Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nume interesante de fete

nume de fete

32 raspunsuri la acest subiect

#31
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 17 decembrie 2014 - 23:20

Ieri am zburat cu Tarom si cand am iesit din avion - am vazut pe avion scris numele avionului: Deva.
 
Brusc m-am gandit ca e un nume superb de fata si daca as fi avut o fetita mi-ar fi placut acest nume pentru ea.
 
Deva
 
Cum vi se pare?

Părerile sunt împărțite.Sincer mie imi place..e unic,scurt,simplu si odata avut nu te mai gândești la orașul in sine.E mult mai ok decat cele tradiționale care deja imi ies pe urechi gen Alexandra,Ioana,Raluca,Andreea etc...desi acum sunt la moda numele cat mai scurte eu sper ca daca voi avea fetita,imi doresc enorm de mult sa o cheme Miriam-Șerbana pt.ca Miriam vine de la mir iar mie mi se pare un nume binecuvântat iar Șerbana pt.ca pe tăticul ei il chiama Șerban:) mi se pare un nume unic si rar.

#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:48

Părerile sunt împărțite.Sincer mie imi place..e unic,scurt,simplu si odata avut nu te mai gândești la orașul in sine.E mult mai ok decat cele tradiționale care deja imi ies pe urechi gen Alexandra,Ioana,Raluca,Andreea etc...desi acum sunt la moda numele cat mai scurte eu sper ca daca voi avea fetita,imi doresc enorm de mult sa o cheme Miriam-Șerbana pt.ca Miriam vine de la mir iar mie mi se pare un nume binecuvântat iar Șerbana pt.ca pe tăticul ei il chiama Șerban:) mi se pare un nume unic si rar.

 

"Despre numele Miriam :

 

Nume de origine evreiasca, este o varianta a numelui Maria. In aramaica, Maryam inseamna "doamna", "stapana". Dupa Fericitul Ieronim, in ebraica, numele s-ar compune din mar, ce inseamna "picatura" plus yam ce inseamna "mare", deci "picatura de apa de mare". Dar numele evreiesc Maryam sau Miryam ar putea fi si de straveche origine egipteana, tragandu-se din verbul mri, "a iubi", cu sufixul afectiv ebraic - am, deci "cea draga", "cea iubita"."



#33
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 15:05

Mersi Corina...Știam eu ca este o varianta a numelui Maria dar imi place ft.mult prescurtarea Miri..ma duce cu gândul la mir.Si Maria e frumos desi e des întâlnit.Si eu sunt Adina Mariana iar mami a fost Maria care din păcate deja e sus in cer de 3 ani..sa stii ca si Maryam cum spuneai tu imi place..e deosebit



Etichetat si cu nume de fete

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -