Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015) (cap.4)


239 raspunsuri la acest subiect

#11
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 14:54

Chiar azi citisem ca din trimestrul 2 pot aparea durerile astea de spate, pelvis, solduri. Cred ca nu-s obisnuita deloc cu greutate mai mare...sau cine stie, eu tot pe repaus bag vina! Sunt zile in care nu ies deloc din casa si lucrez continuu, cu pauze mici de mers la baie, mancare... Cand incep sa am activitate ma doare mai tare. Ciudat e ca daca fac miscare acasa, exercitii pt zona asta, ma simt mai binisor. Sper sa n-o duc asa pana la capatul sarcinii. 



#12
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 18:13

Buna dragelor !
Asa ciudat mi se pare ca eu nu am nici un fel de durere sau disconfort in aceasta sarcina.

Prima sarcina a fost tare,tare diferita de aceasta. Chiar ma tot gandesc sa nu fie vreun semn rau faptul ca pana acum m-am simtit excelent . [fri]

Dar acum ma gandesc mai mult la nastere,la bebe,imi fac tot felul de ganduri si imi imaginez tot felul de lucruri.Sincer..imi e tare frica de nastere! [:I]   Sper sa ma calmez cat mai repede!

Astazi am fost la med de familie. Am o infectie urinara pentru care mi-a dat ampicilina si am asa o oarecare reticenta in a o lua. In prima sarcina nu am luat nici un fel de medicament(antibiotic,antiinflamator,etc) si acum sa iau 20 de pastile.. Pff..

In rest sarcina merge foarte bine. Am luat in sarcina doar 4 kg. [pk] (Fata de 24 acumulate in prima sarcina)

Au inceput sa mi se umfle putin picioarele daca merg mult sau stau in picioare(mai ales daca e si foarte cald).Si cum vara asta am tot umblat.. e clar. Am inceput sa beau ceai de cozi de cirese si sa dorm cu picioarele pe o perna.

 

Fugim putin in parc la racoare! [:)]

Va pup! O seara minunata!

 

 


#13
anndreutza

anndreutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 07:00

Neata mamici :) Ce mai faceti? M-am intors si eu printre voi dupa cateva saptamani in care am alergat pe la toti medicii dupa o adeverinta de reducere a programului. Sper ca sunteti bine toate.

Ma gandeam ca e prea devreme sa mi se umfle picioarele si sa ma doara spatele, dar acum, ca am citit ca aveti aceleasi simptome, parca m-am mai linistit.

Lina, si eu lucrez toata ziua la calculator, plus naveta cu trenul...seara cand ajung acasa parca am niste butuci in loc de glezne. Am auzit de la alte mamici ca ar ajuta daca punem o cutiuta sub birou si sa stam cu picioarele pe ea, dar pana acum eu nu am incercat.



#14
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:21

Buna, burtici, cum sunteti azi? Noi ne luptam cu o enteroviroza urata rau, Alexandra, eu si bona:D

Eu o duc mai usor, am scapat cu o zi de varsaturi urate insa am ramas cu niste dureri groaznice de stomac:( Si... contractiile aferente starii de rau, stressului si numarului deja uitat de nopti nedormite...asa ca iau nospa la greu:) 

In rest... cu Doamne ajuta sper sa fim bine:)



#15
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 11:20

Imi pare rau, Ionella ca treceti prin asta!

#16
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 12:15

stefi, eu nu m-as ingrijora daca m-as simti bine, mai degraba m-as ingrijora daca m-as simti rau! Zic sa te bucuri de sarcina asta asa frumoasa.  Si mie mi-e cam teama de nastere :(( dar ma tot linistesc cu gandul ca o sa-mi tin comoara in brate, si merita!
Si eu am luat antibiotic in sarcina, si a fost totul in ordine. Am avut rosu in gat si mi-a dat augumentin. Am intrebat si endocrinologul si pe medicul care-mi supervizeaza sarcina si daca am primit 3 de da pentru antibiotic, am luat...Si bine am facut pentru ca am avut nopti ingrozitoare in care nu puteam sa dorm de durere in gat. 

anndreutza, la mine de-ar fi doar picioarele, dar nu mai pot de bazin, ma doare enervant dupa o zi de stat numai jos...si chiar ma gandeam, oare ce solutie am? Sa ies la plimbare mai mult? Si daca obosesc sau ma doare ceva, tot jos trebuie sa stau...daca vreau sa ma relaxez, tot jos stau. Nu stiu ce-as putea face si cum sa-mi schimb pozitia de lucru, de stat.  
Cu adeverinta ai reusit? Mergi 6 ore?

ionella, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci acum!!! Sa va faceti bine cat de repede!



#17
rocsana88

rocsana88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 09:20

buna, sunt noua in comunitate, dpn 17.01.2015 fetita:D



#18
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 10:19

Buna, rocsana! Bine ai venit! Hai ca devine si mai echilibrata balanta!

#19
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 10:50

Bina ai venit, rocsana!!! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Chiar ca se echilibreaza balanta fete/ baieti:)



#20
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 10:52

multumim frumos pentru gandurile bune!... Avem acusica o saptamana in cap de cand ne chinuie rau boala asta... Cu Doamne-ajuta inainte, scapam noi cumva de ea:)

 

Va imbratisam cu drag, sa aveti o zi minunata!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -