Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 7

sarcina gravida octombrie 2014 bebe nastere

197 raspunsuri la acest subiect

#21
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 03 august 2014 - 09:43

Neata' mamicutelor :)

noi acum am facut ochisori...:)

Andreutza ai reusit sa descrii foarte bine partea cu duretile de incheieturi la maini si picioare. Exact la fel simt si eu...la picioare la calcai ma gandesc , poate si din cauza tocurilor...???!?!? Nu stiu..dar in rest dormim foarte bine, ne odihnim, mai putin in pauzele in care mergem la toaleta de 2-3 ori/noapte .

eu patut o sa imi iau tot de la bebe tei cu saltea de cocos....acum , marketing e peste tot, am auzit si de cele cu spuma, nu stiu difera si preturile, iar unele chiar mi se par exagerate. Cred ca important este ca bebe sa doarma pe o saltea tare/ortopedica , asta ca sa il ajute la o pozitie f buna si pentru a i se forma coloana f bine. 

Noi inca nu am luat nimic pentru bebe, mai asteptam...testam piata pana la 1 septembrie cand o sa intru si in prenatal , ma linistesc si le iau pe toate.

 

Fetelor, nu stiu daca v-ati interesat , dar eu am auzit ca se fac la nasterea copilului in maternitate 2 vaccinuri obligatorii, gratuite de la stat. Ei bine, se pare ca unul dintre ele nu se gaseste, si anume Engerix si se pare ca nici nu va aparea pana in perioada cand noi ii vom aduce pe lume pe bebeii nostri. Se pare ca nu exista niciun alt echivalent , iar pisibilitatea ar fi sa asteptam pana cand va veni , avand grija sa nu expunem bebelusii la risc de hepatita , sau sa ni-l achizitionam din afara. Pe mine sincer chiar ma preocupa acest aspect care mi se pare foarte important si incerc sa fac cumva sa mi-l achizitionez din afara.

va pupacesc, aveti grija de voi si de bebei :***



#22
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 03 august 2014 - 09:58

Si o poza cu noi ...la 28 saptamani

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#23
Emanicole

Emanicole

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 august 2014 - 10:17

neata burtici:)

Lorici eu nu am habar de acest vaccin la care faci referinta dar ma voi interesa...apropo, burtica ta este superba [il]

Geo la fel ca si tine sunt in febra cumparaturilor, sper ca aproape le-am terminat :))) eu am luat saltea din cocos cu buret la mijloc, laudate ca fiind cele mai bune [alcool] ..aerul circula foarte bine prin fibrele de cocos [flo2]

miky foarte frumusica burtica [il] [il]

Anda eu am adunat pana acum "doar 13kg"...am ajuns la 61 de la 48 si sunt abia in sapt. 28 si 5 zile :))...nu-i bai, le dam jos imediat [pk]

eu sufar de insomnie dar chestia este ca nu sunt obosita, dorm de pe la 12 noaptea pana la maxim 6-7 si apoi nu mai am somn deloc, dar nu ma simt obosita...este adevarat ca in timpul saptamanii merg la serviciu si "trebuie" sa ma trezesc la maxim 8, pun ghilimele ca nu este chiar necesara prezenta mea zilnica la serv. dar sunt dependenta de el :)), dar in weekend ma asteptam macar sa motai pana pe la 9-10...de unde la ora 7 maxim ma uit pe pereti [batcap] [batcap] [batcap] ....mai rau este doar cu o durere de spate in partea dreapta care coboara pe picior, nu-mi da pace...dar nu ma dau batuta cu una cu doua :)))

pupici tuturor burticilor [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]


Editat de Emanicole, 03 august 2014 - 10:17 .


#24
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 03 august 2014 - 10:23

Lorici, tare dulce burticuta cu bulinute :))



#25
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 03 august 2014 - 13:33

Lorici, nu cred ca din cauza tocurilor,eu n.am purtat deloc tocuri in sarcina,asa ca nu cred,deși merg regulat la dr la fiecare 2 sapt m.am plâns de maini si de picioare de fiecare data,dar nu a spus nimic concret sau îngrijorător,a spus ca asa e in sarcina de vara si e posibil chiar de la caldura sau apa reținută. Fetelor,bafta la cumpăraturi ,eu am cumpărat de vreo luna aproape tot, trebuie sa mai vina ca am comandat sunt perdelutele si draperia,in rest la îmbrăcăminte cate puțin din fiecare,doar o paturica mi.ar mai trebui..in rest Doamne Ajuta,așteptam bebe :)  P.s frumoasa burtica cu bulinuțe  [flo2]



#26
miky_mamica

miky_mamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 03 august 2014 - 15:05

Uau cumparaturiiiiiiiiiiiiiiiii !!!

 

Se pare ca sunt printre singurele superstitioase de pe aici. Pana in mom de fata nu am cumparat nimik nimik si nici nu cred ca voi cumpara curand!

La primul copil stateam cu soacra mea in aceeasi casa si nu ne-a lasat sa luam nimik pana nu am venit acasa si ne-a prins bine la mom acela (am primit o tona de hainutze si cosmetice pt bebe la primele vizite ale familionului si prietenilor); acum ca suntem la noi acasa suntem superstitiosi si nu vrem sa luam momentan!

Am de la sora mea o cutie cu hainutze de la 0 la 1 luna si s-a uitat mama prin ea si a spus k sigur nu imi va mai trebui ceva de imbracat .... [:)] [:)] [:)]  ... poate cu vreo sapt inainte sa nasc voi arunca un ochi prin ea sa vad dc iau ceva pt bagajul pt spital!

 

Va multumesc pt raspunsurile legate de insomnie, vad ca nu sunt singura care are un program mai ciudat noaptea .... problema mea e k dimineata as dormi la greu, dar stand acasa cu baietelul meu de 6 ani si jumatate tb neaparat sa ma trezesc si sa ma adaptez la programul lui! [batcap]

 

Lorici f frumoasa si burtica si rochita!

 

Va pup si fug sa fac bagajul k de maine sunt in concediu adevarat pe malul marii!

 

Miky_mamica - [gravi] cu Sofia Anais in 28 sapt si mamica lui Luca - 6 ani jumate


Editat de miky_mamica, 03 august 2014 - 15:08 .


#27
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 03 august 2014 - 18:12

Vacanta placuta miky :))



#28
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 03 august 2014 - 21:06

Buna fetelor!

 

Si eu m-am pus pe cumparaturi, dar de pe net. Am comandat cam tot ce aveam nevoie de pe amazon si cateva hainute de pe babiesrus.com ca erau la reducere. Am mai luat de la zara home o paturica din lana supercolorata de la care pur si simplu nu am putut sa imi iau gandul :)) desi comandasem deja setul de pat cu hello kitty care are deja patura si inca 2 din fleece cu minnie mouse. Va trebui cumva sa imi impun niste limite ca altfel voi ajunge in faliment inainte sa implineasca bebe Clara 1 an :)). Mai am de luat patutul cu salteaua,masa de infasat cu cadita, cosmeticele si cremele de fundulet si scutecele. Abia astept sa le primesc!! 

Somnul si pentru mine e o dilema. Am nopti in care dorm dusa si nopti in care ma zvarcolesc pe toate partile si nu stau bine nicicum. Bebe incepe si ea sa ma ia la picioruse si adio somn..apoi toata ziua sunt buimaca. De burta nu mai zic..abia ma mai tarasc jos din pat iar ca ma intorc de pe o parte pe cealalta ma simt fix ca un gandac cu picioarele in sus care se zbate inutil. Tind sa cred ca va fi din ce in ce mai dificil avand in vedere ca burta incepe sa creasca vazand cu ochii.

 

Somn usor, burtici! :)



#29
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 04 august 2014 - 00:23

Myzyus masa de infasat cu cadita am luat si eu dupa Amazon ,adică e comoda cu sertare,mi se pare f practica. Va atasez pozica

Miniaturi atasate

  • image.jpg
  • image.jpg


#30
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 august 2014 - 09:02

ce draguta e comoda andreutza, sa o folositi sanatosi :)))

 

Sa aveti o saptamana frumoasa si usoara burtici!





Etichetat si cu sarcina, gravida, octombrie, 2014, bebe, nastere

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -