Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#51
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 26 august 2014 - 05:52

Super mytzy,pleci dupa una si te întorci cu altceva :)) lasa ca o sa gasesti si patut,nu te ingrijora.... Da sa înțeleg ca o sa naști la o clinica privată,care sunt custurile ,sau cum sunt procedurile!? Mytzy aici la privat primesti si cadouri la naștere,ceva de genul Geanta care o da Anda cadou + ca au si ceva hainute in plus pt bebe,la stat nu,dar tot nu trebuie sa pleci cu valiza de acasă.. :((  trist,trist, uite ca eu mai vb cu fetele din Sept si fetele care au nascut povestesc experiența nasculului,au plecat către OP cu bănuții pregătiți in buzunar ,pt ala,pt ala,pt celălalt si tot asa.... Eu sunt plecată de 15 ani din tara ,pe atunci aveam 25 ani si nu m.am lovit de chestii cu spitale sau sa fiu nevoită sa împart " atentii" in colo si in coa...singura chestie care mi.o aduc aminte cu plăcere e ca sunt generația de dupa Revoluție si totul inflorea peste noapte ,eu fiind tinerica ma pasionau iesirile si distracțiile in discoteci :))  . Deutza ma bucur ca ai trecut cu bine peste obstacole,de acum in colo nu vor mai fi asa probleme daca vrea sa vina mai devreme,poate totuși reusesti sa ti sarcina cat mai mult,binenteles trebuie sa fi atenta!  Anda,vrei sa naști natural? 



#52
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 26 august 2014 - 07:35

mytzy, creed ca ai de-a hainute ptr printesa mai multe ca ale tale de acum :))) de frumoos. Gasesti tu si patut, nu te ingrijora, sa fie asta cea mai mre problema!

 

Acum valiza nu este chiaaaar atat de mare :))) Mie doar halatul si pampersul au ocupat o parte buna din spatiu. In mare mi se ofera si mie la clinica tot ce am nevoie, dar daca nu le am pe ale mele nu ma simt bine! Haina mea, produsele mele de igiena, la fel si ptr bebe. Si se ofera si un pachetel la plecare, da.

 

deeutza, ma bucur ca te-ai mai relaxat - mult a fost putin a mai ramasa!

 

Da, andreutza, natural as vrea sa nasc (cu epidurala) - sper sa reusesc sa ma internez cu vreo 2 zile inainte de nastere, asta sper, vom vedea la momentul cu pricina...



#53
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 26 august 2014 - 14:20

Anda nu m-a programat inca la cezariana, a zis ca ne vedem peste 3 saptamani la control cand vom vorbi si cu anesteezistul si cu neonatologul.Pana atunci sa fiu cumintica ca sa nu risc sa nasc mai devreme.



#54
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 26 august 2014 - 14:39

MihaelaMela - La Multi Ani pentru ieri! Multa sanatate, fericire si impliniri alaturi de bebe si familie! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#55
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 26 august 2014 - 19:44

buna fetelor!

nici eu nu absentez, doar ca "sunt pe silentios"... asta ptr ca nu prea am ce sa spun... va tot citesc pe voi si cand sa apuc sa scriu, mi se amesteca toate gandurile si nu mai stiu ce si cui voiam sa-i spun... 

in ultima perioada am lucrat ca si consilier vanzari la magazinul de accesorii de nunti/botez al cumnatei mele... ptr ca programul era prea lung si nu mai puteam face fata (12 ore/zi), i-am zis ca gata, iau pauza... inca nu am intrat in concediu, dar zilele astea vreau sa vb cu ea si aspectul acesta... pana atunci, merg inca la centrul de zi unde lucrez cu copiii, aici nu e nici greu, nici program lung...

saptamana trecuta trebuia sa ajung si eu la morfologia de trim 3 dar am hotarat ca nu o fac nici pe aia, sper sa reusesc sa-mi fac programare la dr ptr joi, sa vedem cum stau si io si bebe, si poate de data asta bebe isi face mila de noi si ne "spune" si ce este ca io m-am saturat cat ma intreaba toata lumea si habar nu am, in plus sunt si eu f curioasa!!! vreau sa mai iau una-alta dar parca nu-mi plac deloc hainutele/lucrurile in culori neutre... zilele astea i-am crosetat unei prietene o pereche de balerini ca sora ei va naste in curand si voia o pereche roz, ptr newborn... i-am facut si ma ofticam ca ptr bebe al meu nu pot face nimic inca, ptr ca nu stiu daca sa fac stil tenesi sau balerini!!!

a, parca mai spunea cineva de alergie la ambrozie... si eu am asa ceva si vad ca azi e mai rau ca zilele trecute, m-au disperat mancarimile de ochi si nasul care curge intr-una... nu stiu inca ce pot lua, ce e sigur, astept pe joi sa ajung la dr si sa intreb (a, tre sa intreb la dr gineco sau la dr de fam?)... pana atunci incerc sa ma feresc de plantele-dusmani cat pot, beau lichide si mai multe si azi mi-am luat niste capsule de trei-frati-patati (am inteles ca astea ar fi ok in sarcina)... cred ca de diseara incep sa dorm si cu geamul inchis, ca sa fiu sigura ca dorm!


Editat de shmily, 26 august 2014 - 19:45 .


#56
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 august 2014 - 08:46

shmily, cred ca arzi de nerabdare sa afli ce minune mica ai in burtica!!! m-ai facut si pe mine curioasa..dar tu ce crezi ca e? ai asa o presimtire?!

 

pentru alergii nu cred ca se da nimic in perioada sarcinii, preferabil e sa ne ferim cat putem....desi uneori e tare greu, mai ales cand e vorba de praf, parfum, etc.



#57
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 27 august 2014 - 09:50

buna dragi mamici va multumesc pentru gandurile bune! ma rog sa fie totul bine pana la capat  desi mie o frica de mor! as vrea sa poata fi si sotul meu cu mine atunci cand o sa nasc dar nu se poate!

 cateodata imi vine sa rad de mine ca io tot la nastere naturala ma gandesc dar nu stiu inca cum o sa fie ca piticu meu nici macar nu e intors inca!

 anda la cererea ta o sa nasti cu epidurala ? acolo unde o sa nasc io desi e un spital de stat mare nu am auzit sa se faca! pentru ca stiu cum sunt durerile alea si .....mama mama!!!!!

am vazut ca mai sunt mamici cu bbei mai micutei m-am mai linistit putin! numai sanatosi sa fie!

am fost si eu la cumparaturi pentru mine si bebe , in auchan si chiar am gasit hainute la preturi foarte bune! ne-am luat si patut! nu ne mai lipsesc multe.

 sa aveti o zi buna!ca acum e racorica si bine!



#58
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 27 august 2014 - 10:18

Shmily,imi pare rau ca misterul vostru încă nu a fost deslusit,dar sigur data viitoare ve.ti fi incantati de răspuns,oricum pt o mămica cred ca este indiferent,important e sa ducem sarcina cat mai mult si bebe sănătos sa fie,ca ciorapei si lucrusoare se pot face/ cumpara si dupa ;)



#59
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 august 2014 - 10:28

aly, da la cererea mea epidurala, insa am incredere in ei, majoritatea mamicilor care nasc la clinica asta si opteaza ptr naturala aleg epid. (desi mi-e o frica de aceeeeeee de nu va pot spune!!!! si dupa ce mi se ia sange uneori mi se face rau...)

 

Astazi astept sa vina interfonul ptr bebe, e simplut si deloc scump; parca ma simt mai in siguranta daca sunt in alta camera si il aud pe bb cand se trezeste sau plange. Inca astept sa vina patutul (normal tot azi...dar cine stie), sunt atat de nerabdatoare ca un copil mic in ajunul craciunului.... :)))



#60
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 27 august 2014 - 11:43

Si eu ziceam de bubulina mea ca e ciufutica..Shmily..nu stiu cum rezisti cu asa curiozitate! Dar poate se indura de voi si aflati inainte de nastere ce ascunzi in burtica. 

Ieri am reusit sa gasim si patutul perfect :) si nu mai pot de fericire! Deja intrasem in panica cu alea 30 de zile de asteptat dupa comanda. Si..in stilu-mi caracteristic, am plecat fixata pe un patut si la showroom am vazut altul mai frumos si l-am luat pe ala. Salteaua am luat-o cu o fata de cocos pt primele 12 luni cand trebuie sa fie mai tare si cealalta de spuma. Ce m-a incantat e ca are si husa detasabila si se poate spala la 60 de grade. Ieri am primit si camasutele de noapte pentru alaptat si sunt foarte incantata de ele. Sunt si dragute si usor de ajuns la tzitzi :).

Oficial am cam terminat si noi de cumparat chestiile pt bebe. Mai sunt cateva nimicuri, gen absorbantele post-partum, si sampon, ulei etc pt bebe. 

Asta e patutul :)

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg




Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -