Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inceput de an scolar-Clasa pregatitoare 2014-2015

clasa pregatitoare zero

29 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 august 2014 - 12:04

Cum va pregatiti pentru ea?

 

Ieri am vorbit la telefon cu una dintre mamicile cu al carei baietel fetita mea a fost colega de gradinita si mi-a spus ca deja alte mamici au inceput cu ideile deplasate, gen "mvaaai, dar cum sa nu stie citi LA INCEPUTUL clasei 0, sa vezi ce greu o sa va fie".

 

Voi ati mai avut vreo intrevedere cu invatatoarea de cand v-ati inscris? Ca noi am ratat-o - pentru ca nimeni nu ne-a contactat sa ne cheme, nici pe noi, nici pe o alta mamica.



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 august 2014 - 12:12

selene, n-ai cu ce sa te pregatesti, tu sau copila. cel mult stabilesti cu ea reguli de comportament si siguranta, gen " nu alergi pe scari","nu iesi din curtea scolii", "te speli pe maini inainte sa mananci/dupa ce folosesti toaleta", "nu te certi/bati cu colegii, daca ai o problema ii spui doamnei, nu-ti faci singura dreptate", etc.

prima intrevederea cu invatatoarea am avut-o la sedinta cu parintii, organizata la cateva zile dupa inceperea scolii (anul trecut).

depinde foarte mult de invatatoare cum se vor desfasura lucrurile.

la una dintre clasele paralele, invatatoarea i-a pus pe copii sa citeasca inca din prima sau a doua zi de scoala, sa stie ce nivel are fiecare. jenant si penibil, frustrant pentru copii. nu asa se procedeaza.



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 20 august 2014 - 13:20

 Stati linistite. Noi am cunoscut invatatoarea in prima zi, in curtea scolii, la careu. Numele invatatoarei si repartitia pe clase am aflat-o cu 3 zile inainte de inceperea scolii. Nici unul din copiii mei nu au stiut sa citeasca inainte de inceperea scolii - si ei au inceput cu clasa 1, ca pana acum 2 ani nu era pregatitoarea la scoala. Unul din baietii mei nici pregatitoare n-a facut. Din grupa mare - tusti la scoala.



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 august 2014 - 13:58

Ciudat, anya.

 

Eu am cunoscut invatatoarea cu ocazia Portilor Deschise. Se pare ca doar o clasa 0 va fi, sunt 34 de copii.



#5
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 20 august 2014 - 13:59

Si noi o sa aflam clasele si invatatoarea in septembrie. Imi propun sa dau pe la scoala zilele astea dar nu ma astept sa gasesc mare lucru.

Penibil faza cu cititul... poate asa in joaca sa recunoasca cate o litera mare... dar departe de citit.

Am emotii ca al meu e destul de emotiv... dar s-a descurcat surprinzator de bine la evaluare, sper sa aiba noroc de o invatatoare preocupata dar relaxata si draguta.



#6
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 20 august 2014 - 14:00

La noi sunt 5 clase pregatitoare. Sigur una va "lucra" in gradinita, restul in scoala. La vizita ni le-a prezentat pe doamne si am vazut cum arata o clasa.

La inscrieri s-au afisat lista de "Admisi" urmand ca repartizarea pe clase sa se faca pana in toamna. Oricum nu le cunosc pe doame deci.. unde va fi repartizat acolo vom merge.


Editat de paulinio, 20 august 2014 - 14:01 .


#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 august 2014 - 14:03

La noi era vorba sa fie 2 clase pregatitoare, una cu invatatoare, cealalta cu invatator. Dar se pare ca sunt prea putini copii pentru 2.



#8
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 20 august 2014 - 14:15

34 de copii intr-o clasa mi se pare fff mult.

Stiu ca anul trecut tot asa era o clasa cu 34 copii... parintii au facut presiuni, unii cu cunostinte pe la minister... (nu stiu exact ce au facut) si au reusit sa sparga in 2 si sa faca 2 clase. Din 35 una de 17 si una de 18, desi incepuse bine anul scolar cand s-a facut spargerea.

 

Si la mine anul trecut au fost 4 clase pregatitoare cu 30+ copii per clasa. Mi s-au parut fff inghesuiti in clase... :(  Poate de asta au hotarat la 5, sa fie totusi mai putini.



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 august 2014 - 15:21

Nici noi nu ne pregatim cu nimic, cam stiu de anul trecut cam care e mersul.

O sa cumparam ghiozdan si penar, ustensile de scris, chestii de baza, in rest, ne vor spune doamna la sedinta. 

Anul trecut am dat bani pt cumpararea manualelor speciale si ne-a dat dna o lista cu ce trebuie sa aibe copiii in dotare: carioci, acuarele, plastilina, hartie glasata etc...

 

Deocamdata ne mai pregatim de inca o tura de vacanta  [:-)))]

Sincer, mie nu-mi sta gandul deloc la scoala.... mai ales ca acum simt de a venit vara, ca iulie a fost cam racoros si ploios, n-a avut vreme grozava



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 august 2014 - 15:36

34 de copii intr-o clasa mi se pare fff mult.

Stiu ca anul trecut tot asa era o clasa cu 34 copii... parintii au facut presiuni, unii cu cunostinte pe la minister... (nu stiu exact ce au facut) si au reusit sa sparga in 2 si sa faca 2 clase. Din 35 una de 17 si una de 18, desi incepuse bine anul scolar cand s-a facut spargerea.

 

Si la mine anul trecut au fost 4 clase pregatitoare cu 30+ copii per clasa. Mi s-au parut fff inghesuiti in clase... :(  Poate de asta au hotarat la 5, sa fie totusi mai putini.

 

norma este de minim 25 copii in clasa.

la fetita mea, anul trecut, pe 100 locuri s-au inscris 168 copii. de la 4 clase cat erau prevazute, s-au facut 5, media fiind de 32-35 copii in clasa. scoala ar fi facut poate 6 clase 0, insa nu existau atatea sali disponibile, nici cadre didactice, abia in toamna au angajat-o pe cea de-a 5-a invatatoare.

asa ca la fii-mea in clasa sunt 34 de copilasi, stau inghesuiti, abia au loc sa treaca pe langa masute/scaunele, se sufoca la propriu (iarna caldura exagerata, vara bate soarele in clasa de la prima ora). nici vorba sa desfasoare activitatile prevazute in programa, ce presupun joaca in grupuri de cate 3-4, stand pe covor/mocheta.

asa ca, daca scoala nu are efectiv spatiu (sala de clasa), mobilier si cadre didactice, degeaba fac parintii presiuni pentru marirea numarului de clase si micsorarea numarului de copii/clasa.





Etichetat si cu clasa, pregatitoare, zero

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -