Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie) (16) Felicitari mami Arwen, Marru, Carmen Stoica, Alina_mv, Tuka81!

gravidute; dovlecei

497 raspunsuri la acest subiect

#201
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 30 august 2014 - 11:58

Hei gagici :)

Am ajuns si noi acasa ieri. Iar azi bebe chiar a facut prima plimbare in jurul blocului cu tati lui :)

Am citit cat de cat de prin spate, dar recunosc ca nu ma pot concentra prea mult.

Nu mai tin minte nici ce am scris zilele trecute, asa ca scriu un pic din experienta traita zilele trecute.

Deci cezariana ok, prima zi ok, anestezia nu am simtit-o, desi imi era o frica de nu mai stiam de mine. De personal, nu am ce reprosa, intr-adevar a costat dar pt mine a fost super ok. Mi s/a parut crancen ziua urmatore, dar eram nemancata de luni seara si neofihnita pt ca de marti de la ora 4 dimineata pana aseara la vreo 12 nu am dormit adunate decat vreo 14 ore. Am stat cu bebe f mult in camera, eram stresata ca nu am lapte, aveam dureri iar gazele pe care le-am avut miercuri au pus capac durerii resimtite. Acolo ne dadeau carbune iar la o ora si ceva dupa si espumisan. De joi am inceput sa ma simt mai bine. Incercati sa va miscati cat mai repede dupa cezariana si mergeti la wc cat de des. Nu veti simti vezica plina si at veti tot astepta. Faceti-va program de pipi la o ora minim.

Bebe e inca cumintel, asta noapte a dormit si mancat, incet incet face program de max 4 ore intre mese. Am avit o neonatoloaga f f draguta si a incercat sa ne explice cat mai multe iar acum e chiar f ok :)

Laptic am, am facut si un inceput de furia laptelui, sper sa nu fac mai mult de atat.

Eu nu imi pot da cu pararea se ce o nastere sau alta, dar in cazul in care exista ceva ce ar putea afecta pe bebe sau/si mamica, clar as opta pt calea cea mai sanatoasa si mai sigura pt noi.

La mine dupa ce au deschis placenta era intr-adevar f joasa si f multe vase de sange ce se putea sparge oricand facand interventia ceva mai dificila, iar bebe avea cordonul infasurat de vreo doua ori pe el, dar a iesit cu bine pana la urma. De lichid am uitat sa mai intreb. Oricum, la mine o posibila nastere naturala ar fi fost destul de riscanta: hemoragie plus probleme la bebe. Asa ca, daca aveti ceva cu semnul intrebarii, discutati cu dr toate variantele. E cel
Mai in. Masura sa dea un sfat.

Va mai scriu, sa imi mai revin, sa ne obisnuim acasa si apoi back in businesss .

Bebelusii sa stea culcusiti in burtica pana la termen si nasteri usoare :)

Pupici :* si Doamne ajuta !!!

#202
IuliaTeodora

IuliaTeodora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 30 august 2014 - 12:07

Ce fac burticile? 

Noi suntem din ce in ce mai cumintei! Nu mai spun ca noaptea ma trezesc din ora in ora sa ma duc la baie si ca nu mai pot sa dorm in nici o pozitie! Ma foiesc toata noaptea :( 

Mai avem o saptamana si mi se pare ca timpul trece din ce in ce mai greu! Pe 5 merg la consultatie si vedem daca ma baga pe 7 in cezariana sau poate mai rezistam pana pe 11-12. Doctorul meu, la fel ca la prima sarcina, tine sa fie de garda cat stau la reanimare. Sa stie ca 24 de ore sunt sub supravegherea lui (mai ales ca e sef de garda).

Am emotii! Mari!!!

Felicitari tuturor mamicilor si curaj burticilor!



#203
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 12:45

Bună fetelor!
Sunt de pe telefon, am scris de dimineață un mesaj și nu știu ce am făcut, pe când să-l postez l-am pierdut. Am reușit să mai adorm 2 ore și încerc să scriu iar.
Deci, am dormit de aseară vreo 12 ore legate, cu 2 pauze de pp. E clar că s-a adunat oboseala, chiar dacă mie nu mi s-a părut mult. Sora mea a plecat ieri pe la 10, am ordonat prin casă puțin și apoi am plecat la ceva cumpărături pentru bb și pt mine. I-am luat o paturica de polar pt cărucior, și perinuta ergonomică de la babymoov.

#204
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 12:53

Pt mine am luat niște maiouri de alăptat de la H&M, să am prima săptămână după ce vin acasă. M-am uitat și de ceva bluza pentru alăptat la CA dar nu aveau mărimea mea, o să încerc la alte filiale.Nu știu ce haine o să folosesc, că nu prea am cu acces la tzitzi.

Ieri am primit și căruciorul, scoica, pompa de sân. Le-am și montat și am dat o tura cu el prin apartament înainte sa plec în mall. Sunt foarte mulțumită, sper să îi placa și la bebelina sa stea în el.

#205
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:06

Scriu pe bucăți ca mi-e frica sa nu se șteargă iar.

Nic,mă bucur că sunteți acasă și bb tau e cuminte. Sunt sigura ca o sa va descurcați f bine. Durează puțin până vă obișnuiți împreună, e normal, toate vom trece pe aici.

Alina, am vrut să vă spun cât sunteți de frumoși în poze, bebe e un scump,așa de frumos doarme cu mami lui!
Aici nu se face dieta în alăptare, chiar îți recomanda sa papi fructe.Eu cred că ai putea sa încerci și să introduci câte un fruct nou la câteva zile, și vezi cum se comporta bb. Știu ca citricele pot fi mai problematice sau cele cu semințe mici, gen căpșuni, zmeura.

#206
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:15

Lulu,te prinde frica pe ultima suta de metri?! Nu cred că bb să crească chiar așa mare, din ce am observat dacă mama nu are diabet de sarcina bb se naște cam cu 3,5 kg.Foarte rare cazuri de bebei uriași la persoanele de talie medie. Oricum dr ta te poate sfătui cel mai bine.

Pishkot, pe unde umblați, plimbaretilor?

Crisa, Tuka, Adriana, Claudia,Iulia, vă pup, și pe toate celelalte. Nu pot da în spate să văd toate numele.

#207
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:16

La noi toarnă ploaia de dimineață și cică va ploua până marți. :(

#208
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:18

Căruciorul

Miniaturi atasate

  • DSC_0234.JPG


#209
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:20

Na, că s-a postat sucita poza și nici nu pot s-o întorc.

#210
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 30 august 2014 - 13:42

Nic, ma bucur ca sunteti bine si ca ati ajuns acasa! Ma bucur si mai tare ca a venit lapticul si ca micutul Robert Gabriel a fost plimbat pe afara.  [il]  [il]  [il]

 

Daena, e superb caruciorul, imi place tare mult, seamana cu cel pe care l-am luat noi, numai ca al tau are 3 roti, nu 4. Nu m-a apucat frica, doar ca intamplator sau nu am auzit tot felul de chestii despre nasterea naturala in ultimul timp si vreau sa ma documentez macar un pic si despre cezariana inainte sa iau o decizie finala. Oricum, ma voi gandi intai la bebe apoi la mine. Eu sunt o mica vikinga si ma voi descurca orice ar fi.  [batcap] Ma bucur ca ai putut dormi atat, eu mai mult de 8-9 ore nu reusesc sa dorm de fel. Cum zice mami, sa ne odihnim acum ca habar n-avem ce ne asteapta!  [pk]  [pk]  [pk]

Iulia, ma bucur ca bebele sta inca cuminte in burtica la mami, tu ai tras tare mult sarcina asta. Mai avem putin si ne tinem comorile in brate  [il]

 

Pup fetele frumoasele!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -