Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Eu cu cine votez?


121 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Tu cu cine ai vota si de ce? (52 membru(i) a(u) votat)

Cu cine ai vota din urmatoarele persoane pentru functia de presedinte al Romaniei?

  1. Victor Ponta (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  2. Klaus Iohannis (21 voturi [41.18%])

    Procentaj de vot: 41.18%

  3. Elena Udrea (2 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Monica Macovei (18 voturi [35.29%])

    Procentaj de vot: 35.29%

  5. Cristian Diaconescu (nu mai este oficial in cursa) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  6. Calin Popescu Tariceanu (a spus ca o sa candideze) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  7. Gheorghe Funar (isi doreste sa candideze) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  8. Theodor Melescanu (cocheteaza ci idea) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  9. Catalin Predoiu (nu mai este oficial in cursa) (1 voturi [1.96%])

    Procentaj de vot: 1.96%

  10. Nu ma reprezinta nici unul de mai sus (raspunde la mesaj cine te reprezinta) (6 voturi [11.76%])

    Procentaj de vot: 11.76%

Care sunt cele mai importante 5 calitati/necesitati pentru un presedinte

  1. Sa stie economie/business (17 voturi [6.42%])

    Procentaj de vot: 6.42%

  2. Sa se lupte cu coruptia si sa fie incoruptibil (35 voturi [13.21%])

    Procentaj de vot: 13.21%

  3. Sa stie politica externa (27 voturi [10.19%])

    Procentaj de vot: 10.19%

  4. Sa fie echidistant in rol de mediator si nu de jucator (mai ales politic) (17 voturi [6.42%])

    Procentaj de vot: 6.42%

  5. Sa aiba sustinere politica puternica in Romania (5 voturi [1.89%])

    Procentaj de vot: 1.89%

  6. Sa aiba umor, simtul umorului (2 voturi [0.75%])

    Procentaj de vot: 0.75%

  7. Sa fie integru si sa-si respecte principiile (35 voturi [13.21%])

    Procentaj de vot: 13.21%

  8. Sa fie un presedinte jucator care se amesteca activ in viata politica (3 voturi [1.13%])

    Procentaj de vot: 1.13%

  9. Sa aiba curaj sa-si asume decizii importante (32 voturi [12.08%])

    Procentaj de vot: 12.08%

  10. Sa aiba o reputatie foarte buna (mai ales pe plan extern) (18 voturi [6.79%])

    Procentaj de vot: 6.79%

  11. Sa fie casatorit si sa fie familist (sa puna mare pret pe valorile de familie) (3 voturi [1.13%])

    Procentaj de vot: 1.13%

  12. Sa aiba cunostinte/experienta pe partea de aparate nationala, situatii de urgenta, etc. (4 voturi [1.51%])

    Procentaj de vot: 1.51%

  13. Sa cunosca mult aspectele administrative (6 voturi [2.26%])

    Procentaj de vot: 2.26%

  14. Sa cunoasca mult aspectele legislative (constitutie, drept, legislatie internationala, etc.) (11 voturi [4.15%])

    Procentaj de vot: 4.15%

  15. Sa fie credincios, de preferinta crestin. (2 voturi [0.75%])

    Procentaj de vot: 0.75%

  16. Sa stie minim limba engleza la un nivel avansat (11 voturi [4.15%])

    Procentaj de vot: 4.15%

  17. Sa faca show! Cand apare la TV sa ma distrez, sa il urmaresc cu placere. (1 voturi [0.38%])

    Procentaj de vot: 0.38%

  18. Sa fie un lider autentic (21 voturi [7.92%])

    Procentaj de vot: 7.92%

  19. Sa fie carismatic si sa poata mobiliza masele pentru diverse proiecte de importanta nationala (14 voturi [5.28%])

    Procentaj de vot: 5.28%

  20. --- Raspunde la subiect cu ce doresti sa mai adaugam pe lista --- (1 voturi [0.38%])

    Procentaj de vot: 0.38%

Mergeti la vot?

  1. Da, cu siguranta, fac tot posibilul! (38 voturi [74.51%])

    Procentaj de vot: 74.51%

  2. Nu (2 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  3. Imi doresc sa merg dar vad in ziua respectiva cum stau lucrurile si ce program am (5 voturi [9.80%])

    Procentaj de vot: 9.80%

  4. Inca nu m-am decis (6 voturi [11.76%])

    Procentaj de vot: 11.76%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 08:35

Incepem o discutie generala despre alegerile prezidentiale. Tu cu cine votezi?

Atentie... am ales ca voturile la QUIZ sa fie anonime.

Raspunde la subiect cu ce doresti sa mai adaugam in formularul de votare (calitati pentru viitorul presedinte, persoane, intrebari noi, etc.)

 

Hai sa fim responsabili, sa mergem la vot si sa ne implicam! Este in joc viitorul copiilor nostri!



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 12:04

Admin, intotdeauna s-a spus ca romanii nu merg la vot, ca nu stim sa votam etc.

 

Sa o iau ca la piata: oferta e proasta, slaba si scumpa incat nu iti vine sa cumperi nimic.

Alegerile prezidentiale de anul asta nu sunt altceva decat o taraba de piata cu marfa depreciata.

 

Ieri a sunat la usa o doamna de la ACL ce strangea semnaturi pentru candidatura lui Johannis. Slaba miscare. Am intrebat-o cum motiveaza oamenii ce nu vor sa semneze. Facuse deja un tabel cu motive. Cele mai multe: e neamt, nu e ortodox, s-a intalnit in 1900 toamna cu Voiculescu.

 

Daca le iau pe rand:

e neamt - tocmai asta ar trebui sa-l recomande, ca doar alegem un presedinte ce ne va reprezenta in exterior, iar nemtii sunt o putere in Europa.

nu e ortodox - antena 3 citire, spalare pe creieri discriminare religioasa - credeam ca asta ar prinde numai pe la tara.

PSD-ul il linge si il pupa-n fund pe Voiculescu de ani buni, Ponta conduce tara de la Antena 3 si taman asta au gasit unii sa-i impute

====

 

Tariceanu - s-a unit cu PC - partidul lui Voiculescu, a tradat calea libberala si a devenit conservator-liberal - il stergem de pe lista. Cum suna asta conservator-liberal?

 

Macovei si-a dat demisia din PDL - candideaza independent, are sanse mici, se va trage in ea cu tunurile motivandu-se ca a tradat tara cand cu suspendarea lui Basescu. este o femeie remarcabila, dintr-o bucata, insa nu stie sa se vanda.

 

Udrea - hai sa fim seriosi! face sarmale, canta in direct, se arunca cu parasuta, face gimnastica prin parcuri, dar e bataioasa si tine la tavaleala. E singura care are capacitatea de a-i tine piept lui Ponta in orice dezbatere televizata pentru ca are gura mare. Nu are sanse chiar daca intra in turul II.

 

Ramane Ponta, un mincinos notoriu, un neterminat ce n-a scapat inca din abisul juvenilitatii, fara reprezentare externa, fara program, bun manipulator al ordonantelor de urgenta si al constitutiei.

Zic eu, oricate sondaje am face, oricati am iesi la vot are in spate o masinarie bine unsa si va castiga.

 

======

 

"N-aş vrea să am un preşedinte care nu are în spate nicio performanţă profesională notabilă. N-aş vrea să am un preşedinte despre care să nu ştiu la ce se pricepe de fapt. N-aş vrea să am un preşedinte care a făcut, o dată sau de mai multe ori, proba lipsei de onestitate.

N-aş vrea să am un preşedinte fără experienţă de viaţă şi de oameni, necopt, sigur de sine fără temei, mîndru că e preşedinte, ros de ambiţii impure şi de parvenitism.

Aş prefera un preşedinte decent, modest fără ostentaţie, bine educat, cordial, aşezat corect între gravitate şi umor, (dar neiubitor de trivialităţi suburbane şi de retorsiuni mitocăneşti), un preşedinte cu respect pentru reguli (juridice, morale, comportamentale), capabil să se exprime onorabil în măcar două limbi de circulaţie europeană, incapabil de ură, lipsit de pasiunea îmbogăţirii, de orgolii juvenile (sau pre-senile), de egolatrie."

Citeste mai mult: http://adevarul.ro/n...4003/index.html

 

===============

 



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 08:29

Ponta sa castige....."peste cadavrul meu..." ceva de genul asta.Pana si Udrea e mai buna decat comunistul ala....da` eu o sa-l sustin pe neamt...numai pentru ca e prima data....asa A1 SI A3 NU MA INTERESEAZA..EI VOR ARUNCA IN NOROI ORICE ORICAND ORICUM.

 

Mai,da` in nici un caz Ponta..mai bine Hunor sau funar.... [:-)))]



#4
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 11:03

In media este reluata o discutie, dc tot e momentul: sa fie obligatorie prezenta la vot, cam vecina cu indemnul citit si aici de a fi responsabili.

Stiu ca ma repet: sper din tot sufletul sa nu fim obligati niciodata in atari conditii sa ne prezentem la vot. Personal, in fata unor oameni fara cuvant, nici macar o farba din el, nu ma vad obligata si responsabila cu ceva. Macar sa nu fiu obligata sa ma fac ca votez, ca sa le dau lor sau cui vor ei ca sa arate, iluzia ca aici e totul roz si democratia zburda libera si fara griji, precum un copil nevinovat. 

Cand vom avea listele alea de alegatori intocmite corect, sigure, cand partidul ales nu va incheia aliante dupa alegeri cu...exact pe cine nu i- ai fi dorit, adversarii lui de dinainte de alegeri, cand nea caisa uninominalu' nu se va plimba de colo- colo, tot dupa ce si- a vazut dodoul inscaunat ca senator ori deputat, minim aceste conditii sa le vaz indeplinite, atunci voi intelege ca sunt responsabila. Altfel, nu au decat sa fure voturile si sa mimeze democratia etc, ca ne pun pe drumuri de- aiurea, fix de- aiurea. Noi ne facem ca votam, ei se fac ca sunt alesi. Si la ce trai ne dicteaza, suntem prea ocupati cu supravietuitul de zi cu zi.

Da, pricep cum e treaba cu prostimea, cum e ea condusa: ca in asta cu cele 20 de documente, dintre care 15 vor ramane secrete, deci vom trai precum ne zic " alesii". Diferenta e ca, pana la alesii lumii, ne mananca ai nostri, cand ni s- a comunicat ce si cum de catre el- presedintele Romaniei a inteles ca tre sa se hihaie la anuntul ca 15 documente sunt secrete, ca sa stim exact unde ne este locul, acela de ursi dansatori, de loseri. Mnah, trebuiau romanizate deciziile mai marilor lumii. Nitica batjocura ca sa nu se dezminta.

Oh, Antenele sunt bune la ceva, se straduiesc din toti ficatii sa vina cu probe, cine vrea sa le vada, nu se impiedica de manipularile lor cu spume la gura. Posetele Udrei, nu, nu conteaza, da' totusi cam multe pt o fiica de sofer. Din toate astea pricep, de fapt mi se reconfirma, ca toti sunt o apa si un pamant, proveniti din aceeasi muma, corect zis, tatuc, ori crescuti de altii cu legaturi adanci cu el si cu trecutul de dinainte de ' 89, deci altoiti in acelasi spirit, jepcari, oportunisti, iude si miserupisti de tara asta si poporul ei, impotenti, Ponta este un exemplu absolut si cam tot " tineretul promitator", cei de un leat cu el sau pe acolo, intrati in politica.

 

 

Edit: uitasem fix una dintre cele mai importante conditii ale mele pt a ma simti responsabila, optiunea aia cu " nu ma reprezinta niciuna dintre optiunile prevazute acolo/ niciunul dintre candidati". Stiu, absenteismul nu le da frisoane, nu- i obliga, caci nu e prevazuta vreo obligatie, ba dimpotriva, fie ne arunca in oala cu " dezinteresatii politic", fie in a cu " prezentii" in favoarea cui are parghiile alegerilor la momentul respectiv. Da' macar eu nu ma ( mai ) mint pe mine. Precum spuneam mai sus. 


Editat de lucialu, 07 septembrie 2014 - 22:41 .


#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 12:18

Inteleg diferenta dintre Ponta (& co, aka restul candidatilor la presedentie ) si Basescu. Primul ( primii ) joaca bambilici in spatele blocului ( cu Basescu nu a fost bagat in seama la summit, desi imaginile il contrazic categoric, Udrea vrea tavaleli televizate cu contracandidatii, Neamtu' ba a fost, ba nu a fost la Grivco, Tariceanu vrea suspendare, inca una??? acum??? etc. ), iar ultimul habar nu avem ce angajamente si- a luat, ce a semnat la summit, cu ce obligatii ne- am trezit " pe cap", ce si cat ne vor costa deciziile luate de greii lumii, in conditiile in care rusii sunt langa noi. Cam asa e la noi in tara. :((



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 12:24

Neprezentarea nu e o solutie....pentru ca cei care apara si doresc psd-ul se vor duce in masa si atunci se va intampla catastrofa.ajungem in prapastie cu Ponta la conducere.Singura solutie ca sa scapam de Ponta e sa votam pe altcineva.Orice numai ponta nu.Psd-istii sunt ca o haita de caini turbati si flamanzi.



#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 23:05

Ce mentalitate invechita Mada! Hai sa-l votam pe X-ulescu ca sa nu iasa Popescu!

Eu vreu sa vad proiecte, sa vad cum se descurca fiecare si apoi imi fac o opinie.

Daca nu imi convine ma duc si anulez votul... ii votez pe toti.  [:)]

Asa nimeni nu castiga...



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 08:58

Ce mentalitate invechita Mada! Hai sa-l votam pe X-ulescu ca sa nu iasa Popescu!

Eu vreu sa vad proiecte, sa vad cum se descurca fiecare si apoi imi fac o opinie.

Daca nu imi convine ma duc si anulez votul... ii votez pe toti.  [:)]

Asa nimeni nu castiga...

 

Corect. Au trecut 24 de ani de la primul meu vot. Eu NU mai vreau sa votez pe cineva ca sa nu iasa altcineva.

Vreau sa votez un candidat care ofera stabilitate, care are un program in spate. Care este inconjurat de foarte buni consilieri.



#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 09:16

Vremurile de criza cer masuri de criza.o fi invechita dar psd istii invechiti vor vota psd ul in masa...si atunci daca preferati sa stati acasa sa nu va mai plangeti.sta in fiecare puterea de a schimba dar se asteapta la printul calare pe cal alb care sa repare dzastrul si atunci nu se va schimba nimic.invechita e chestia asta cu omul potrivit...bla bla bla....intre multe rele trebuie ales cel mai mic.e logic altfel totul e in van.

#10
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 11:49

Corect. Au trecut 24 de ani de la primul meu vot. Eu NU mai vreau sa votez pe cineva ca sa nu iasa altcineva.

Vreau sa votez un candidat care ofera stabilitate, care are un program in spate. Care este inconjurat de foarte buni consilieri.

Este asa cum vor politicienii, nu-i dupa cum vrem noi.

Ei vor sa alegi oameni fara programe, pe baza campaniei de denigrare.

Castiga cine este mai convingator in minciuni.

 

Presedintele nu trebuie sa aiba programe, pentru ca nu are atributii de decizie prevazute in Constitutie, si este foarte bine ca-i asa.

Miza alegerilor prezidentiale este artificial exagerata!

 

Sub aspectul programelor, chiar nu are importanta cine va fi presedinte si ce program ar avea.

 

Calitatile unuii presedinte trebuie sa fie asociate prestigiului, a credibilitatii si a imaginii in exterior, pentru  ca un individ desconsiderat in cancelarile occidentale este ignorat de partenerii externi si nu poate sustine interesele Romaniei.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -