Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) - 4

202 raspunsuri la acest subiect

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 august 2014 - 09:49

Neata mamicute,

Va las un penenas cantaloupe sa il papati dupa pofta inimii [flo]

Miha, cand am vazut ca ne-ai scris am deschis repde si mi-am tinut respiratia sa fie totul bine. Nu ai idee cat ma bucur ca este totul in regula! Ma bucur ca ati fost in concediu si ca va priit!

Adwyna, bine ai venit, te rog sa ne scrii si aici ca fetele sigur nu au vazut mesajul de la capitolul anterior. Inca o data sarcina usoara si ma bucur ca ni te-ai alaturat!

Carmen, ce de cuvinte!  [il] Pingu mic cred ca este si debusolat, dupa engleza acum aude doar germana in jur (ca noi nu suntem vorbitori) si cred ca nici el nu mai stie ce trebuie sa spuna. La gradi (de fapt cresa) a fost acceptat pe locurile cu bani si pt doar 4h/zi am plati 450 EUR ceea ce nu ne permitem. [smulgpar] L-as fi dat pt el pt ca se uita tanjind dupa alti copilasi. 

Eu tot cu raceala, ma chinui crunt, aseara am dat tot din stomac la boboci si desi de o sapt abia mananc am luat 700gr, de unde, nu stiu, cred ca din aer  [:-)))]  

Sa avem o saptamana plina de surprize frumoase!  [pk]

• 1

Diella

Diella

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 25 august 2014 - 10:24

Buna dimineata, mamici!   [flo2]

Kytana, multumesc pt update! Eu sunt in 16 sapt si 4 zile. Saptamana asta voi merge la control - abia astept pt ca nu i-am mai vazut pe bebei de 3 sapt si mi-e dor de ei! Ca sa nu mai zic ca am intrat la idei de ce nu-i simt... [fri]

Eu am inceput azi serviciul dupa 2 sapt de concediu de odihna si-mi vine tare greu!  [batcap] Stie vreuna dintre voi in ce conditii se acorda concediul de risc? Va rog lamuriti-ma si pe mine.

O zi frumoasa si o saptamana minunata va doresc!   [pup]

• 0

miha05

miha05

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 849 mesaje

Postat 25 august 2014 - 10:44

Carmen, multumesc frumos! Wow, ce sarcina avansata ai...deja 17 saptamani! <3

Andreea, sa stii ca am observat din prima saptamana in care am ramas insarcinata ca bebe acesta este foarte norocos si imi aduce si mie mult succes... De-asta sunt si increzatoare ca va fi bine pe tot parcursul sarcinii.

Kytana, multumesc frumos! Mi-a parut tare rau ca nu am avut internet sa va mai scriu. Peste tot primeam parole de wifi si noi lasaseram laptopul acasa :(. Intr-un fel a fost mai bine ca macar am petrecut tot timpul exclusiv impreuna. Calculatorul, mai mult ca sigur, ne-ar fi distras.

Adwina, bine ai venit! Sarcina usoara si Doamne ajuta! Vor trece si complicatiile. Nu te speria ca bebe e mic sau nu ai luat in greutate. E timp pentru toate :)).

• 0

miha05

miha05

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 849 mesaje

Postat 25 august 2014 - 10:49

Eu am inceput azi serviciul dupa 2 sapt de concediu de odihna si-mi vine tare greu!  [batcap] Stie vreuna dintre voi in ce conditii se acorda concediul de risc? Va rog lamuriti-ma si pe mine.

Eu sunt in concediu de risc de o luna si ceva... din cauza ca la lucru nu am conditii prielnice (se fumeaza, am un job solicitant etc). De asemenea, riscul provine de la faptul ca am acea mutatie heterozigota de trombofilie...

Mie una imi zicea mereu ginecologul sa ma duc in policlinica sa imi iau concediu ca e prea riscant sa merg la lucru in conditiile astea. Pana la urma mi-a fost atat de rau incat nu am avut incotro. Initial nu am vrut decat o saptamana, sa ma mai pun pe picioare...dar doctora din policlinica mi-a zis de la inceput ca nu mai am ce cauta. Acum am inteles ca peste vreo luna vrea sa ma bage in prenatal. E cam devreme dar pe risc se ia de la 5 luni. Inca nu stiu exact conditiile dar... sper sa le aflu. Ce-i drept, nici nu m-am prea interesat.

• 0

Eleina

Eleina

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 25 august 2014 - 11:46

Buna burtici!

Ma bucur tare mult sa va citesc cu atatea vesti bune!

Felicitari Andreea pt activitatea intensa a bebelului tau [flo2] , Miha ne bucuram sa ne scrii , sa stim ca esti bine si ca te plimbi [bonjovi]

Kytana draga multa sanatate! Iti recomand ceai de musetel caldut cu lamaie si miere, face minuni!Eu prepar doza soc : o lamaie storsa in tr-o cana peste care completez cu apa fiarta pana se umple cana apoi cand se mai raceste sa poti bea pui miere cat de multa doresti ! E o reteta care mereu da rezultate, sper ca si in sarcina! [cit]

Eu astept rezultatele de la analizele cu posibila candida si inca nu au venit, intre timp am baut in fiecare zi iaurt si m-am spalat jos cu apa calda cu bicarbonat de sodiu dar doar extern ( opreste senzatia de mancarime) [V]

Va pup pe toate si va doresc o saptamana usoara la munca !

• 0

miha05

miha05

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 849 mesaje

Postat 25 august 2014 - 11:55

Nu stiu unde citisem ca iaurtul din comert...si in general lactatele din comert contin creta. De-asta ar fi asa albe si bogate in calciu. Totusi, desi am citit asta, mananc cate 3-4 iaurturi pe zi. Nu imi taie senzatia de greata, cum as vrea, dar pe moment ma simt mai bine. De altfel,eu nu mai am greturi dar am inceput sa am arsuri si mai agresive. Nu trec nici cu ghimbir, nici cu lamaie, nici cu iaurt. Trebuie sa le suport. Mananc grisine si cornuri cu ciocolata, pana ma fac 7/4 :)). 

Apropo, vi s-au schimbat in vreun fel poftele? Eu inainte nu as fi mancat decat saraturi si acrituri... si nu aveam prea mari batai de cap cu poftele. Acum as manca fructe si dulciuri continuu...si mancare gatita cu cat mai multe legume. Fara carne. Si sunt pofticioasa!!!

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 august 2014 - 12:28

Carne nici eu nu suport acum desi acum 2-3 saptamani as fi macnat doar carnita. Poftesc si vreau doar paine calda :)) si ciobe, supe fierbinti!

Eleina, fix ceaiul "soc" il beau de cateva zile. Azi e ceva mai okay dar vad ca m-a luat iar ameteala si temperatura a crescut usor peste 37C. Multumesc de sfaturi [flo] Doamne ajuta cu analizele, sa iasa bine!

Fetelor, am aflat ceva, nush daca va ajuta dar... daca v-ati cumparat iphone 5 intre sept 2012 si ian 2013 si aveti probleme cu bateria e posibil sa fie telu' eligibil pt schimbarea bateriei gratuit. Uitati aici sa verificati: https://ssl.apple.co...hone5-battery/

Fetelor, ce ziceti, vreti sa ne facem publice nr de telefon/email/im/fb sa il folosim in caz de urgenta? Alegeti ce v-ar fi voua mai la indemana. Daca ne decidem la ceva, fac adresa de mail comuna si punem acolo un document cu datele pe care doreste sa le sharuiasca fiecare. 

Nu dati cu pietre, e doar o idee! :) 

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 25 august 2014 - 12:31

Heeei nu mi-a aparut tot mesajul :| 

Va intrebam daca vreti sa facem un email comun pe gmail si acolo in documente sa scriem daca vreti o metoda de contact (cum as fi vrut eu sa o contactez pe Miha :P si nu aveam cum) cum ar fi: tel, fb, im, eu as propune tel ca e cel mai comun si toata lumea are cam 99% din timp telu la ei. Nu e obligatoriu, nu dati cu pietre, e doar o idee. 

• 1

miha05

miha05

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 849 mesaje

Postat 25 august 2014 - 12:36

Heeei nu mi-a aparut tot mesajul :| 

Va intrebam daca vreti sa facem un email comun pe gmail si acolo in documente sa scriem daca vreti o metoda de contact (cum as fi vrut eu sa o contactez pe Miha :P si nu aveam cum) cum ar fi: tel, fb, im, eu as propune tel ca e cel mai comun si toata lumea are cam 99% din timp telu la ei. Nu e obligatoriu, nu dati cu pietre, e doar o idee. 

Eu sunt de acord!  [flo2]

• 0

Adwyna

Adwyna

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 25 august 2014 - 13:11

Buna  burtici, va mulumesc pentru urari

Kytana am copiat mesajul in cauta noua, deocamdata inca ma dumiresc cum e cu contul, forumul si invat:) ... eu v-am descoperit in casuta 3 si pana mi-a fost aprobat cred ca deja se formase casuta noua...

"Bine v-am gasit burtici, sunt o noua mamica in devenire, am 12 saptamani si 7 zile -maine intru in saptamana 13, data probabila a nasterii  nu o stiu , conform calculatoarelor online ar fi pe 1-2 martie insa dr mea mi-a spus ca de pe 15 februarie ma pot astepta sa se intample oricand. ( ult CM l-am avut pe 26 .05.14)

Am vazut pe aici multe dintre voi sunt mai avansate ca si saptamana decat mine si au termenul pe la jumatatea lui februarie asa ca tind sa cred ca si eu voi fi tot pe acolo. Am citit cu mare interes cele 23 de pagini...si ma bucur ca v-am gasit si putem impartasii impreuna pareri, impresii, temeri , bucurii etc

Acum 2 zile am facut bitestul si astept cu sufletul la gura rezultatul, celelalte analize mi-au iesit relativ bune...un chist  obraznic ne-a deranjat in primele saptamani de sarcina si ne-a dat fiori . Exista posibilitatea avortului spontan plus alte complicatii chiar operatie cu bb in burtica in trim 2., dar din fericire a scazut destul de mult , asteptam sa ii vedem evolutia in continuare.

Tot acum 2 zile l-am vazut pt prima oara pe bb miscand:). era atat de vioi dadea din manute, picioruse ..dansa in burtica in asa fel incat dna dr deabia a putut sa ii faca masuratorile de nazdravan(a) ce era ...desi are doar 5,71 de cm:) am ramas surprinsa sa vad ca este un omulet in miniatura...

Desi aproape am terminat primul trimestru nu am luat in greutate niciun kg in plus am aceeasi greutate ca la 7 saptamani. Ma ingrijoreaza putin, pt ca mananc destul de des dar nu se pune ( inca:)..) mai m-am linistit cand am vazut ca mai exista printre voi si burtici care chiar au slabit in perioada asta sau au avut o greutate constanta..

Simptome am si eu ca toata lumea: pana in 10 saptamani am avut o greata ingrozitoare care s-a mai calmat dupa ce am inceput sa iau vitamine prenatale, am o stare de moleseala continua, ma simt ca o leguma, imi e somn mereu, am dureri de sani, dureri de ovare permanente si constante , in ultima perioada si dureri de cap...dar cine mai ia in seama toate astea dupa ce mi-am vazut bb-ul "dansand " in burtica?:)

Mi-as dorii sa fie fetita insa am pregatit nume si ptr baietel- just in case:)..pana la urma stiti cum e..ce-o fi sanatos sa fie! Si orice ar fi D-zeul ni-l trimite asa cu un scop!

Pt mine acest bb este un miracol, a venit cand a vrut el si si-a ales cel mai potrivit moment pt asta, desi la inceput nu am crezut asa (era in plan deabia de la anul) dar acum nici nu concep sa fie altfel.. Sunt entuziasmata si astept sa treaca timpul mai repede- trece f greu- sa il pot simti, sa il pot vedea, sa il strang la piept, sa vad cu cine seamna:) sa il stiu sanatos dar imi dau seama ca mai am un drum lung de strabatut pana acolo asa ca ma temperez si incerc pana at sa fac ceea ce e mai bine pt bebe. "

Asta scrisesem dar nu a aparut in casuta noua.

Ma bucur ca v-am gasit si imi place grupuletul format. 

O zi buna si sper sa imi permita timpul sa fiu la curent cu tot ce se intampla aici.

• 0

Intrebari Panica

• sophia paula
    - iun 16 2019 12:21

• Alaptare

cosmin67
    - iun 16 2019 11:56

• Părere despre doctor

tatly_1
    - iun 15 2019 21:59

• Medici (cu adevarat) pro nastere naturala

salima123
    - iun 15 2019 18:15

• Scurgeri in timpul sarcinii

IonelaManea
    - iun 15 2019 13:35

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Bebe Yannis Ciprian

Lacramioar
    - iun 16 2019 22:00

• Bebe Yannis Ciprian

Lacramioar
    - iun 16 2019 22:00