Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 5


290 raspunsuri la acest subiect

#21
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 august 2014 - 07:25

eu am dpn 3-4 decembrie dar fiind cezariana in proportie de 99% o sa nasc probabil la final de noiembrie, deci cam cu o luna inaintea ta. iat in prenatal intru la jumatatea lui septembrie, intai imi iai concediu de odihna ca mai am vreo 14-15 zile neluate. din cauza asta mai merg doar luna asta la munca.

#22
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 09 august 2014 - 08:07

Eu am DPN pe 22 noiembrie...si intru un prenatal undeva intre 8 si 15 septembrie....

Prenatalul se poate lua cel mai devreme la 29 saptamani de sarcina



#23
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 10 august 2014 - 19:22

eu sunt intr-un concediu pe eternitate :)))) Va rog sa ma credeti ca nici n-am idee ce urmeaza: pana pe 30 mai, 2015 am concediul de 2 ani, pentru primul copil, dar, am DPN 31 decembrie, deci voi naste cu vreo 5 luni mai devreme de a mi se termina primul concediu. Miky, tu ai prins la vreun copil asa? Ai idee daca sunt inca asigurata CAS? Ca doar asa beneficiez si de reducerea de la medlife...

 

va pup si eu ultima data pe saptamana asta si o luam de la capat maine, cu forte proaspete! [pup]



#24
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 10 august 2014 - 19:25

aoleuuuu, parcas-s batuta-n cap rau-rau: Monik, sa-ti traiasca flacaul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! e superb si-mi place cum tine degetul mare: pregatit de supt [:)]



#25
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 august 2014 - 20:22

da, la cele mari, e diferenta de 1 an, 2 luni si 22 zile intre ele, esti asigurata, sau cel putin pe atunci asa era legea, ca si eu am intrat dintr-un cic in altul

#26
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 11 august 2014 - 10:14

Buna ziua burtici si bebei...cum sunteti azi???

Noi suntem cam obositi.....



#27
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 11 august 2014 - 11:46

Buna ziua burtici si bebei...cum sunteti azi???

Noi suntem cam obositi.....

 

Si mie imi e asa de sooomn... si caaald... vreau la mare sa ma pot balaci un pic!



#28
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 11 august 2014 - 13:16

Buna Burtici,

De maine intram si noi in concediu 2 saptamani. Abia astept sa mai stau si eu cu fata. Cat am stat 2 ani acasa, tanjeam sa mai plec si sa scap, acum mi s-a facut cam dor de casa.

 

Baam, infectia am descoperit-o la urocultura. Abia dupa ce am primit rezultatul au inceput sa apara si simptomele. Initial inlinam sa cred ca-i un rezultat gresit,  dar.... inca iau tratament.

 

Referitor la colostru, ca sa le linistesc pe fetele care inca nu au, si le lipseste... [:)] , eu nu am avut deloc la prima sarcina pana ce n-am nascut. Iar lapticul n-a lipsit deloc. I-am dat fetei sa suga pana la 1 an si 4 luni. E drept ca ne-am chinuit vre-o doua saptamani dupa nastere, dar apoi.. laptarie nu gluma. Abia atunci mi-a spus sora-me ca ei ii recomandase doctora( inainte sa nasca), ca dupa baie sa frece sfarcurile cu un prosop putin aspru ca sa inlature cojitele. Cica asta ajuta la desfundarea canalelor.

Cursul laptelui, cred ca depinde si de san. Mie nu mi-au curs decat foarte putin la inceput. M-am gandit ca din cauza ca am sanii mari, are unde se depozita lapticul, iar prietena de parc nu putea sa iasa fara dischete, in conditiile in care are sanii foarte micuti.



#29
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 11 august 2014 - 13:39

Miky, merci! N-am auzit de modificari in lege si sper sa nu prind ceva schimbari tocmai acum, ca doar is alegeri si nu cred ca se risca sa piarda din electorat.

 Andreea, ai grija cu obosela asta, de fapt, toate sa aveti grija mare, ca de azi cica e canicula. Eu am terminat deja piata, am gatit si acum lenevesc pana se trezeste llighioana si direct in curte  aterizam, cu burtile la vedere. 

Tinuta, mie mi-e dor de munca, dar am inceput sa ma simt si eu gravida si parca e mai bine cand stiu ca ma pot intinde la orice discomfort. Fata e vioaie si-si face simtita prezenta de mai multe ori pe zi, am inceput sa merg ca o rata, deci se modifica deja centrul de greutate si vineri seara am avut primele arsuri (dar mancasem kfc  [batcap] )



#30
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 12 august 2014 - 05:41

Dragele mele, ne-am intros si noi din toate vacantele posibile, am suportat si drumul de 6 ore dus, 6 ore intors .

 

Da acum am o ingrijorare. Acum o sapt il simteam altfel pe bebi, acum il simt altfel. Inainte dadea mai tare , acuma parca nu chiar asa, Tot il simt , dar nu ca inainte. Si eco am programata abia pe 23 sept, adica la 28 de sapt . O fi ok?  Ma gandeam ca poate o fi pt ca bebita creste si nu mai are asa mult loc?

 

Eu mai merg la lucru pana in 15sept. 

Andreea, am ramas masca de ce am citit de sefii tai...mi se pare cea mai mare nesimtire. Daca si asa stii ca nu te mai intorci la ei, si eu as merge pe varianta cu medicalul.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -