Sari la conținut

Sari la conținut


Eşti o mamă ocupată şi nu ai timp de coafor?

ingrijirea parului coafor produse cosmetice instrumente pentru coafat tunsori sfaturi cosmetice sampon ondulator de par bigudiuri vopsea de par

31 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 24 august 2014 - 08:26

De când am devenit mămică din nou, adică de mai bine de doi ani, lupta mea cu timpul pe care încerc să mi-l aloc mie ca femeie a devenit din ce în ce mai înverşunată. Uneori îmi dau seama că fac foarte multe compromisuri, din lipsă de timp... şi de cele mai multe ori realizez că aceste compromisuri se răsfrâng în general asupra mea... Spre exemplu, coaforul... Nu pot să spun că eram nici înainte dependentă de vizitele la coafor, însă acum sunt perioade în care efectiv nu reuşesc să îmi fac timp pentru ele. treaba stă cam aşa... eu am părul lung, foarte des şi destul de greu de tuns/ coafat. O vizită la coafor durează cel puţin 2 ore, timp preţios pentru mine. Aşa că încerc să găsesc soluţii de compromis care să îmi satisfacă deopotrivă nevoia mea feminină firească de a arăta bine, dar şi nevoia de a economisi timp. Cu alte cuvinte, de ceva timp, apelez adesea la propriile veleităţi de hairstylist, îngrijindu-mi părul acasă, singură. Mă vopsesc acasă, mă aranjez pentru petreceri acasă... şi culmea e că şi îmi iese. E drept că nu am îndrăznit încă să mă tund singură acasă şi nici nu cred că voi îndrăzni, însă trebuie să recunosc că faptul că sunt o mamă ocupată m-a făcut să îmi descopăr noi calităţi... în privinţa coafatului.

 

Sunteţi şi voi în situaţia mea? Atunci haideţi să ne împărtăşim aici micile secrete ale coafatului acasă... Ce produse folosiţi, ce aparate (ondulatoare, placi, uscatoare etc.), ce mici secrete aveţi pentru a obţine acasă coafuri pe care nu aveţi timp să vi le faceţi într-un salon de coafură... 



#2
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 24 august 2014 - 08:29

Şi pentru că tot am deschis eu topicul, încep prin a vă spune că una dintre cele mai eficiente metode de economisire a timpului de coafor a fost pentru mine descoperirea spumei colorante pentru păr. Eu sunt satenă şi mă vopsesc în nuanţe roşcate, deci nu am nevoie de decolorare, aşa că spuma colorantă a fost o soluţie excelentă.



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 august 2014 - 10:58

MElise, spuma acopera si firele albe ? Cat tine pe par ?



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 24 august 2014 - 14:31

Si eu sunt foarte ocupata si merg destul de rar la coafor - cand trebuie totusi sa mai scurtez parul sa ii tund varfurile,

 

Insa am reusit sa ma vopsesc acasa cu succes, cu vopsea fara amoniac si sunt foarte incantata de asta. Stiu ca nu e usor sa vopsesti partea din spate insa am reusit sa fac asta cu organzarea parului in suvite si cu ajutorul acelor separatoare de par. Rezultatul e super.



#5
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 24 august 2014 - 22:32

Alizee, da, acopera si firele albe, cel putin cele pe care le-am folosit eu. In general folosesc Wellaton, dar de curand am folosit si L'Oreal. Singura mea problema este ca cel putin la Wellaton, iese foarte mult la spalat... adica ea se mentine pe par dar in acelasi timp imi patez si toate prosoapele... De obicei ma vopsesc cu spuma cam la o luna si jumatate, doua... pentru ca nuanta se uniformizeaza la fiecare spalare.



#6
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 24 august 2014 - 22:34

Ceea ce nu prea reusesc cu succes acasa este sa imi ondulez parul lejer cu peria rotativa... Am parul lung, initial a fost foarte ondulat de la mama natura, dar dupa fiecare din cele doua nasteri si-a pierdut din onduleuri... Imi place cum ma usuca coafeza cu peria aia mare si nu pare foarte greu, dar la cantitatea mea de par ma apuca nervii... Voi ce folositi pentru a va ondula parul acasa lejer?



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 25 august 2014 - 20:00

Alizee, da, acopera si firele albe, cel putin cele pe care le-am folosit eu. In general folosesc Wellaton, dar de curand am folosit si L'Oreal. Singura mea problema este ca cel putin la Wellaton, iese foarte mult la spalat... adica ea se mentine pe par dar in acelasi timp imi patez si toate prosoapele... De obicei ma vopsesc cu spuma cam la o luna si jumatate, doua... pentru ca nuanta se uniformizeaza la fiecare spalare.

pe prosop,pe perna...mie nu mi-a placut deloc,deloc,deloc!!!!

 

Si nicii nuanta /culoarea nu s-a prins...nu mai stiu ce marca era,oricum acum multi ani am folosit...si de atunci,niciodata!!!


Editat de andacos, 25 august 2014 - 20:30 .


#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 august 2014 - 20:28

Alizee, da, acopera si firele albe, cel putin cele pe care le-am folosit eu. In general folosesc Wellaton, dar de curand am folosit si L'Oreal. Singura mea problema este ca cel putin la Wellaton, iese foarte mult la spalat... adica ea se mentine pe par dar in acelasi timp imi patez si toate prosoapele... De obicei ma vopsesc cu spuma cam la o luna si jumatate, doua... pentru ca nuanta se uniformizeaza la fiecare spalare.

 

MElise, imi pare prea multa bataie de cap cu vopsitul acasa, la 4-6 saptamani. E mai practic sa iti faci o programare la coafor, pt o vopsire profesionala, care sa te tina cateva luni. Depinde, acum, si de nuanta, dar tot imi pare mai rentabil.



#9
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 26 august 2014 - 11:40

Eu ma vopsesc cu nuante de rosu si e ok spuma, mai ales cand sunt in crza de timp. De acord, vopsitul profesional tine mai mult si e mai ok, dar ma gadeam la solutii pentru mamicile care nu au timp. [flo2]



#10
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 26 august 2014 - 11:41

Ce sugerati pentru ondulatul parului acasa? Eu inca nu am gasit o solutie convenabila si zau ca nu pot merge la coafor dupa fiecare spalat pe cap... [batcap]





Etichetat si cu ingrijirea parului, coafor, produse cosmetice, instrumente pentru coafat, tunsori, sfaturi cosmetice, sampon, ondulator de par, bigudiuri, vopsea de par

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -