Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mazda 3 sau vw jetta?


52 raspunsuri la acest subiect

#1
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 august 2014 - 17:47

vrem sa mai luam o masina. mica, de oras. second hand, 2007-2009. dupa indelungi cautari si verificat buget, consum, comportament  - am ajuns la 2 modele:

 

mazda 3 si vw jetta

 

n-am mai avut nici una din aceste masini. voi aveti vreo experienta, recomandare, poveste de impartasit cu aceste 2 marci?



#2
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 28 august 2014 - 17:57

Eu. Mazda (5) acum, dupa masini frantuzesti, nemtesti si o japoneza. Suntem declarat fani Mazda. E confortabila intr-un mare hal fata de masina nemteasca. Fata de masina japoneza consuma infinit mai putin. Fata de cea frantuzeasca are toate avantajele :))

Interior prietenos si foarte ergonomic. Repet, scaune confortabile. Se asterne la drum indiferent cat o incarc (si ma pricep sa o incarc). 

Mare surpriza masina asta! De la un drum la altul ne place mai mult. O avem din iarna si am facut cateva mii bune cu ea deja.



#3
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:00

repede repede am dat google dupa mazda 5, vad ca e sora mai mare :) frumoasa masina, karu! ma bucur ca va intelegeti bine cu ea.

 

asa am citit si eu, ca sunt f fiabile, consuma putin si aici sunt mai ieftine decat jettele... si la piese la fel. 



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:21

Si eu votez Mazda si urmatoarea masina pe care o voi achizitiona va fi foarte probabil o Mazda 5, familiala si compacta in acelasi timp.

Din toate considerentele scrise de Karu mai sus.

Volkswagen sunt bune, sportive la condus (eu admir Golful, cum se infige la drum), dar intr-adevar au reputatia de a fi scumpe de intretinut (piese scumpe, mai putini mecanici specializati, deci mai scumpi,etc).

La Mazda singurul bemol ar fi, ca la mai toate japonezele in clima DE AICI, subliniez, ca e sensibila la rugina.



#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:27

apoi la clima de aici, cred ca nu numai japonezele sunt sensibile la rugina :) am avut un dodge, vai de capul lui ce-a suferit.

 

lui Subaru outback i-am facut undercoating, probabil vom face la fel si cu masina noua, poate chiar ajuta :D


Editat de Aqai, 28 august 2014 - 18:27 .


#6
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:32

Mazda [flo2]



#7
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:46

Mazda e renumita pentru felul in care rugineste.

 

Acum, ca proprietar fericit de Mazda 3 (aproape 3 ani), pot sa-ti zic ca a fost prima intrebare la dealer. Care-a zis ca da, era o problema pentru masinile produse inainte de 2010, dar ca au schimbat reteta pentru tabla. Amu', ma rog, ce sa zica si el.

 

Preventiv, mi-am luat un plan de protectie care cred ca a fost 500 de dolari, duc masina la garaj in fiecare toamna sa ii faca anti-rouille, ii aplica substanta aia protectoare, pina o duc la scap. Protectia continua si la proprietarul urmator, in caz ca ma decid sa o vind. Mi s-a parut un feature bun, un anti-rouille costa pe la 70 plus taxe. Daca rugineste in ciuda protectiei lor, tre sa-mi schimbe tabla moca. Singura conditie e sa o duc anual sa ii faca anti-rouille.

 

Demareaza bine, la accelaratie prinde o idee greu, undeva intre 60 si 80 are un hop, o simt ca ii trebuie un cick uneori. Interior spatios, cutia de CD-uri pusa aiurea, nu poti sa scoti CD din ea in mersul masinii, adica poti dar pe barba ta. Covoarele de la sofer si alaturi mici, eu le-am pus pe alea vechi de la hunday. Inca n-am schimbat frinele ( in timp ce la Nissanul Versa le-am schimbat), garajistul imi spune mereu ca ìt feels brand new.

 

Singura chestie de care-mi pare rau e ca nu mi-am luat hatchback, incapeau chiar mai multe in ea. Dar asta a fost o decizie personala.

Singura chestie care ma enerveaza e ca portbagajul se deschide doar din butonul ala de la telecomanda de incuiat si descuiat automat. Nu are buton pe care sa apesi cu mina. Cica ideea e sa nu mai trebuiasca sa pui pachetele pe jos cind deschizi portbagajul. Ceea ce n-ar fi o idee proasta daca portbagajul s-ar deschide de tot. Dar salta doar 3 centimetri or so, so oricum trebuie sa il prinzi de sub capota ca sa ridici si sa deschizi cum trebuie. Asa ca mi se parea mai usor sa apas cu pumnul pe buton si in acelasi timp sa-i dau un impuls in sus. Acum efectiv trebuie sa am macar un dest`liber sa il strecor sub capota ca sa se deschida.

Singurul regret e ca n-am avut bani de un VW, da nu jetta ci tiguan, mor de dragul lui. Si asta cu VW e o obsesie personala, mereu mi-am dorit un golf cind eram in Ro. Aici aparent e mult mai scump de intretinut si reparat pentru ca e europeana, iar cind am luat noi mazda era 0% dobinda la cumparare, in timp ce VW nu avea o oferta similara pe nici un model.

 

Hope it helps.

Simonna



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:49

Prietena mea are mazda 3, facuta intre ani mentionati de tine. Este foarte multumita de ea, e cu cutie automata si a luat -o si la un pret extrem de bun.

 

Jetta nu stiu, dar am avut-o pe sora-sa mai mare, VW passat, excelenta masina, dar prea mare pentru nevoile noastre si ca masina de oras. Altfel n-am ce-i reprosa. Acum barbata-meu are un volvo c20 si eu Aygo.  La anul barbata-meu o sa -si ia un Seat LEON.



#9
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 28 august 2014 - 18:56

Noi avem un prieten circotas tare la masini, de fiecare data cind inchiriaza ia Hyundai i30 - a zis ca e super incintat de ea.

Mama lui chiar trebuia sa-si schimbe masina si asta a zis ca a sfatuit-o sa isi cumpere.



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 august 2014 - 19:11

Multumesc de pareri, Simonna, Letitia, AB!

 

tratamentul tre' sa-l facem si noi, clar, la masina. O sa tin minte si cu portbagajul :) tehnica cu pumnul.  Jetta, aceleasi criterii de vechime, nr de km certificare, etest carproof e mai scumpa cu vreo $ 2000 si si asigurarea e mai mare la vw. nu stiu de ce.

 

noi vrem manuala, consuma mai putin si pentru ca e exclusiv de oras si fataiala ici colo asta e un criteriu important.

 

PS: m-am apucat de citit de rugina la mazda 3 in canada. cred ca ma razgandesc....


Editat de Aqai, 28 august 2014 - 19:22 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -