Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Iohannis presedinte !

iohannis presedinte romania

137 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 09:45

E destul de ciudat...

Spre exemplu, la produse nu poti spune "produsul asta e cel mai bun din lume" daca nu e dovedit ca este asa. Cica induci cumparatorul in eroare.

La politicieni merge.

Cine sa-i traga la raspundere?



#22
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 12:26

Rufus,

 

NOI putem sa ii "tragem la raspundere".

 

Sanctionandu-i la vot.

 

din pacate am ajuns sa votam asa.. aparandu-ne de ce e mai rau :(

 


Editat de alinuk, 07 octombrie 2014 - 12:26 .


#23
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 12:48

Si mai cred... ca le pasa!!!!

De ce? Sper ca oamenii sa stie si sa constientizeze cat conteaza.. si ca acum puterea e la ei!

iaca:

 

1898192_761679903891569_7724766551954193


Editat de alinuk, 07 octombrie 2014 - 12:49 .


#24
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 21:19

Marea coaliție anti-Iohannis   Revista 22 Andrei Cornea(fragment)

O mare coaliție nedeclarată s-a format în Ro­mâ­nia. Participă la ea toată opoziția, plus multe per­sonalități fără partid, plus președintele țării. Stau în ea inamici jurați, prieteni, foști prieteni, rivali. Sunt acolo oameni de ispravă și le­pă­dă­turi, cinici și naivi, idealiști și realiști, disperați și resemnați, corupți și virtuoși. Scopul ei, ju­decând după fapte și acțiuni? Să-l împiedice pe Klaus Iohannis să-l învingă pe Victor Ponta la prezidențiale! A, sigur, nu acesta e și scopul de­clarat, oficial: acela ar fi, dimpotrivă, să-l îm­pie­dice pe Victor Ponta să ajugă președinte. Pro­blema este că marea coaliție funcționează în fapt nu împotriva lui Ponta, ci împotriva lui Io­hannis, singurul care l-ar putea învinge pe ac­tualul prim-ministru.

Niciodată, în istoria de 25 de ani a democrației românești, nu am mai văzut o asemenea des­fășurare de forțe, pentru a merge invers decât se pretinde. Dovezi? Câte vreți:

Băsescu: aproape nu e discurs public în care să nu vorbească despre „premierul Grivco“ și „ca­sele lui Iohannis“, exaltând în schimb, dincolo de orice limite, calitățile politice ale Elenei Udrea. Știe bine că niciodată Udrea nu va ajunge președinte; vede bine că și-a înstrăinat o parte dintre „băsiști“, că PMP e izolat și așa mai departe. Vede bine? Nici măcar nu mai e sigur că vede bine, și nu tulbure. Oricum, sfâr­șește rău un mandat și o carieră politică în care cele bune au precumpănit până recent.

Despre Elena Udrea nu mai e nimic de spus: îl critică pe Iohannis aproape mai abitir decât Ponta. Pe cine ajută asta? Pe Ponta, firește.

Monica Macovei: susținută de o echipă de idea­liști și naivi, dar – mă tem - și de câțiva in­te­resați –, deșteaptă așteptări utopice bazându-se pe sondaje false și stimulează energii care se vor epuiza fără rost. Ea și grupul de susținători sunt împotriva tuturor: a lui Băsescu, a lui Pon­ta, a lui Udrea, a lui Iohannis, a sistemului; în fapt, și ei îl ajută numai pe Ponta. După o anu­mită vârstă, naivitatea nu mai e o scuză.
PDL și PNL în alianța ACL, susținătoarele ofi­ciale ale lui Iohannis, funcționează fără en­tu­ziasm, cu motoarele neturate. PDL se uită cu coa­da ochiului la Udrea și își rumegă resen­ti­mentul de a nu fi avut un candidat la pre­șe­dinție. I-a împiedicat cineva timp de patru ani să-l găsească și să-l impună? PNL, sau o parte din acesta, privește cu jind la Antonescu, care, după ce el însuși l-a adus pe Iohannis, acum se arată dezamăgit, demonstrând că a fost și a rămas un om mic sufletește.

Pe scurt, a strâmba din nas în privința lui Io­hannis a devenit ultima modă electorală în opo­ziție. Ce auzim? Că are „șase case“. Oare le-a luat prin fraudă? Nu. Atunci? Că are necazuri cu ANI și cu procesul de incompatibilitate și că un alt candidat ar fi fost preferabil. Dar un alt candidat mai bun nu a exis­tat. Trebuia căutat? De acord, dar acum e prea târziu. Ce facem? Până se lămuresc lucrurile, îl susținem pe Pon­ta? Zicem că a fost „premierul Griv­co“ în 2009 și că a susținut sus­pen­darea președintelui în 2012. Urât din partea lui, dar să admitem că, dacă vrem să-l bată pe Ponta, aproape avea nevoie de aceste pete. Țara e ruptă în bucăți băsiste, antibăsiste, postbăsiste și neobăsiste. Știți vreun alt candidat „al dreptei“, în afara lui Iohannis, ca­re să poate aduna laolaltă cât mai mul­te bucăți de acest fel? Mai auzim că „neamțul“ vorbește împiedicat, că ci­tește de pe prompter, ca face gafe de exprimare. Fie. Iohannis nu e un pa­pa­gal vorbitor ca Antonescu, nu are de­zin­voltura agresivă a lui Băsescu, nu minte cu nerușinarea lui Ponta, nu turuie fără conținut ca Udrea (care, în treacăt fie zis, a început să facă vizite la DNA); cât despre gafe, toți fac, in­clusiv Macovei - cu „Nelson Man­de­la“; e bine să ne uităm și la noi înșine, înainte de a da cu piatra. În plus, nu-i un trădător calificat precum Tă­ri­cea­nu, nici nu are propteaua SIE precum Meleșcanu. Dar e „provincial“, mai auzim. Desigur, dar nu e majoritatea țării provincială?


Editat de Deceneus, 07 octombrie 2014 - 21:29 .


#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 09:26

Rufus,

 

NOI putem sa ii "tragem la raspundere".

 

Sanctionandu-i la vot.

 

Ah, daca ai sti cat ma doare ca e doar un slogan, ca oricare altul!

Votul este o sanctiune pur teoretica, orice am votat s-a dovedit gresit. Nu exista nimic sa poata obliga un politician sa ramana fidel unei idei cu care a castigat un vot.

Absolut nimic!



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 09:29

Si mai cred... ca le pasa!!!!

De ce? Sper ca oamenii sa stie si sa constientizeze cat conteaza.. si ca acum puterea e la ei!

 

Nu cred ca le pasa. Ba nu...sunt sigur ca nu le pasa.

Politicienii stiu, sunt siguri ca nu vor pica in prapastie. Sunt destui care ii vor sustine



#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 09:44

O sa ma explic putin:

Cred ca democratia, cel putin in forma actuala si asa cum a functionat ea pana in prezent este perimata, in ceea ce priveste votul universal.

Cand voturile oamenilor sunt cumparate cu bani pesin, cand campaniile electorale costa milioane, ba chiar miliarde (alegerile in SUA din 2012 s-au apropiat de 2 miliarde-cifra oficiala, desigur), rezultatul nu mai depinde de vointa oamenilor, a majoritatii lor.

Datorita banilor, nu vom avea niciodata posibilitatea sa spunem ca vointa poporului este suverana, ci vointa celor care platesc mai mult are sorti de izbanda.

Iata de ce nu NOI hotaram soarta alegerilor, ci cei care platesc mai bine sa fie votati.

Nu e de neglijat nici schimbarea permanenta a sistemului, regulilor de votare, dupa interesul de moment al celor de la putere. Ei propun, ei voteaza, ei beneficiaza. Fara ca noi sa putem macar sa ne dam cu parerea.

 

In momentul asta, in unele locuri (de care am auzit eu) votul pentru un candidat (nu-i spun numele, ca nu am chef de polemici) costa 100 de euro. Cel mai mult de cand se platesc alegerile in Romania. Desigur, exista si o schema (ingenioasa...) prin care cei ce dau banii se aasigura ca nu platesc degeaba.



#28
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 10:03

Eu sper sa nu fie vorba de...Iohannis.

 

Stiti ca PDL nu mai e, da? http://www.mediafax....ta-pnl-13367906

 

Dupa cele zise de Rufus, zic si eu din postura de om naiv ca sunt intr- un impas: desi nu stiu nimic despre Iohannis, nu am catadixit nicimacar sa sap in legatura cu adoptiile in care a fost implicat ( trebuia? ), faptul ca toti politicienii, inclusiv aceia care ar trebui sa il sprijine, de- ai lui, ii pun piedici MARI la candidatura ( Deceneus am zis dinainte sa se exprime nenea din articolul postat de tine )  si, faptul ca e sclipicios de nou pe piata pt noi (cu exceptia sibienilor ), m- a facut sa ma intreb dc nu ar fi totusi bine sa merg la vot? DAR, DAR cand vad PDL - isti precum Videanu alaturati lui...ma ia cu rau la stomac si ma intreb dc nu cumva nu mai sunt in deplinatatea facultatilor mentale.

Anyway, indiferent de ceea ce voi decide eu sa fac, dc merg sau ba, pt aceia care cred sincer ca trebuie sa mearga, ii sfatuiesc sa ia in serios si turul intai. Nu merge in primul tur  imi fac pofta, iar in al doilea tur il votez pe contracandidatul lui Ponta oricare ar fi acela. Ca s- ar putea sa il vreti pe Ponta. [alcool] Este de facut un exercitiu de imaginatie pe bune cu care dintre ei aduce a presedinte...


Editat de lucialu, 08 octombrie 2014 - 10:05 .


#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 10:37

DAR, DAR cand vad PDL - isti precum Videanu alaturati lui...ma ia cu rau la stomac si ma intreb dc nu cumva nu mai sunt in deplinatatea facultatilor mentale.

 

 

Ete ca afisul ala isi face datoria... [:)]



#30
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 octombrie 2014 - 10:42

O sa ma explic putin:

Cred ca democratia, cel putin in forma actuala si asa cum a functionat ea pana in prezent este perimata, in ceea ce priveste votul universal.

Cand voturile oamenilor sunt cumparate cu bani pesin, cand campaniile electorale costa milioane, ba chiar miliarde (alegerile in SUA din 2012 s-au apropiat de 2 miliarde-cifra oficiala, desigur), rezultatul nu mai depinde de vointa oamenilor, a majoritatii lor.

Datorita banilor, nu vom avea niciodata posibilitatea sa spunem ca vointa poporului este suverana, ci vointa celor care platesc mai mult are sorti de izbanda.

Iata de ce nu NOI hotaram soarta alegerilor, ci cei care platesc mai bine sa fie votati.

Nu e de neglijat nici schimbarea permanenta a sistemului, regulilor de votare, dupa interesul de moment al celor de la putere. Ei propun, ei voteaza, ei beneficiaza. Fara ca noi sa putem macar sa ne dam cu parerea.

 

In momentul asta, in unele locuri (de care am auzit eu) votul pentru un candidat (nu-i spun numele, ca nu am chef de polemici) costa 100 de euro. Cel mai mult de cand se platesc alegerile in Romania. Desigur, exista si o schema (ingenioasa...) prin care cei ce dau banii se aasigura ca nu platesc degeaba.

Poate ar fi bine sa dai mai multe detalii... 

 

ammmm, nu!

 

Te rog frumos! Te rog frumos! Te rog frumos da mai multe detalii!





Etichetat si cu iohannis, presedinte, romania

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -