Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#11
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 22 august 2014 - 07:09

Neata burtici,

 

Multumim pentru casuta noua.

Anda, ce fatuca scumpa are bebele tau, a mea e o rasfatica si nu vrea sa ne arate fatuca.

Am fost si eu ieri la Auchan Crangasi si n-am gasit deloc hainute de bebelus. [sad]

 

Va pup burtici, sa aveti o zi minunata.



#12
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 august 2014 - 08:04

Andreutza, colul l-am masurat la eco.

Silvia, ma bucur ca ai reusit sa dormi :))) in ce priveste Ingriduta ta activa posibil ca asa sa fie ea activa nu ca nu-i place ceva :) si al meu strengar are perioade cand zici ca gata s-a saturat de mine si apoi il caut la propriu cu lanterna sa vad unde se ascunde de nu "zice" nimic :)))



#13
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 22 august 2014 - 09:02

Ce m-ai distrat cu cautatul cu lanterna :)))

Eu am lichid mai putinel si mi-e teama ca poate nu-i place asa inghesuita. Mi s-a spus ca nu e problema cu lichidul, ca ea se dezvolta bine. De-asta si simt loviturile ei asa puternice, pt ca nu prea e lichid care sa estompeze. Ieri dimineata cand veneam spre munte incepuse sa se frichineasca mult. Sotul si-a dat seama ce avea, era prea mult soare  [:)] Cum am acoperit burtica cu inca ceva s-a linistit si s-a culcat. Deci e clar ca reactioneaza la ce nu-i convine.  [:)]

Am dormit si noaptea asta bine! Cat de mult conteaza sa nu fie cald! E si patul atat de moaleee!!! M-am trezit totusi mai pe la 3 si m-au luat grijile cu nasterea. Se apropie fetelelor! Mie imi spune corpul, toate durerile pe care le simt.. Cred ca m-au luat grijile si pt ca sunt plecata de acasa



#14
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:49

RoxyC, eu am gasit hainutele in Auchan Titan si Militari.

 

Silvia, si pe mine m-au luat grijile si nu-mi mai dau pace. Am tot citit si despre depresia post partum si imi este si mai frica. Sa dea Domnul sa trecem toate repede peste perioadele mai grele.



#15
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:56

Fetelor, cu cat citesc mai mult cu atat mai multe griji imi fac, asa ca, de la o bucata am renuntat sa mai citesc despre nastere, depresie si tot tacamul. Si e mult mai bine! Nu imi mai umplu capul cu prostii si reusesc sa ma relaxez, adica sa nu imi mai fac griji aiurea, oricum nu ma ajuta cu nimic, cel putin ma bucur de perioada care a mai ramas :)



#16
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 22 august 2014 - 19:41

Fetelor, va recomand cu incredere centura pt burtica! Azi am testat-o cand am iesit la cumparaturi si a fost incredibil de bine. Nu m-a mai durut spatele desi am umblat mai bine de o ora prin carrefour. Am ajuns acasa cu pofta de viata si de gatit :))

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg


#17
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 august 2014 - 19:53

mytzy, nu arata rau si chiar cred ca ajuta, am mai vazut genul asta de centura la cate vedete, pare foarte utila. Acum insa pentru mine nu mai are rost, mai am o luna pana la 38 de saptamani, asa ca iau lucrurile usor usor fara efort si poate trec cu bine si de ultima suta de metri. Daca mi-as fi tras pe seama mai demult probabil ca as fi cumparat-o. Pentru dupa nastere am una. Sa o folosesti sanatoasa!

 

Eu de maine cobor valiza :)) mi-am facut azi ultimele cumparaturi ptr spital (mai am de luat ptr tati cateva lucruri marunte - fiindca va sta si el cu noi la clinica) si incep usor usor sa le pun cap la cap.

 

Mai am de luat carutul/scoica, patutul si lenjeria pentru patut (plus cateva comprese sterile, alcool sanitar, o fasa de legat compresa ptr buric si ceva ptr colici dar mai spre final sa nu expire fiindca iau o solutie speciala preparata in farmacie care cica e mai buna - vom vedea...)

 

Azi am mai luat niste hainute si le-am si spalat, nu am mai pus masina fiindca nu erau multe, asa ca am spalat de mana :) pentru puiutul meu orice. Maine mai am o tura de calcat :)) Cel putin e weekend

 

P.S. eu am adunat deja 13 kg de la inceputul sarcinii, mi-e si frica sa ma mai urc pe cantar, desi nu mananc mult...



#18
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 22 august 2014 - 21:29

Multumesc Anda! te inteleg cu kilogramele! :)) eu weekendul trecut aveam 69,5 kg si am zis ca nu ma mai urc pe cantar pana nasc :)) ma apuca deprimarea daca vad 7 in fata pe cantar si iar imi piere pofta de mancare. Asa macar stiu sigur ca dupa ce iese bebe sigur scad ceva kg :D

 

Si eu trebuie sa iau patutul. Am gasit unul care imi place foarte mult dar se aduce numai pe comanda si dureaza 30 de zile. Am mai gasit unul colorat care mi-a placut (cel putin in pozele de pe net) dar trebuie sa il vad si live. 

 

Iar am mai comandat ceva de pe amazon si trebuie sa astept sa ajunga ca sa imi poata trimite toate produsele odata. Sper ca saptamana viitoare sa le puna la avion ca innebunesc de curiozitate! Abia astept si eu sa le vad, sa le spal, sa le aranjez frumos in sertare in asteptarea bebelinei :) 

 

Azi mi-am comandat si mie 3 camasi de noapte pt alaptat. Le-am comandat marimea L..sper sa nu inot in ele, dar m-am gandit sa imi fie mai lejere. Daca sunt prea mari o sa le schimb, dar sper sa nu :)) prea multa bataie de cap.

 

Tot azi am citit ca e bine sa incepem sa ne dam cu crema pt mameloane cu o luna sau 2 inainte de nastere, o data pe zi, un fel de etapata pregatitoare pt ce ne asteapta si apoi inainte sau dupa fiecare alaptare pt a hidrata si preveni craparea. eu cred ca voi opta pt gama de produse de la mustela, voi ce folositi pt voi si ce veti folosi pt bebeloi? 


Editat de mytzyus, 22 august 2014 - 21:30 .


#19
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 22 august 2014 - 22:12

Myzyus super cureaua ta,oare este indicată dupa cezariana curea,in sensul ca o cingatoare sa ajute burta sa se retragă mai repede,sti ce zic!? Aveti idee fetelor?  



#20
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 23 august 2014 - 08:12

Mytzy, eu acum o saptamana si ceva m-am pus pe cantar si aveam 69,9  [:D]  De atunci nu am mai avut curaj sa ma pun. Chiar pare buna centura! Cum ii zice si ce nr ai luat? Ma gandesc sa-mi comand si eu de la bebetei. Parca de acolo ai luat-o, nu?

 

Crema am luat niste garmastan dar inca nu am inceput sa ma dau. Pt dupa, in caz ca aveam probleme cu mameloanele am inteles ca e buna lanoloina de la Lansinoh. Inca nu am luat, o sa iau decat daca voi avea nevoie.

 

Andreutza, in privinta centurii dupa cezariana, parerile sunt impartite. Sunt medici care o recomanda, altii care sunt de parere ca muschii se refac mult mai bine fara, ba chiar ca ar dauna centura, ca se atrofiaza. Din experienta mea, pot spune ca nu mi s-a retras burta decat cand am purtat centura o saptamana, si asta cam la o luna si ceva dupa nastere, initial nu purtasem. Stiu o prietena la care s-a retras fara sa poarte nimic. Eu am zis ca o sa o port, dar nu o sa fac abuz, eventual doar cateva ore pe zi.





Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -