Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a V-a de dupa-amiaza


8 raspunsuri la acest subiect

#1
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 27 august 2014 - 10:19

Buna mamici !

 

de anul acesta invatam dupa-amiaza. Din experientele voastre cum v-ati descurcat cu acest program, cumva pe dos, cel putin pentru noi? 

Copilul meu nu este matinal, se trezeste destul de greu, si ma gandesc ca daca-l las dimineata dormind se poate trezi si la 11. Probabil ca o sa-l trezesc eu la 7.30 cand plec la serviciu, insa n-am nicio garantie ca nu adoarme sau ca isi va face temele constiincios. Ca sa nu mai vorbesc de micul dejun si pranz, pe care nu stiu cum sa i le organizez asa incat sa-si incalzeasca si sa manance pana pleaca la scoala.

 

Sunt foarte speriata de faptul ca ramane nesupravegheat si nu am control. Iar el la 11 ani trebuie sa se transforme brusc intr-un adult responsabil.  [help]

 

Va rog mult, impartasiti-mi din experienta voastra, poate reusesc sa gasesc o varianta care sa-mi convina si mie si lui.

 

O zi buna !!!  [flo2]  [flo]  [floare3]  



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 august 2014 - 10:50

temele mai dificile puteti incerca sa le faceti impreuna, de seara. la fel si ghiozdanul, daca se poate.

micul dejun si pranzul - i le poti lasa in cana/castronele/farfurii mici in frigider, sa le poata incalzi la cuptorul cu microunde (daca ai).

pana pleaca la scoala il poti suna, sa vezi daca s-a trezit, daca si-a facut lectiile si daca a papat tot ce i-ai lasat.

important este sa discuti cu el in legatura cu noul program, sa-i ceri parerea cum ar fi bine sa procedati astfel incat sa fie bine pentru toti.

daca ai avea pe cineva (bunica/matusa/vecina) care sa poata da macar o fuga la voi in timpul diminetii, cu atat mai bine.

in ultima instanta exista si programe before-school, pentru copiii care invata dupa-amiaza si ai caror parinti nu se incumeta sa-i lase singuri-cuc acasa.



#3
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 27 august 2014 - 12:57

Sfatul meu e sa faceti temele scrise seara. Toate vor fi noi pentru el programul, profesorii, abordarea, temele..toate se schimba. Daca de al inceput il inveti sa-si faca temele dificile seara, incercand treci peste faptul ca e mic si vine obosit de la scoala (desi de multe ori asa este), pe termen lung va fi mult mai bine. Dimineata va avea doar de invatat si sa-si faca ghiozdanul (ceea ce banuisc ca face deja singur oricum). Isi va uita probabil cate ceva pe acasa, dar nu-i un capat de tara.

 

Il suni des...o sa fie bine, toti am trecut prin asta.

 

Clasa a 5 e dificila, dar sa stii ca si proofesorii stiu asta si tind sa fie mai indulgenti.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:07

wi noi suntem in situatia asta inca de acum din clasa a 4-a. asa cum zice Cricor, vom incerca sa facem mai toate temele (macar cele importante) seara. apoi dimineata ceva extra când are timp si invatat la geografie/istorie/stiinte.



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:23

Eu fac parte din parintii fericiti, desi peste 3 saptamani incepem si noi clasa a 5-a, eu o sa pot sta cu ea acasa. Chit ca va fi un dute-vino la noi, ca surorile ei o sa invete dimineata si ea dupa-amiaza, iar eu o sa trebuiasca sa le duc/aduc de la scoala, sa le hranesc, sa fac lectii cu ele in reprize, va fi super fun!

Daca n-as fi avut posibilitatea sa stau acasa anul asta, atunci as fi apelat la bunicii unei college de clasa care locuieste vis-a-vis. Nu sa faca ceva in mod deosebit, ci doar in caz de vreo urgenta sa pot sa ii rog sa dea o fuga pana la noi sa vada ce si cum.

La varste mai mari cam astea's solutiile, vecinii, bunicii/parincii colegilor de clasa, adica un adult care sa poata intervene in caz de urgenta.

Nu stiu voi, noi insa am lasat-o pe cea mare acasa singura frecvent, chiar si acum eu's la munca si ea e singura acasa, si nu am nicio grija. Diferenta cand incepe scoala ar fi temele (care se pot face insa seara) si drumul dus-intors, care insa il poate face impreuna cu alti colegi care stau in zona.



#6
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:54

Mda....mie mi se pare horror. Si eu am invatat dupa-amiaza dintr-a cincea, insa locuiam permanent cu bunica, imi punea masa, strangea masa, iar eu eram destul de constiincioasa, fiind fata. 

 

Din ce spuneti programul unui copil care invata dupa-amiaza este foc continuu...se trezeşte dimineata, mănâncă, învaţă, mănâncă de prânz, se imbracă, pleacă la şcoală, sta pana la 6 seara, vine teleghidat acasa, manâncă si se apucă de temele mai grele pana pe la 9 - 9,30 cand trebuie totusi sa se retraga la culcare. Mie mi se pare infernal acest program.


Editat de geniest, 27 august 2014 - 13:55 .


#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:09

pai...asta e jobul lui. alternative nu prea exista.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:09

totusi, sa nu uitam ca multi dintre noi au crescut cu cheia de gat, singuri din clasa 1, adica de la 6-7 ani. acum ne facem zeci de griji pentru copii de clasa a 5-a. da, altele's vremurile, altele's riscurile si tentatiile. dar sa nu uitam ca acum avem marele avantaj al telefonului mobil. pe vremea mea ai meicu greu reuseau sa ma sune 1-2 minute de pe telefonul fix de la serviciu, si ma consideram nnorocoasa, altii nu aveau nici macar atat. si foloseam aragazul cu chibrit, nu ca azi cu aprindere automata sau cuptor cu microunde.
trebuie incet incet sa invatam sa ii creditam cu incredere pe cei mici, care numai mici nu sunt la 11 ani.

#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:19

stai sa vedeti orarul, poate nu ajunge la 6 acasa seara.

nu pot sa fac comparatie, pentru ca la noi se incepe la 11.45, dar cel mai tarziu vor termina la 16.30.

 

Micky, complet de acord.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -