Sari la conținut

Sari la conținut


Cate operatii de cezariana poate avea o femeie ?

nasterea prin cezariana cezariana nastere vaginala nastere

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 11:54

Cate operatii de cezariana poate avea o femeie ?

Cate nasteri prin cezariana poate avea o femeie ? Desi nu s-au facut suficiente cercetari pentru a demarca o limita a numarului operatiilor cezariene care pot fi facute in conditii de siguranta, cele mai multe femei pot avea 3 nasteri prin aceasta metoda. Fiecare operatie de cezariana, este in general, mai complicata decat anterioara ... citit pe larg.

 

operatie-cezariana-femeie.jpg



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 20:15

Victoria Beckham are 4. Cica se gindeste sa mai aiba un bebe dar e cam ingrijorata sa ma aiba o cezariana!  [fal]  [batcap]  eu din romania stiam ca e voie 2, macim 3. Aici se pare ca nu e limita.



#3
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 21:10

si eu stiam la hel letitia... ba chiar ca a treia e cu risc.

 

Se pare ca au evoluat lucrurile.



#4
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 00:04

Eu am 3 cezariene. La a 4-a nu m-as mai incumeta. Nu mi s-a parut a fi una mai grea decat alta. Toate au durut rau de tot.



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 00:24

Putin offtopic, conform pozei vad 2 operatii (banuiesc cezariana) dar in locuri diferite, nu stiu cum au taiat uterul la mine la cezariana dar ca sa ajunga la el au sectionat prin acelasi loc la "exterior". Mi se pare aiurea sa iti lase mai multe cicatrici exterioare.Asta daca nu cumva poza e strict decorativa, fara nicio legatura cu realitatea.
On topic, in romania inca se recomanda maxim 2 cezariene, eu care am deja 2 si sunt gravida reprezint un fel de cobai pentru ginecologi. Cu toate ca sarcina pana acum (27 saptamani) a fost extrem de usoara, fara nicio problema deosebita, toti medicii pe la care am ajuns pana acun, cand afla ca mai am 2 cezariene, incep sa imi insire un pomelnic de posibile complicatii de parca vor sa se asigure ca daca ceva merge prost e doar din vina mea ca am ales sa risc, ca doar ei si-au facut datoria sa ma avertizeze ca ar fi fost mai bine sa ma opresc la a doua cezariana. Evident ca niciunul nu imi spune direct asta, dar cand tot ce gasesc mai bun sa imi povesteasca este despre rupturi uterine, paciente care au murit pe masa de operatie cu tot cu copil, sau au reusit sa salveze doar copilul, sau cazul cel mai fericit i-au salvat pe amandoi dar a fost nevoie sa ii scoata nu doar bebelusul ci intreg uterul la nastere, nu cam asta e concluzia?!
Ca sa nu mai zic ca probabil m-ar trimite direct la psihiatru daca as indrazni sa spun ca mi-as dori sa nu excluda din start posibilitatea unei nasteri normale, chit ca sunt constienta ca exista niste riscuri cu mult mai mari ca la o VBAC doar dupa 1 cezariana.
Pana acum le-am dat peste cap pronosticurile lor pesimiste, nici peretele uterin nu e subtiat, nici placenta nu e pozitionata aiurea, nici sindromul down nu se confirma la teste, adica in mare nimic din ce au insirat ei acolo la categoria riscuri ridicate nu pare sa existe. Eu sper sa fie la fel ok pana la final, dar inca mai am o groaza de posibile complicatii de debifat din lista care creste cu fiecare noua opinie.

#6
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 00:46

Cunosc o mamica (candva activa si pe DC) care a avut 4 cezariene, toate in Romania.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 06:31

Ei, in Timisoara a fost o pacienta care a avut 8 sau 9 cezariene. cred ca 9.

Erau pocaiti (zau ca nu mai stiu care religie e asta :)) ), sotul statea la fiecare cezariana sus 'la vizor' ca sa fie sigur ca nu ii leaga nimeni trompele. la a 9-a cezariana femeia s-a rugat cu lacrimi in ochi de doctor sa faca ceva in timpul operatiei si sa i le lege, ca nu mai poate.

 

in poza de mai sus cea mai vizibila cicatrice e de la apendic su hernie.



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 07:01

Asta vroiam si eu sa scriu, cea oblica nu e de cezariana.... :)

#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 13:44

Mickyyy,dar dupa parerea ta ce ar trebui sa-ti spuna medicii?

 

Nu ar trebui sa te instiinteze de riscurile la care te-ai supus ,d ebuna voie?

Daca nu ar face-o,precis ca ai spune ca nu te-au instiintat,daca iti spun...te demoralizeaza.desi ai stiut in ce te bagi ,de la inceput!

 

oricum nu mi-ai facut impresia ca te interseaza ce spun nici macar ce-i de specialitate  ,,,asa ca tot inainte si-ti urez sa iasa totul bine!

 

Oricum pentru mine nu stiu la ce categorie se incadreaza inca sa ai mai mult de 2 cezariene...eu stiu sigur ca nu mi-as fi pus viata in pericol,sau sa-mi las copii fara mama.



#10
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 22:21

Mickyyy  [flo2]  te felicit pentru decizia ta.

 

Sunt convinsa ca n-ai de gand sa-ti lasi copiii fara mama. Fiecare om isi cunoaste limitele. Medicul aplica un sablon standard. N-are cum sa fie in pielea ta. Doctorul meu mi-a spus clar ca trebuie monitorizata sarcina mai atent si cu controale mai dese. Tot ce trebuia eu sa fac a fost sa ma asigur ca daca imi este rau ajung la spital in maxim 15 minute, ca sa intervina repede si sa fie bine pentru mine si copil.  

Eu de exemplu, am nascut al 2-lea copil prematur ptr ca prezentam deja semnele unei rupturi iminente de uter. Pe al 3-lea l-am dus pana la termen. N-ai cum sa stii dinainte ce se va intampla.





Etichetat si cu nasterea prin cezariana, cezariana, nastere vaginala, nastere

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -