania este invers. Stiti cumva sunt firme din Romania care construiesc in Germania? 

Va astept la schimb de pareri, impresii.



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 09:59

vara sotului si-a cumparat casa in München,  nu a vrut sa construiasca, ca dura prea mult. a trebuit sa o renoveze, dar nimic iesit din comun.

 

ce ar fi mai ieftin: sa construiesti sau sa cumperi?



#3
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 10:19

Xio, cred ca depinde de noroc sa gasesti o casa deja construita care sa iti placa si sa fie convenabil si la pret. Am vazut chiar zilele trecute una intr-un anunt 130 mp+ 500 mp teren din 1995 cerea 180 de mii de euro, avand in vedere ca are aproape 20 de ani, banuiesc ca trebuie sa mai schimbi ceva fie ca nu-ti place sau din uzura, deci te costa aproape cat una noua.

 

Stiti cumva cat se cere aici pentru manopera la faianta/gresie?



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 12:07

Teoretic este mult mai ieftin sa construiesti, dar practic, daca nu ai o echipa de constructori pe care te poti baza, care sa nu te fure, sa te pacaleasca sau sa te abandoneze in mijlocul lucrarii pentru alt job mai banos, mai bine te lasi pagubas. Din experienta mea, toti "mesterii" sint la fel, daca nu stai geana cu ochii pe ei, o iei in freza. Zici ca-s facuti din acelasi aluat. Si cu renovatul e la fel de complicat daca mesterii nu-s seriosi.



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 12:19

Seful meu si-a construit de la zero 3 case. in sensul ca a facut el totul, ami putin chestiile pe care nu le putea, ca si fundatia de exemplu, acoperisul samd.

 

dar este un om care are ca hobby construitul.

 

Acum isi renoveaza o casa cu 6 locuinte, a inceput lucrarea acum si va fi gata in vara. trebuie sa sparga, sa faca alte camere inclusiv maisonette, pune bai si bucatarii peste tot.

stiu ca a luat un credit pt 200 000 si evident ca nu ii ajung, dar este casa ceva patrimoniu (de vreo 5-10 ani sau mai mult nu a mai locuit nimeni in ea).



#6
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 13:46

Aici in Germania construieste? 

Eu nu prea am auzit aici de echipe de muncitori pe care sa ii iei sa iti ridice casa, asa ca la noi, deci sa lucrezi in regie proprie, majoritatea lucreaza cu firme. 

A fost sotul la un inginer constructor care are o firma, care urmareste lucrarea, deci cum ar fi in regie proprie, el cere oferte la mai multe firme, iar tu alegi cu care lucrezi, iei decizia finala, platesti arhitectul( la firma iti alegi planul casei din modelele lor) si iesi mai scump decat cu firma, plus ca partea lui este undeva la 7% din valoarea casei.Ne-a spus ca iesi mai scump pentru ca cere oferta de exemplu pentru caramida, cumpara pentru o casa si i se face un pret mai scump decat cel de la firma care are contracte ferme si cumpara caramida pentru mai multe case.

Deci aici iesi mai scump in regie proprie decat cu firma, asa stiti si voi?


Editat de Christel, 08 septembrie 2014 - 13:51 .


#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 14:11

da, in Germania le are pe toate. cu firma. si proprietra noastra si.acpoonstruit intr-un an casa de la zero, tot cu firma. 1 an si ceva, ma rog.

 

scuze ca nu te ajut deloc la subiectul asta, eu mi's entuziasmata ca abia astept sa ne cumparam si noi una :)))



#8
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 08:50

Christel, noi avem citiva ani de cind ne-am confruntat cu problema asta, cumparam, construim, ce si cum si cu cine?

 

Noi am hotarit sa cumparam o casa pentru ca ieseam mai ieftin decit cu chiria si gindindu-ne ca e o investitie, macar avem ceva de banii aia dupa n ani. Fiindca nu eram convinsi ca vom imbatrini aici - si inca nici nu suntem - am hotarit sa cumparam si renovam. Dupa un an de cautari, am inceput sa ne gindim la varianta construit si am luat la rind firmele de constructii. Asa ca avem experienta cu ambele, plus experientele prietenilor care au construit.

 

In mare pot sa iti spun ca daca nu ai un noroc chior, fie ca renovezi, ori construiesti de nou, tot cam aceleasi cheltuieli le vei avea, poate doar mai putin nervi cu renovatul.

 

In mare depinde de ce optiuni ai in ce priveste locatia. Daca nu conteaza pentru voi si te vezi stind acolo macar 10-15 ani, atunci iti recomand sa construiesti fiindca macar vei avea totul asa cum vrei. Dar sa te astepti la nervi multi.

 

Daca nu gasiti teren, nu vrei sa investesti atita energie etc. iti recomand varianta renovarii. 

 

Pentru fiecare din variantele de mai sus iti pot povesti cam ce posibilitati ai si la ce sa ai grija, dar fiindca acum nu am mult timp, poate imi spui care te atrage si pe urma iti povestesc mai mult.

 

Noi am avut pina la urma bafta de a gasi o casa care ne-a placut si am cumparat-o. Dar e o casa cum nu am cautat deloc: intr-o zona care nu ne interesa initial, e Reihenendhaus, iar noi voiam Einfamilienhaus. Daca as fi in situatia de a alege din nou as face acelasi lucru, as lua o casa existenta si as renova-o.

 

In orice caz, nu te lasa pacalita de conceptul Schlusselfertig. Nu inseamna decit ca e gata cheia  [alcool] . Nu m-as incurca cu firma de arhitectura deloc, cine a facut-o din cunostintele mele si-au dat cu pumnii in cap si inca o mai fac. Si indiferent ce hotarasti, daca nu esti zilnic, poate chiar de doua ori pe zi la Baustelle si pe capul lor, risti sa ai tot felul de probleme. Singura prietena a mea care a construit si e multumita de cum au mers lucrurile tot are de povestit cum au uitat sa ii construiasca fereastra unde era planificata si s-a trezit cu un zid in loc de fereastra. 

 

iti mai scriu mai tirziu, acum trebuie sa ma duc la joaca  [bib]



#9
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 00:19

Cristoiu, ma bucur ca ai scris, mai astept sa-mi impartasesti din experienta ta, inteleg ca ai construit si cu firma si ai si renovat o casa mai veche, am inteles bine? 

Noi am renuntat la ideea de a cumparaceva vechi pentru ca ori sunt foarte vechi casele, ori sunt destul de scumpe, si tragand linie dupa renovare te costa cat una noua, plus ca mai conteaza si zona. 

Noi am gasit un teren intr-un ansamblu nou,se construiesc acolo case de vreo 3 ani, sunt deci toate noi si arata bine, plus ca este si in oras, deci magazine, scoli si toate dotarile. Asta e un unul dintre punctele care m-a atras.

In privinta firmelor aici e greu de luat decizia. Noi am avut discutii cu o firma Heinz von Heiden, nu stiu daca ai auzit de ei, construiesc in toata Germania. 

Am fost si eu uimita sa vad ca la ei conceptul de casa la cheie e un pic diferit, la modul ca este fara zugraveala/tapet fara parchet/ gresie in camere. Pun doar gresie in bai, atat, de restul te ocupi singur sau platesti la ei extra. Poti sa-mi spui cat se cere aici de montat gresie/faianta?

Daca vrei o casa cat de cat trebuie sa platesti   extra pentru standardul lor mi se pare cam slabut, ex. la geamuri ei au cu 2 camere, daca vrei cu 3 platesti extra, la fel la usile de interior, la baie ei iti monteaza in pretul standard ori cada ori dus, le vrei pe amandoua platesti iar extra. Asa ca ne gandeam ca multe din pachetele lor sa le scoatem si sa cautam apoi separat firme/sau muncitori cu care sa lucram privat, dar nu stiu daca este o idee buna, tu ce poti sa-mi spui?

Despre Arhitektenhaus vad cu nu ai o parere buna, poti sa detaliezi? Din ce am inteles te costa mai mult decat cu firma, desi ma gandeam ca fiind in regie proprie sa coste mai putin. De ce au fost nemultumiti cunostintele tale?

Astept sa mai scrii din experientele tale, stiu ca mai sunt fete aici in Germania care au construit, dar se pare ca nu mai intra pe forum, acum cativa ani era mai animat subiectul cu constructii/ renovari.



#10
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 00:33

Si inca ceva, tu ce stii aici se negociaza preturile la firmele de constructie? Ca noi tot incercam si nu reusim, ne-au spus ca ei au facut o reducere de 5% in perioada de dupa ce au castigat ei campionatul mondial de fotbal, pana pe 13 august,dar noi am fost in concediu in perioada aia, iar acum ne spun ca ei defapt vor sa scumpeasca cu 3% de la 1oct, deci tot ne zic sa ne grabim daca vrem sa nu ne prinda scumpirea, dar nu stiu daca asa este sau este doar o tactica a lor.

In schimb la teren am reusit sa obtinem o reducere de 1 mie de euro [:)]

Deci tu cum stii cum este aici cu negociatul?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -