Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monica Macovei presedinte?

alegeri macovei presedinte

30 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 11:22

Chiar sunt curioasa cate voturi o sa ia macovei.cel putin la mine la sectie.sper sa nu incerce careva sa faca figuri sau magarii ca scot coltii.

#22
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 16:22


(...)Exista si intre modelele militare diferente mici cu efecte mari. In unele sisteme daca un descreierat cu grade mari da ordin de masacru, subordonatii pot sa ignore ordinul.(...)

 

Arrggh! Shiver me timbers! [:D]

Why do ye do this?

Mutiny. Our laws be clear.

Our laws allow thee cap'n to show leniency.

 

 

111-120__64803.1408193981.328.245.jpg



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 11:15

Eu nu am afirmat ca in armata NATO fiecare face ce vrea.

 

O. ba da. chiar asta ai spus. Ca poate refuza ordinul daca crede ca are sanse sa demonstreze in tribunal ca are dreptate.

Acum da-ti seama cum arata o armata in care fiecare, dupa mintea lui, considera un ordin deplasat. Daca vorbesti de ordonarea unui masacru, pot sa te inteleg, dar asta nu inseamna ca este fro caracteristica a "armatei Nato". Pentru ca, daca ne gandim bine, asa cum armata asta bolsevica a noastra a tras in demonstranti, tot asa a refuzat ulterior sa o mai faca, si nu era de tip Nato. Si sunt in istoria noastra destule exemple similare.

Ca de obicei, folosesti un exemplu extrem ca sa sustii un concept, insa iti spun cu toata taria: in orice armata ordinul se executa si nu se discuta. Este un concept vital dictat de siguranta unui sistem care trebuie sa functioneze perfect in cazuri extreme.

Exista insa o diferenta intre armatele de inspiratie sovietica si cele moderne, si anume sistemul de pregatire si avansare in functii a persoanelor capabile si nu pe alte criterii discutabile. Asa ai garantia aproape totala ca o decize luata este cea mai buna. Dar nicidecum nu se tine vreun colocviu dupa ce un superior a dat un ordin, in care subordonatii diseca problema, voteaza care e pentru si care nu, sau iau legatura cu avocatii sa vada ce sanse au in instanta.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 11:28

Chiar sunt curioasa cate voturi o sa ia macovei.cel putin la mine la sectie.sper sa nu incerce careva sa faca figuri sau magarii ca scot coltii.

Eu zic ca va fi sub Tariceanu ca numar de voturi. Maxim 5-6%



#25
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 02 noiembrie 2014 - 12:36

Exista insa o diferenta intre armatele de inspiratie sovietica si cele moderne, si anume sistemul de pregatire si avansare in functii a persoanelor capabile si nu pe alte criterii discutabile. Asa ai garantia aproape totala ca o decize luata este cea mai buna. Dar nicidecum nu se tine vreun colocviu dupa ce un superior a dat un ordin, in care subordonatii diseca problema, voteaza care e pentru si care nu, sau iau legatura cu avocatii sa vada ce sanse au in instanta.

Iar imi interpretezi tendentios afirmatiile.

Nu am afirmat ca in armata este democratie si ca deciziile se iau in urma dezbaterilor!

Dar nici nu se reduce diferenta la promovare valorica.

 

In armatele occidentale exista stipulate notiuni de inamici combatanti si noncombatanti, in uniforma sau fara.

Vezi combatant inamic

Exista niste prevederi si notiuni care definesc crimele de razboi.

Ca militar daca deschizi focul asupra civilior noncombatanti esti pasibil de condamnare pentru crime de razboi. Este o situatia in care poti refuza executarea ordinului pentru ca exceptia este prevazuta in regulamentul militar.

 

Nu cunosc amanunte, dar stiu ca exista asemenea notiuni reglementate, la care Romania a semnat acordul ca le respecta, dar care nu au fost introduse in regumanentele militare.

Sunt si alte regelementari diferite. Spre exemplu armata din est utlizeaza civilii ca scuturi umane prin faptul ca isi amplaseaza cazarmile si alte obiective miliare in localitati populate pentru a le camufla.

In vest obiectivele militare sunt in afara localitatiilor ca sa nu puna in pericol populatia civila.


Editat de Deceneus, 02 noiembrie 2014 - 21:45 .


#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 08:54

Iar imi interpretezi tendentios afirmatiile.

 

Ei, nici chiar asa... [:)]

Am exagerat voit la fel cum ai facut-o tu anterior.

Nu pica bine, nu?

Ai facut o afirmatie, iar acum o dai la intors, ca nu asta ai spus, nu asta ai vrut sa spui...sa fim seriosi, nu suntem in fata unei instante...

Armata nu inseamna doar crime de razboi, asa ca lasa exemplul asta.

Daca vrei, desigur.



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 10:57

Hai mai....chiar ASA?

 

Mda.



#28
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 14:40

Noroc ca n-a plouat. Am stat 2 ore la coada de la ambasada, dupa ce am incercat sa votam la sectia din centru unde se ajungea mai usor. Dar si coada era mult mai mare si timpul mediu de asteptare de 3-4 ore.

In ambasada, inca 5 minute completarea stupizeniei aleia de hartii ... ma intreb cum or completa-o mortii cand voteaza tot cimitirul?

Coada la stampile inca 2 minute. Votat = 10 secunde, cu tot cu pusul buletinului in urna.

Peste 2 saptamani, ma duc din nou sa ma intalnesc cu toti cei cu care m-am intalnit ieri si poate vom fi chiar mai multi. Pentru ca ne uneste ceva .... dezgustul fata de hotia pe fata, umilinta fara margini si incompetenta crasa. Dar mandra ...

Rezultat?

Fisier atasat  vot.jpg   73,78K   2 descarcari



#29
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 14:46

Sterge poza, e ilegal sa fotografiezi sau sa filmezi in cabina de vot!



#30
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 04 noiembrie 2014 - 15:39

http://vreaupresedin...Vreaupresedinte





Etichetat si cu alegeri, macovei, presedinte

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -