Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi pentru recuperare dupa cezariana

cezariana recuperare dupa cezariana

7 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 august 2014 - 14:28

Sfaturi pentru recuperare dupa cezariana

Avand in vedere ca in Romania, cel putin una din patru femei nasc prin cezariana, este normal sa stiti la ce sa va asteptati dupa o astfel de nastere. Vindecarea poate dura intre patru si opt saptamani, iar in acest timp va trebui sa va ocupati de bebelusul nou-nascut, de familie, prieteni si de casa. Iata cateva sfaturi pentru o recuperare sanatoasa dupa operatia cezariana.

 

nasterea-cezariana-recuperare.jpg



#2
luciana21

luciana21

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:45

Initial imi doream sa nasc facand operatie de cezariana, imi  era teama de durerile din timpul nasterii pe cale vaginala, intre timp m-am documentat  si am aflat sa situatia nu e chiar atat de roz cum credeam eu.

Timpul de recuperare dupa operatie este mult mai lung, plus de asta e nevoie de sprijinul familiei, din nefericire pentru mine sotul lucreaza si nu poate lua liber mult timp, iar mama, soacra, sora nu locuiesc aproape de mine, sunt departe, deci nu prea au cum sa ma ajute.

Acesta ar fii inca un motiv in plus sa nu aleg operatia de cezariana, acum problema mea e in felul urmator, ca sufar de atacuri de panica si imi este teama ca nu cumva sa mi se recomande operatia de cezariana, imi este teama, ca nu ma voi putea descurca dupa operatie.



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:55

Basme....te recuperezi la fel de repede ....dureri eu n-am avut decat vreo juma de zi.....la doua zile dupa ce am nascut prin cezariana eram la cumparaturi in oras.

#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 13:56

Daca nu esti genul ala care cara si face tot in casa,inclusiv sa-i puna masa sotului si nu trebuie sa cari de sa te rupi in doua....n-ai treaba.

#5
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 15:02

si eu am facut cezariana...nu e chiar asa de speriat. am avut ceva dureri in prima noapte si a doua zi pana m-am ridicat din pat. la cateva zile alergam pe holurile spitalului fara nicio problema...deci daca e necesara nu e o problema atat de traumatizanta. important este sa fiti bine si tu si copilul si nu modul in care nasti.



#6
adryc

adryc
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 noiembrie 2014 - 16:00

Si eu vreau cezariana. Cred ca e dreptul nostru sa alegem cum vrem sa nastem. Majoritatea prietenelor mele au nascut prin cezariana si s-au refacut repede, a doua zi umblau pe holul spitalului. Acuma depinde si de cum rabzi durerea. Cele care au nascut natural s-au refacut mai greu dupa epiziotomie, si dupa 2,3 saptamani aveau dureri



#7
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 08 ianuarie 2017 - 22:03

M-am ridicat in a doua zi, externat intr-a 4-a, iesit la plimbare la 10 zile dupa nastere. 
Daca s-ar fi intamplat sa ajung la 4-8 saptamani si tot sa nu ma simt ok, cred ca reveneam la medic totusi. 
Referitor la refacere, din ce stiu se pune accent pe mobilitatea lauze - trebuie sa umbli, etc. Eu as mai fi stat in pat, dar m-au luat la plimbare asistentele.
Am purtat o burtiera, nu stiu daca aia a ajutat sau pur si simplu e firesc, dar burta s-a resorbit in primele 2 saptamani. Citisem ca ramai cu ea, ca sunt sectionati nu stiu ce muschi....povesti, in cazul meu. Mi-a revenit burtica, dar la vreo 3 ani dupa nastere, si nu de la copil ci de la mancat prostii seara :)



#8
Alexina

Alexina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 08 ianuarie 2017 - 22:05

Personal cred ca refacerea dupa nasterea naturala ar fi mult mai rapida daca nu s-ar practica atat de des epiziotomia. Am mai discutat cu prietenele mele, si asta a fost pt ele cea mai complicata parte - nu nasterea in sine cat refacerea, uneori cu bucluc, a taieturii - infectii, incontinență urinară la ani de zile după, etc. 





Etichetat si cu cezariana, recuperare dupa cezariana

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -