Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) - 4


202 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 august 2014 - 09:41

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet  [invazie] de 21 [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar  [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Gabriela33    UM 02.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu [fetita]&[fetita]

 

[gravi] Diella             - UM 01.02.2014 | DPN - 05.02.2015 cu  [fetita]& [baietel]

 

[gravi] Cclaudinne    UM 27.04.2014 | DPN - 07.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Andreea2014 - UM 05.05.2014 | DPN - 09.02.2015 cu [baietel] Stefan

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 10.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] miha05           - UM 07.05.2014 | DPN - 11.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Adwyna         UM xx.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Maddo          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Mazarel          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu  [am]

 

 

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor  [*]

 

Cap.1Cap.2, Cap.3

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!  [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]


Editat de Kytana, 28 august 2014 - 12:04 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 august 2014 - 09:49

Andreiuta, wow ce imagine acolo la tine! Cred ca nu mai vroiai sa te dai jos din pat. Probabil Stef vroia sa te linisteasca si sa te asigure ca el creste mare si de aceea te mai doare una-alta [flo]

 

Carmen, in fiecare sambata este langa noi o piata bio dar din pacate nu am vazut ridichi negre. Ieri am vrut sa ma risc la un chadeau cu galbenus crud dar am zis pas, chiar daca sunt oua bio, nu stii ce si cum. Ce mai face printesica? Chiar, ea vorbeste? Pingu mic doar pe limba lui si cam atat, de inteles ne intelege perfect dar nu vorbeste.

 

Fetelor, stiu ca e weekend, dat mai intrati sa dati un semn ca sunteti bine, da?

 

Bucurati-va de vremea frumoasa si mergeti la o plimbarica. Va pupic!



#3
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 24 august 2014 - 11:39

Kytana, mulțumim mult pentri casuta noua; arata asa frumos prima pagina ♡
Asa e, BB Stef imi transmite mesaje ptin gogosicile care apar pe burtica. Tu ai simtit la fel cu Pingu mic?
Doamne ajuta sa te recuperezi cat mai repede; știu ca răceala e urâta, mai ales ca nu poți face mare lucru. Iti trimit multa vitamina C virtuala ;-)
Pupici burticute! Sper sa fim bine cu toatele cât mai curând.

#4
Diella

Diella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 24 august 2014 - 14:34

Buna, mamicilor!  [hia]

 

 

Kytana, multumim pentru noua casuta!  [flo2]  Te rog cand ai timp sa ma treci si pe mine cu fetita si baiat [fetita]    [baietel] . Iti doresc sa scapi cat mai curand de raceala si sa ne povesteti mai multe despre cum decurge sarcina ta! 

 

Eleina, asa cum a zis si Kytana, iaurtul face minuni, indeosebi pt candida! De 2 ani eu mananc in fiecare zi un iaurt (mic sau mare, cum am chef), si nu am avut niciun fel de infectie vaginala. Mi-era teama in primul trimestru, cand am avut indicatie pt Lutinus (care se introduce cu un aplicator refolosibil...), sa nu contractez vreo infectie, insa la fiecare analiza rezultatul era clean - doar o populatie usor crescuta de lactobacili care sunt bacterii benefice. Habar n-am cum ajunge iaurtul mancat acolo  [:D]  , insa daca ma fereste de infectii, eu sunt multumita!

 

Andreea, felicitari!!  [flo2]  Cred ca este minunata senzatie - abia astept sa o experimentez si eu! 

La mine in burtica e liniste, bebeii nu-si fac inca simtita prezenta, desi am profitat de ultimele zile de concediu de odihna si m-am agitat putin cu drumurile.

 

Va pup pe toate si va doresc o duminica minunata!  [pup]



#5
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 24 august 2014 - 17:54

Diella, am rezolvat cu prima pagina! Multu' de urari, sper sa treaca repede cati ma omoara capul si nu ma pot juca cu piticul si ii e dor de mine. Tu in cate saptamani esti acum?

 

Andreiuta, la Luca pe la 20 de sapt am simtit fluturasi, imi aduc aminte perfect ziua cand am simtit ceva pt prima data. Burtica in schimb nu imi amintesc cand a inceput sa se miste asa mai tare. Tie cum ti-a fost ziua?

 

Nadia, am rezolvat cu prima pagina, scuze [flo] La cat de varza sunt, am incurcat datele. 



#6
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 24 august 2014 - 18:19

Kytana, inca mai am dureri atunci cand merg, stau pe scaun sau cand imi schimb poziția in pat. Prin urmare, raman si mâine sa lucrez de acasa din pat. Mâine o sun si pe doctora sa-i zic cum sunt. O sa ii spun si despre micile umflături care se tot misca pe burtica.
Sper din suflet sa te faci bine curand, ca sa te poti juca din nou cu Luca.
Pup cu drag.

#7
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 24 august 2014 - 19:05

Seara buna si de la noi fetele. Noi in continuare bine, cu reamenajarile weekendul asta. Si am fat o fuga cu pitica la o ferma de animale pentru copii aici aproape. A alergat toate caprele si oile de nu s-au vazut. Erau si ponei dar astia nu au prea incantat-o, si nici magarusii, Ii tot striga "buuuuu, buuuuu", credea ca sunt vacute. Dar pe ansamblu am avut un weekend tare reusit.

 

Kytana, fiica-mea are ceva cuvinte in vocabular, dar nu foarte multe si spre disperarea mea cam toate in olandeza, desi eu vorbesc cu ea doar romana. Dar la cresa evident se vorbeste cu ea olandeza si taica-su plus alti cunosctuti/prieteni olandeza de asemenea, asa ca trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul ca pentru ea limba materna o sa fie limba paterna. Eu perseverez cu romana si de inteles ma intelege dar in romana spune doar: gata - cand nu mai vrea ceva, sau cand se termina mancarea, etc, mai spune da si pa pa si mama (dar asta e la fel si in olandeza). In olandeza spune mai multe: pisica, mar, prajitura, mingie, rata, maimuta, iepuras, mancare, apa, la revedere, nu, carte, ala/aia, catel, si nu mai stiu or mai fi cateva dar nu imi vin acum in cap.

 

Andreea e bine ca ramai si maine acasa. Ia-o incet si trebuie sa fie bine. 

 

Fetele va pup si va doresc o saptamana buna.



#8
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 24 august 2014 - 20:32

Fetelor!!!!   [flo2]   [flo2]   [flo2]   [flo]   [pup]   [pup]   [pup]   [pup]

 

Va transmit toti pupicii din lume! V-am citit acum cu atentie... si m-a emotionat teribil faptul ca va gandeati la mine. Nu ma gandeam ca imi veti simti lipsa... bine, poate doar ziceam ca veti remarca faptul ca nu mai e cineva sa se vaite mereu :)). Va pup si va imbratisez pe toate!

 

Am plecat putin intr-o excursie. Era nevoie... am fugit cu al meu sot brusc, fara calcule, fara nimic. Ne-am urcat in masina si am plecat. Azi ne-am intors. Din fericire am fost foarte bine. Si la mine a "Explodat" burtica, desi cantarul e prietenos. incep sa ma simt inestetica si grasa. Nu mai suport hainele stranse iar treningurile ma fac sa arat ca o balena esuata. La fel si rochiile. Dar... de dragul lui bebe suport :)).

 

Vineri am avut cea mai frumoasa experienta din viata mea. La 5 dimineata m-am trezit sa merg la baie... si am mai ramas putin intinsa pana sa ma ridic. Cand am pus mana pe burtica... la cateva secunde...am simtit o mica miscare...si apoi brusc inimioara extrem de alerta a puiului meu. IN PALMA MEA. A fost o senzatie UNICA. Ii simteam perfect inima. Cred ca se intorsese cu burtica in sus... si cum grasime nu prea am... era foarte aproape de pielea mea. Am simtit ca explodez de fericire. Apoi incet, incet, am simtit cum se deplaseaza si cum senzatia dispare...dar ramanea amintirea ca o umbra in urma. L-am trezit si pe al meu...si a  putut simti ce a mai ramas. Eram amandoi fericiti ca niste copii. A fost cea mai frumoasa vacanta... prima noastra vacanta... si din start am fost trei <3.   [:D]   [balcon]

 

Ma bucur enorm ca va regasesc. M-am gandit mereu la voi si asteptam cu nerabdare sa revin. Noi am plecat fara tehnologie dupa noi... doar cu telefoanele noastre de secol trecut... fara posibilitatea de a ne conecta la internet. Altfel lasam vesti.

 

Mi-ati facut o surpriza enorma gandindu-va la mine si va multumesc frumos! 

Va pup si va imbratisez!!!  [pup]   [grup]



#9
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 24 august 2014 - 20:41

Bravo Miha, bine ai revenit.

 

Ma bucur pentru vestile bune :). 

 

Pup burticile



#10
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 24 august 2014 - 22:04

Mihaaaa, ce bine ca ai revenit si ca totul nu e doar bine, ci minunat! Eram moarta de spaima, m-am gandit la tine mereu. Ma bucur mult, mult de tot ca in sfârșit ati avut o vacanta doar a voastră! Vezi tu cum bebe face minuni? Începe sa aranjeze frumos lucrurile pentru voi 3 ♡
Te pup mult, mult.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -