Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 - Bulgarasi de Feb 2015 (5)


207 raspunsuri la acest subiect

#11
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:59

Hello gravidute si bulgarasi  [flo2] ,

 

Vin si eu cu vesti, tarziu cei drept dar sunt franta dupa atatea drumuri (am trecut sa ridic raportul si de medicina muncii pentru risc maternal) si eram si lihnita de foame si sete.

 

Am fost foarte cuminti si ascultatori la eco...dna. dr. care mi-a facut eco (nu este dr. care imi urmareste sarcina) nu a avut nimic de comentat negativ, toate masuratorile sunt foarte bune in graficul de 16S3z si se pare ca suntem...fetita (bucuria lui tati si a bunicului). Am dat si sange dar pentru triplu test, nu cvadruplu...in fine important este sa iasa bine de data asta si sa nu mai facem altceva suplimentar. Am inregistrat si toata ecografia de a vazut si tati...este in extaz...amandoi suntem bucurosi ca este bine ecografic.

 

Referitor la tensiune....inainte sincer nu ma masuram atat de des...era 11-12 si ceva (mereu uit a doua valoare desi stiu ca are o mare importanta) si nu imi faceam griji...acum cumnatul mi-a gasit-o 9 si ceva intr-o zi si la dr ultima data 10/7. Aceleasi indicatii le-am primit cu mai multe lichide, reintroducerea de cafea (la inceputul sarcini nu o toleram deloc) si sfat din partea cumnatului...1 pahar de vin rosu.

 

Se vorbea de vitamine si minerale in sarcina (nu retin cine parca Miha a intrebat), chiar astazi am primit indicatii sa continuii cu elevit. Eu am tiroida autoimuna sunt pe tratament cu euthyrox, femibionul de la noi de pe piata are iod...deci imi este contraindicat mie. Eu cred ca daca ne este gena sa ne ingrasam ne ingrasam si pace...nu conteaza foarte mult pentru anumite organisme cate suplimente se iau. Eu pe langa elevit (desi nu il tolerez asa de bine si am crezut ca scap de el acum in trim II) mai iau magne cu b-uri si acid folic de la Dopper.

 

Dna dr. Georgeta de la municipal a fost primul dr. cu care am inceput luptacu infertilitatea in 2006...dr. ok...am fost la ea la sfatul nasei mele care a nascut cu ea (si sora nasei a nascut tot cu ea) si pe vremea aceea era o tipa ok...nu stiu cum sta treaba la nastere acum...dr. care ma urmareste pe mine este la Polizul si pe el il pot recomanda cu drag.

 

Dragelor va pupicesc cu drag....... [flor]



#12
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 19:13

Kytana , buuuuun ce spui tu acolo . Si eu folosesc lintea rosie , am facut doar ciorba .

Flory , ma bucur ca sunteti bine . Doamne ajuta in continuare !!!!! Cu cine nasti la Polizu ?



#13
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 19:23

superbe pozele Kytana !



#14
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 19:37

Kytana , buuuuun ce spui tu acolo . Si eu folosesc lintea rosie , am facut doar ciorba .

Flory , ma bucur ca sunteti bine . Doamne ajuta in continuare !!!!! Cu cine nasti la Polizu ?

  [flor]

dr. Pechi Laurentiu



#15
Diella

Diella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 20:03

Bonsoir, mamici! [pup]

 

Sopirlica, si eu tot la un spital de stat voi naste (Giulesti), dar ma gandeam daca nu ar fi mai bine pt tine sa te orientezi spre o maternitate (Giulesti, Polizu, Bucur etc.). Sp. Municipal are statut de sp. universitar cu regim de urgenta. Sunt foarte multi rezidenti si, de regula, pe ei ii gasesti in garzile de noapte. Acolo obstetrica este doar o sectie a spitalului, pe cand intr-o maternitate asta e jobul principal. Zic si eu...

 

Andreea, eu mi-am luat de la Mothercare 2 perechi de blugi - una cu o banda elastica ce acopera toata burta si una cu "talie joasa". [:D] In rest oferta lor nu e diversa si nu m-a atras nimic. In schimb, de 3 zile cotrobai in fiecare ungher de la H&M si am reusit sa gasesc hainute pe gustul meu (colanti, bluze, camasi si pulovere), care pot fi purtate cel putin in trim. II, dar si dupa nastere! Incerc pe cat posibil sa nu cheltuiesc pe haine exclusiv pt gravide, ci sa gasesc haine pe care le pot purta si ulterior.

 

Miha, inca putin si vei scapa de starile de voma. Poate nu au fost cauzate de sarcina, ci nu ti-a priit mancarea. Multa sanatate!

 

Kytana, bine ai revenit! [flo] In afara faptului ca am mai luat 2 kg in plus, in rest sunt bine, multumesc! Sunt absolut fabuloase pozele tale!! [il]

 

Noroc cu Lory care a observat ca am UM in februarie!!!  [:-)))] Poate am scris gresit cand ti-am transmis datele, de aceea te rog sa rectifici: UM 01.05.2014

 

Lory, succes la spectacol! [bis]

 

In vreme ce Femibionul e un complex de vitamine, Elevit contine si minerale (Fe, Mg, Ca, Zn etc.). Elevit-ul mi-a fost recomandat de hematolog pentru anemia de care sufar, deoarece contine Fe. Insa ginecologul nu e de acord cu Elevit inainte de sapt. 22. Dilema mea este daca sa ascult de hematolog sau de ginecolog. [bang]

 

Gabriela, inca putin si o sa scapi de-un stres! [flo]

 

Floryma, felicitari pentru fetita sanatoasa! [artif] Abia asteptam vestile de la tine! [:)] Eu sunt convinsa ca rezultatele testului vor fi bune!

Grija cu vinul rosu! In ciuda prejudecatii ca ar creste tensiunea, de fapt o scade! Daca ai un tensiometru in casa poti afla foarte usor, verificandu-ti tensiunea inainte si dupa ce consumi un pahar. Cafeaua, insa, are un usor efect hipertensiv, dar doar in prima jumatate de ora, dupa care apare efectul diuretic si tensiunea revine la valoarea initiala. Sunt "doctor" [:D] in tensiune arteriala pentru ca am avut grave probleme cu tensiunea ca urmare a unui tratament la una dintre procedurile FIV. Insa eu cred ca nu ar trebui sa-ti faci niciun fel de griji - 100/70 nu e o valoare de speriat.

 

Va pup si va doresc o noapte frumoasa! [9cer]


Editat de Diella, 03 septembrie 2014 - 20:05 .


#16
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 20:13

Diella, sorry de eroare.  [:I] Acus' modific. Pana te hotarasti, incearca sa papi cat mai multe mancaruri bogate in ceea ce contine Elevitul, zic si eu.

 

Floryma, felicitari pt vestile bune! Trecem cu don'soara pe prima pagina?  [flor]Tensiune mica am si eu, de obicei 9 cu 5 normal, in sarcina mi-a crescut la 10 cu 6 dar mai dadeam cu cate o gura de cafea de dimineata si enorm de multe lichide. 

 

Soparlica, eu am nascut in 2012 la Elias, cu dna dr Uzum Raluca. Eu ti-o recomand cu draga inima, a fost f atenta toata sarcina si nu i-am dus niciodata nimic (nici dat) Dupa nastere la vreo 2 saptamani, i-am cumparat un buchet de flori si niste bobo. Era sa mi le puna in cap  [:-)))]



#17
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 20:44

Kytana, tot in concediu... medicul meu a zis ca nu ma mai duc la lucru pana dupa ce nasc. Nu pot sta in mediul toxic de acolo. Ultima data cand am fost la control aveam o voce de desene animate si mi-a prelungit medicalul. Mi-e dor de munca de nu mai pot... dovada ca in 2 zile de cand am simtit ca ma urc pe pereti am scris deja 35 pagini pentru licenta... pe care o voi sustine in IULIE! :)) Ma apuc si de dizertatie in ritmul asta, ca la a treia licenta nu ma mai inscriu.

 

Floryma, eu doar am raspuns :D. Oricum, undeva ai dreptate, in general asa functioneaza... am observat. Cui ii e sa aiba in gena sa se ingrase o face... La mine e ciudat. Eu ma ingras ft repede, slabesc ft greu. Inca nu m-am ingrasat. Ce-i drept, se zice ca nu de la vitamine se ia in greutate ci de la faptul ca dau pofta de mancare. Eu de mancat mananc, dar relativ regulat. Am ore fixe de masa si in rest pun doar fructe in plus. Mai fac abateri de la regula dar nu prea multe. Si nu pot manca nimic gras sau prea bogat in carbohidrati ca imi pica greu.

 

PS: Sa iti traiasca fetita! Nu pari prea incantata ca e fata...dar sunt convinsa ca vei avea cea mai mare bucurie! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

 

Diella, ma indoiesc. Eu din fire sunt o mancacioasa. Nu am mai vomitat de la... 8 ani, cred. Daca nu cumva de mai mult. Numai de cand cu sarcina am reactii d-astea. Si acum e minune ca am si dat afara. E drept, doar rosii. Nu cred ca avea ce sa imi pice greu ca am mancat doar doua felii de paine integrala cu margarina si rosii. Atat. Si un ceai. A fost minune si pentru mine ca dupa atata timp mi-am infruntat cea mai mare fobie a vietii mele: aceea de a vomita. Si nu a fost asa rau. Dupa mi-a fost perfect. Tremurat 5 minute si apoi nothing happened. Nici in cealalta sarcina nu am vomitat altceva in afara de lichid, desi atunci eram terminata cu greturile. Cred ca asta e reactia organismului meu la bebi.


Editat de miha05, 03 septembrie 2014 - 20:47 .


#18
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 21:07

[clo]

 

miha... [:I]  imi cer scuze, am incurcat borcanele (diella intreba)....sincer iti spun ca mie imi era indiferent de sexul bebeului (stiu ca pare aiurea si greu de crezut) insa atat mi-am dorit un copil ca mi-am dorit sa fie sanatos....ca este fetita sau baietel de abia astept sa il tin in brate si sa ii vad zambetul sau sa cad lata de oboseala. Insa sunt foarte bucuroasa ca eco a iesit bine si tatai si bunicul au simtit din prima clipa ca o sa fie fata...pe cand rusinica mie ca nu am simtit...doar eram mamica, nu?

 

Kytana...da poti pune pe prima pagina ca este fetita.

 

Acum o sa inceapa cautarea de nume....trebuie sa ne gandim si la asta, nu? [aerob]  si eu sunt in ceata  [ph34r]

 

pupicei tuturor....chiar daca nu va nominalizez  [mata]



#19
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 21:29

Buna si de la mine fetelor :)

 

Iuli, ma bucur ca ai scris. Cine stie catre ce neamt am trimis eu sms in romana! Iti dai seama ce s-o mai fi amuzat? Stiu ca si eu dupa ce ma mutasem aici cand mi-am luat telefonul primeam sms-uri de la necunoscuti, unul a fost tare amuzant, ca imi spunea un nene ca e in fata casei mamei mele si ma asteapta! La un moment dat m-a si sunat si i-am spus sa nu ma mai astepte ca nu vin :).

Si eu fac paine de casa de toate felurile, dar la masina. De fapt framantarea o fac la masina de paine, apoi dospire si coacere in cuptor normal. Si mie imi place mult sa gatesc dar de cand o am pe fiica-mea experimentez mult prea putin si rar. Pe de o parte pentru ca nu am timp, pe de alta parte pentru ca de cand ea mananca cu noi incerc sa fac chestii traditionale, incercate, stiute, fara prea mari inovatii, ca ma gandesc ca nu mananca piticoanta.

 

Fetelor am niste linte bruna, uscata, si ma tot uit la ea de vreo juma de an! Nu stiu de ce nu ma apuc sa o fac scazuta ca pe fasole sau pasta ca fasolea batuta, etc. Cred ca o sa ma organizez in weekend dar daca aveti idei, le astept cu drag.

 

Andreea, hainute pentru gravidute sunt dragalase si nu foarte scumpe la H&M. Gasesti si chestii mai elegante si tinute mai de zi. Cel putin aici in Olanda sunt o gramada. Nu stiu in Romania, dar ar trebui sa fie, ca produsele am remarcat ca sunt cam aceleasi.

 

Floryma, ma bucur ca e totul ok cu fetita :)!

 

Miha05, bine ca nu te mai duci la servici. Daca era mediu toxic chiar nu ai ce cauta! Insa te inteleg cu plictisitul! Iti recomand sa citesti de pe acum carti despre ce sa faci cand vine bebe. Ca dupa ce vine nu o sa prea ai timp. Eu stiu ca am citit toata sarcina trecuta toate cartile despre sarcina. Stiam totul despre viata intrauterina: toate firele de par care cresc si pe unde cresc, cand ii cresc unghiutele, toate cele. Ei si cand m-am vazut eu cu pachetul acasa (am nascut la 2.30 noaptea si la 11 dimineata eram acasa cu sotul si "coletul") mi-am dat seama ca poate trebuia sa citesc inainte mai mult si despre ce facem cu bebe....

 

Gabriela, mai e putin pana pe 8. Si apoi cele 2 saptamani o sa fie destul de greu de asteptat. Auzi, dar nu primesti un prim rezultat la 48 de ore si apoi raportul detaliat la 2 saptamani, ca eu parca asa stiam (din auzite) ca e. Ca lumea te intreaba cand nasti te inteleg complet, si la mine e cam la fel. La servici colegii cred ca peste vreo luna intru in prenatal. Cand le explic ca lucrez pana de Craciun se uita intrebatori la burta mea.

 

Lory, ce frumos suna "spectacolul" de care vorbesti. Imi amintesc de spectacolele pe care le dadeam cu sora-mea (ea e cu 4 ani mai mare), si cantam cu cate un deodorant in mana de nu ne vedeam. Si trebuia sa ne aplaudam una pe alta. Si sa cerem si bis :). Si nici una nu avem voce.... Saracii vecini. Abia astept sa ma cheme si pe mine fiica-mea la spectacol.

 

Despre doctori si spitale eu nu prea am ce sa va spun, ca nu stiu nimic in domeniu, stiu ca la Polizu a nascut si sora-mea si a fost tare multumita, parca tot cu dr. Pechi si a fost multumita.

 

Fetele eu maine am control, abia astept ca nu am mai vazut gaza de peste 5 saptamani (am mai fost la control acum 3 saptamani si jumatate dar nu mi-a facut ecografie, doar am ascultat inimioara cu doppler-ul). In rest, sunt in continuare racita, tusesc ca un magar si faptul ca tratez raceala cu indiferenta si ceaiuri cu lamaie si miere, probabil ca o sa tot fiu racita pana in octombrie.

 

Multumesc de complimente referitor la fiica-mea :). Aveam o intrebare pentru fetele care au deja bebe acasa asa cam la 1.5-2 ani. Inteleg copilasii vostri ca o sa mai apara un copil? Eu incerc sa ii explic fiica-mi dar eu cred ca nu intelege nimic. Stie ca la mami in burtica e bebe, si din cand in cand vine si mangaie burtica si pe bebe, dar apoi se mangaie si pe ea pe burtica si isi spune bebe, si face acelasi lucru si cu burtica lui taica-su. Deci cred ca mai degraba ea crede ca burtica = bebe.

 

Va pup fetelor, noapte buna



#20
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 22:19

Iuli sunt tare frumoase pozele :) 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -