Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Asistenta concediata ca nu a resuscitat un pacient


40 raspunsuri la acest subiect

#1
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 11:57

http://stirileprotv....-62-de-ani.html

 

 

 

POvestea ca povestea, dar cand am citit comentariile mi-a crescut tensiunea (vorba vine, de fapt doar m-am mirat).

Scria acolo cineva ca asistenta medicala nu are competenta sa resusciteze.

Pe langa asta ma intreb ce faceau toti oamenii aia care stateau ca la spectacol. Chiar nu stia nimeni sa faca o resuscitare?

Daca Doamne fereste li se intampla ceva rudelor lor, ce fac, stau si se roaga?

cred ca e elementar sa stii sa resuscitezi, te uiti macar pe youtube ca sa vezi cum se face.

 



#2
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 12:50

Mi se pare revoltator! Cum mai sa fii asistenta pe ambulanta si sa nu incerci  sa faci cat de bine poti manevre de resuscitare?! Nu stiu ce scrie in fisa postului, dar daca e adevarat ca nu e de competenta asistentilor , atunci e gresita fisa postului! In conditiile in care medicii sunt putini si doar la urgentele majore sunt trimisi e absurd!  Ce are voie sa faca atunci?!  

Sa dea din umeri si sa vorbeasca cu cei din jur?



#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 12:52

Evident ca e de competenta asistentilor, infirmierilor si a oricarui om din lumea asta.

 

Orice om trebuie sa stie sa faca o resuscitare.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 12:53

Xio,ultimul comentar la articol iti apartine?

 

Sorry,dar eu nu m-as baga ca spectator,sa intervin ,daca un cadru sanitar este acolo.Deci nu vad de ce blamezi"spectatorii".

 

Protocolul asa spune ,ca trebuie surescitat,chiar daca nu mai are puls?

 

Ce sa spun,o alta generatie de "elevi" a scolilor particulare...


Editat de andacos, 02 septembrie 2014 - 12:54 .


#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 13:08

Da, e al meu.

 

pana vine ambulanta te apuci de resuscitare. cand pica cineva te duci la el, vezi daca respira, daca are puls. daca da, il intorci pe o parte, daca nu, te apuci de resuscitat. E nevoie doar de 2 oamnei, se poate face si de catre un singur om atata cat poti apasa, ca obosesti repede.

in timpul asta cineva suna la salvare si spune ca  SE RESUSCITEAZA, ca sa stie sa trimita un medic. daca se spune ca un om a lesinat, trimite ambulanta fara medic. daca se spune ca e un om inconstient care nu raspunde, trimit si medic.

 

In mod normal in momentul in care domnul acela a cazut din toata marea aia de oameni cineva trebuia sa il ajute cumva.

iar cand era asistenta acolo in loc sa stea de vorba cu ea puteau sa resusciteze.

 

 

Intrebare care nu suna bine, dar ajuta la decizie: daca era mama sau copilul vreunuia dintre voi in locul barbatului si asistenta spunea ca nu are ce sa faca, v-ati fi apucat de resuscitare?

 

 

 

Unul dintre prietenii nostri cei mai buni s-a dus la vanatoare cu tatal prietenei sale. si la vantoare, in munti, tatal si-a dus mana la piept, a zis ca il doare si a lesinat. facuse infarct, erau acolo rpietenul nostru si inca vreo 2 prieteni vanatori. prietenul nostru care nu are nimic in comun cu medicina si nu stie sa resusciteze, s-a apucat de masajul cardiac. a vazut la tv, a citit, nu stiu, dar s-a apucat si au facut masajul cardiac si respiratia gura la gura pana a venit salvarea. Nu au sunat si au asteptat sa vina cineva.

 

 

Cred ca e ffff important sa se faca aceste cursuri peste tot, sa se dea si la tv, ca sunt cateva manevre elementare care pot salva insa vieti. Si fiecare ar trebui sa stie sa le faca.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 13:11

Xio,eu m-as baga pina in momentul in care apare salvarea cu personal calificat.

Dupa parerea mea,asistenta trebuia sa stie ce are de facut.

Iar daca asta implica surescitarea,,,trebuia s-o faca.Da...daca asistenta solicita ajutor din public(am vazut si eu cum s eface surescitare si necesita un pic de antrenament fizic)atunci da...te bagi.

 

Insa daca cadrul medical si-a facut aparitia,atunci eu consider prezenta si interventia NESOLICITATA a voluntarilor,neavenita...ei pot mai mult incurca,decit ajuta.



#7
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 14:09

Xio,ultimul comentar la articol iti apartine?

 

Sorry,dar eu nu m-as baga ca spectator,sa intervin ,daca un cadru sanitar este acolo.Deci nu vad de ce blamezi"spectatorii".

 

Protocolul asa spune ,ca trebuie surescitat,chiar daca nu mai are puls?

 

Ce sa spun,o alta generatie de "elevi" a scolilor particulare...

Pai daca vezi ca asistenta nu se baga, tu nu ai incerca sa faci nimic? 

Problema e alta, din filmuletz am inteles ca au fost vre-o 40 de minute intre momentul in care a cazut si sosirea ambulantei, iar asistenta zicea ca se astepta la o lipotimie ceva de aia au taraganat. Deci cine a sunat la ambulanta nu a dat detaliile corecte, iar dispecerul nu s-a obosit sa insiste in a afla starea exacta a pacientului. 

Nu sunt de specialitate insa interventia tardiva la un stop cardiac nu cred ii da mari sanse pacientului. Daca macar un om in zona aia stia masuri de prim ajutor omul ala ar fi avut o sansa mai buna. 

Compresiile toracice si respiratia gura la gura nu au cum sa-i faca rau. 



#8
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 14:14

Xio, dar nu oricine stie sa faca astfel de manevre. Tie ti s-o parea normal sa stie "orice om" dar asa ceva nu se invata la clasa I, nici la liceu si nici la universitate. Fa un sondaj si o sa descoperi ca realitatea e cam trista. Si in plus, multi oameni sunt reticenti si nu fac ceva daca nu se pricep.

 

Xio,eu m-as baga pina in momentul in care apare salvarea cu personal calificat.

Dupa parerea mea,asistenta trebuia sa stie ce are de facut.

Iar daca asta implica surescitarea,,,trebuia s-o faca.Da...daca asistenta solicita ajutor din public(am vazut si eu cum s eface surescitare si necesita un pic de antrenament fizic)atunci da...te bagi.

 

Insa daca cadrul medical si-a facut aparitia,atunci eu consider prezenta si interventia NESOLICITATA a voluntarilor,neavenita...ei pot mai mult incurca,decit ajuta.

 

Anda, e vorba de resuscitare, nu surescitare.



#9
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 14:28

nu-mi vine sa cred cum stateau toti si se uitau pur si simplu, fara sa faca nimic.

asta e societatea in care traim? oameni care isi dau cu parerea si se revolta dar nu fac nimic pentru cel cazut pe jos si asistente nepregatite si indiferente?

 

recunosc ca nu stiu cum se face resuscitarea. adica am vazut si am invatat candva la mici sanitari dar nu am facut niciodata. dar sigur as incerca.



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:56

Îmi imaginez ce pregătiți sunt în școlile sanitare.....de Unde și dezastru în spitalele noastre.
Dăr nu .....ppopulația din jur e de vina! Bato vina!
Concediată? ?? Afară se deschidea dosar....de care nu stiu, dar se făceau investigații e clar!
Mai eu dacă văd un om ca e la pământ nu îl ating de nici un fel.....pun mana pe telefon în secunda 2, chem ambulanta.
Mă crucesc cu se spun unii.
.
Cum adică sa îl resuscitez eu..
.da ce ori sa înecat cu măr! ?...
Chem ambulanta si gata. .....iar cei de pe ambulante sa își facă treaba ....Dacă nu ...cazul de azi s.a mai dus unul la ceruri.

Editat de dianama, 02 septembrie 2014 - 15:57 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -