Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#191
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 09:35

neatza!  anda si silvia dureri din alea am si eu cateodata chiar foarte puternice de nu pot sa ma misc , cand ma ridic din pat sau de pe scaun parca imi vine sa cad jos de durere. si cu lory le-am avut de mult mai devreme de pe la 5 luni, acum in schimb au aparut mai tarziu pe la 7.  mai avem putin si o sa treaca! cu bebei nostrii in brate nu o sa ne mai doara nimic [:)]

pe mine ma ia o frica ca o sa fie nevoie sa imi faca cezariana, deoarece il simt pe bebe tot asa cu caputul in dreapta si piciorusele in stanga si ma tem ca nu mai are loc saracutul sa se intoarca, cateodata se intinde atat de tare si se zbate de parca ar vrea ,si doare de numa, apoi renunta si dupa cateva minute tot asa il simt deci nu reuseste.

 

felicitari mamicute pentru bebei dolofanei!

bun venit celor noi!

chiar ma uitam pe listuta de la inceput  si ce multe suntem!!!!

 

voi aveti contractii dese?  de 2 zile eu am mai ales seara si 4 sau 5 intro ora! si mai vine si cate una asa un pic dureroasa! iau no-spa. sper sa nu se grabeasca asa tare bebe macar pana in 5 oct cand avem 38 de sapt sa stea acolo la caldurica!



#192
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 09:47

aly, contractii am mereu, de foarte multe ori pe zi, acum vreo 2 saptamani numarasem vreo 40 pe zi, dar nedureroase, o sa le mai numar din nou inainte de a merge la control. Uneori mai simt si o durere vaga de spate asemenea celei din timpul menstruatiei, dar sa zicem o data pe zi dimineata sau la 2 zile, si apoi trece.



#193
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 10:12

Neata, gravidute frumoase! [:)]

Si spun "neata", pentru ca m-am trezit la 6.50 (si nu adorm inainte de 23-24) , am mancat, am citit un pic pe net pana s-a trezit printul , am stat la tv si ... am adormit pentru inca 30 min [:)]  !!! Cu printul langa mine!!! Incepe sa se obisnuiasca cu noua "mami": mai inceata, mai lenesa, mai adormita.... frumoasa adormita [il] !

In legatura cu contractiile... nu pot sa-mi dau cu parerea.....caci la 37s5z eu am facut cezariana, asa ca nu stiu ce sunt contractiile  [fri] !!!!

Mie nu prea mi se intareste burtica sau nu imi dau eu seama [batcap] dar am dureri cand merg sau ma ridic de pe scaun/pat/fotoliu!

Fetele, care face cezariana si care naste natural ?



#194
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 10:29

Anda, si eu am acea durere de spate gen menstra, dar incerc sa nu ma panichez, caci dr mea e in concediu la mare si nu vreau sa "nasc " cu altcineva!

Si la control mi s-a spus ca am 43-45 mm colul, lung , inchis si putin curbat!

Am zugravit si eu, am avut casa vraiste vreo saptamana jumate, insa cel mai greu a fost sa fac curatenie in jucariile lui Andrei .... crima si pedeapsa, vorba lui Dostoevski! Am zis ca la bebelina, sper sa fim mai intelepti si sa nu mai avem magazin de jucarii.... si mai sper sa-i placa masinutele [clo]  caci avem sute, fara gluma!!!

AM reusit sa ma descurc singura cu sortatul si asezatul lucrurilor prin casa (sotul meu avea de gand sa-mi arunce toate revistele si cartile de franceza din casa, asa ca am fost nevoita sa-mi apar "comorile"si sa le "ascund" tot prin casa [pk] ) si am fost tare mandra de mine!

Ieri am mai dat un sac de haine ale printului , caci si aici avem destule si am pregatit dulapul cu haine de scoala!

mai am ici si colo de bibilit, dar, avand in vedere situatia mea, sunt multumita!!!



#195
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 11:02

Diaa, multa sanatate! Stiu si eu ca in ultimul trimestru, nu toate antibioticele  sunt periculoase, asa ca ai incredere in dr tau!

Silvia, nu esti singura cu ganduri mai negre... si eu ma gandesc cum va fi relatia copiilor mei , avand in vedere diferenta de 8 ani si de... gen!

Andreea, spor la modificari in casa! Si eu sper sa utilizez patutul lui Andrei(in care a dormit pana la 3 ani! ) 

Mytzy, bravo pentru cursuri, dar bravo si sotului tau care te insoteste! Sa mai imparti cu noi informatii, caci eu , in 8 ani.... am uitat [:I]

Alina, frumoasa rugaciune [flo2] . Si eu incerc sa ajung la Sf Biserica in fiecare duminica.

Andreutza , "geamana" mea, ma bucur sa te "vad" asa optimista [flo]

Ellennas, si eu m-am ingrijorat cu privire la greutatea bebelinei, dar fetele m-au mai linistit!

Aly, gandeste pozitiv si va fi bine!

Shmily, ai fost curajoasa sa mergi pana in ultima zi la munca!

Laura, bine ai venit! Cum a fost sarcina pana acum?

 

Va [pup]  pe toate, fara exceptie



#196
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 11:17

Va astept in casa noua >> AICI





Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -