Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

beta HCG dupa nastere?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 27 august 2014 - 20:03

Verisoara mea a nascut de curand (o luna), iar medicul sau i-a recomandat sa faca analiza beta HCG.

Contextul este urmatorul: proaspatei mamici ii fusese depistat un fibrom, pe care medicul i l-a extirpat o data cu operatia de cezariana. Ulterior, avand sangerari (menstruatie, spune medicul) destul de abundente, la eco medicul i-a descoperit alt fibrom de 3 cm care se pare ar fi sursa acestei sangerari mai abundente.

De ce oare i-o fi recomandat beta HCG? Are cineva idee, pana ajunge din nou la medic (peste 3 luni)?

Multumesc mult!



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 27 august 2014 - 20:09

Poate vrea sa verifice daca nu i-au mai ramas resturi de placentain uter ? Am impresia ca si placenta secreta HCG.

Editat de lavi02, 27 august 2014 - 20:10 .


#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 august 2014 - 20:16

Din ce stiu eu BHCG crescut poate arata si cancer sau ceva de genul asta...adica cresterea e scuzabila in sarcina,dar atat.



#4
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 27 august 2014 - 20:18

multumesc, fetele.

eumada, si mie imi trecuse prin cap :(, dar, Doamne fereste- cred ca atunci cand a deschis-o putea vedea daca e ceva suspect, nu?

cred ca lavi are dreptate...posibil sa fie asta...



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 august 2014 - 09:40

Verisoara mea a nascut de curand (o luna), iar medicul sau i-a recomandat sa faca analiza beta HCG.

Contextul este urmatorul: proaspatei mamici ii fusese depistat un fibrom, pe care medicul i l-a extirpat o data cu operatia de cezariana. Ulterior, avand sangerari (menstruatie, spune medicul) destul de abundente, la eco medicul i-a descoperit alt fibrom de 3 cm care se pare ar fi sursa acestei sangerari mai abundente.

De ce oare i-o fi recomandat beta HCG? Are cineva idee, pana ajunge din nou la medic (peste 3 luni)?

Multumesc mult!

 

menstruatie la o luna dupa nastere ? nu prea cred...

iar fibromul descoperit la eco poate sa fie foarte bine si o aderenta/cicatrice pe uter in urma cezarienei. mai plauzibila mi se pare varianta cu restul de placenta, desi dupa cezariana stiu ca se verifica placenta, tocmai pentru a evita astfel de situatii.

poate sangereaza pentru ca nu au fost cusute bine toate straturile de tesut uterin.



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 28 august 2014 - 19:11

De citit:

http://en.wikipedia....ic_gonadotropin

si http://www.mayomedic...erpretive/61718

Spicuiesc de pe site-ul Mayo ca dupa nastere sau avort, daca mai exista resturi din produsul de conceptie, HCG-ul scade mai greu sau deloc

"After delivery, miscarriage, or pregnancy termination, human chorionic gonadotropin (hCG) falls with a half-life of 24 to 36 hours, until prepregnancy levels are reached. An absent or significantly slower decline is seen in patients with retained products of conception."

Cresterea HCG poate fi datorata si unor tumori care secreta HCG.
Dar, coroborand cu hemoragia, cred ca mai degraba medicul suspecteaza celalalt motiv.


La nasterea normala placenta se elimina singura si e verificata de catre medic, sa vada daca e intreaga. Nu stiu cum se face extragerea placentei la cezariana, banuiesc ca nu iese singura, nefiind vorba de un travaliu firesc si atunci probabil e desprinsa manual de medic si poate exista un risc mai mare sa se rupa si sa ramana bucati din ea. Dar si in cazul asta ma astept ca medicul sa o verifice.

Medicul verisoarei stie cel mai bine cum s-au derulat lucrurile in timpul operatiei. In general cand ti se da de facut o analiza e bine sa intrebi medicul, pe loc, care e scopul acelei analize.

Editat de lavi02, 28 august 2014 - 19:13 .


#7
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 28 august 2014 - 19:14

Multumesc mult, corina si lavi!

Doctorul i-a spus ca e menstruatie, pentru ca nu alapteaza. Si mie mi-a sunat ciudat, dar asa a spus dr...

Sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa nu aiba probleme.

Inca o data multumesc mult!



#8
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 august 2014 - 09:01

vecina mea a alaptat 2 ani si dupa nastere la 2-3 luni i-a venit ciclu.la sfatul dr a continuat alaptarea(dupa si ceva analize),dar verifica laptele sa nu aiba sange in perioada menstruatiei.si nu e "obligatoriu" ca dr sa fii urmarit eliminarea totala a placentei,se intampla cazuri si la spitale private.multa sanatate si tie si verisoarei tale



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 august 2014 - 09:18

Eu am dat-o din lohii direct in ciclu. La o luna jumate dupa ce am nascut, desi alaptam.

Eu cred ca medicul vrea s averifice natura celui de-al doilea fibrom depistat.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 august 2014 - 13:54

Eu am dat-o din lohii direct in ciclu. La o luna jumate dupa ce am nascut, desi alaptam.

 

Si eu la fel...fix la 40 d ezile mi-a venit cilcu.Insa eu nu alaptam.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -