Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Aprilie 2015 (Buburuze de Aprilie 2015)

sarcina gravida aprilie 2015

1086 raspunsuri la acest subiect

#141
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 21 septembrie 2014 - 11:39

Alinutza merci pt explicație , am citit si eu pe net despre testul torch , sapt viitoare fac si eu analizele astea .
Laura e bine ca reusesti sa controlezi vomitatul , eu nu reușesc oricât am încercat :(
Ieri mi am petrecut după masa la urgentă cu perfuzie , deja eram dezhidratata si uac nu se oprea, am văzut si bebelușul se juca cu manutele după ce m am liniștit si am reușit sa mănânc 4 biscuiți.
O duminica frumoasa graviduțe !

#142
cristina_nic

cristina_nic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 23 septembrie 2014 - 19:52

Buna fetelor;

 sunt si eu mami de viitoare buburuza

 dpn e undeva la sf lui aprilie, 30 dupa calculele mele.

 

mai am un baietel acasa, Ivan(2012);

 inca alaptez;)) mai e vreuna in situatia mea?

vitamine iau femibion si acid folic, uneori si magne b6 sau no spa daca simt vreo crampa.

 greturi am avut doar primele 2 sapt(de la5-7) atat!. acum sunt ca noua doar oboseala mare



#143
crysstina7

crysstina7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 08:27

buna cristina_nic, bine ai venit sa ai o sarcina usoara si baietelu de acasa sa creasca mare si frumos :*

 fetele am o intrebare se pricepe careva la interpretat thorch?

mi-au iesit valorile fffff mari la urmatoarele ig G-uri

- Rubeola Ac IgG                     75.43 UI/mL                   < 10 non-reactiv

- CMV Ac IgG,                         267.60 U/mL                      < 0.5 - Non-reactiv

- Virus Herpetic 1+2 IgG,        2.60 S/CO                      < 0.8 :negativ



#144
Ananelu24

Ananelu24
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 13:12

Buna ,fetelor, sau mai bine zis mamicilor ! Si eu sunt tot o viitoare mamica a unei buburuze de primavara pe care o astept cu nerabdare... Este primul ...sau prima si cred ca va dati seama ce emotii si ce stari ma incearca .Am 8 saptamani si dpn pe 27 aprilie .Astept cu nerabdare sa treaca primele 3 luni caci eu una nu ma sint prea bine.Am stari de voma aproape in fiecare zi si un gust groaznic in gura indiferent de ce as manca. Voi aveti acel gust metalic in gura ?



#145
Ananelu24

Ananelu24
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 13:45

Buna ,fetelor, sau mai bine zis mamicilor ! Si eu sunt tot o viitoare mamica a unei buburuze de primavara pe care o astept cu nerabdare... Este primul ...sau prima si cred ca va dati seama ce emotii si ce stari ma incearca .Am 8 saptamani si dpn pe 27 aprilie .Astept cu nerabdare sa treaca primele 3 luni caci eu una nu ma sint prea bine.Am stari de voma aproape in fiecare zi si un gust groaznic in gura indiferent de ce as manca. Voi aveti acel gust metalic in gura ?



#146
Buburuza2015

Buburuza2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 278 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 15:40

Bun venit Cristina si ananelu , Cristina sa ti trăiască feciorul si sa fie sănătos :)
Ananelu, si eu am același gust in gura, de la fiere ni se trage. Stări de greata si voma continua am si eu, la prima sarcina am avut la fel :( , nu prea avem ce face de cât sa așteptăm sa treacă primul trimestru.

#147
Ananelu24

Ananelu24
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 18:59

Inainte de toate imi cer scuze ca din greseala am postat mesajul de 2 ori.Iti multumesc pentru raspuns Buburuza2015 ! Cristina nic ai calculat tu data nasterii sau ti-a spus-o doctorul?Eu am o dilema caci pe fisa acum scrie dpn 27 aprilie-3 mai 2015 .Am observat ca unele dintre voi au experienta mai multa si as vrea sa va intreb oare de ce scrie asa ? aceasta este perioada sau una dintre ele este data ?



#148
alinutzasav

alinutzasav

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 20:14

buna cristina_nic, bine ai venit sa ai o sarcina usoara si baietelu de acasa sa creasca mare si frumos :*

 fetele am o intrebare se pricepe careva la interpretat thorch?

mi-au iesit valorile fffff mari la urmatoarele ig G-uri

- Rubeola Ac IgG                     75.43 UI/mL                   < 10 non-reactiv

- CMV Ac IgG,                         267.60 U/mL                      < 0.5 - Non-reactiv

- Virus Herpetic 1+2 IgG,        2.60 S/CO                      < 0.8 :negativ

crysstina7 valorile IgG mari arata faptul ca ai facut boala respectiva si ai anticorpi. Daca IgM este in limite normale inseamna ca nu ai in acest moment virusul rubeolei , citomegalovirus si herpetic. Stai linistita ca sunt bune.

Bun venit noilor burtici si sa avem impreuna o sarcina usoara.



#149
bellamia2

bellamia2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 22:01

Bun venit Cristina-nic si Ananelu! Sarcini usoare! Eu ma lupt iar cu greturile. Parca trecusera. Si mi se intoarce stomacul cand vad sau miros carne sau orice mancare cu carne asa ca toata familia mancam cartofi prajiti si fructe. Eu care muream dupa dulciuri nici nu ma uit la ele. La prima sarcina greturile m-au tinut 4 luni. Am slabit de cand cu sarcina si obosesc din 2 pasi. Iar bebe parca nu mai creste....

#150
roxana2108

roxana2108

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 25 septembrie 2014 - 00:28

Buna ziua mamici de buburuze.Va scriu si eu povestea mea pe scurt pentru ca si eu sint o viitoare mamica de aprilie cu bebe 2.

Ma numesc Cristina si sunt din Pitesti.Am 33 de ani si dupa ani de zile  in care luna de luna asteptam minunea, am ajuns sa tin in brate astazi  o bebelina care are 8 luni  jumatate.Anul trecut a fost o sarcina obtinuta prin fertilizare in vitro insa acum am ramas insarcinata natural,desi ne protejam(se pare ca nu suficient de bine) .Sunt insarcinata in 6 saptamani insa sunt oarecum tematoare pentru ca perioada de la cezariana este scurta.Sper ca la urmatoarele ecografii sa fie totul bine si sa pot duce cu bine sarcina la bun sfarsit.Medicul meu Zugravu Adrian(Filantropia) mi-a recomandat dupa cezariana trecuta o pauza de 1 an si jumatate macar dar bebe s-a grabit :).

Aceasta este povestioara noastra pe scurt.

Sarcina usoara va doresc si bebelusi la termen si sanatosi!

Buna tuturor,

Si eu astept o buburuza dupa ce anul trecut a venit prin cezariana brumarica de decembrie Sofia care are acum 9 luni si jumatate.

Te-am citat Cristina pt ca situatia noatra este similara cu bebic proaspat venit prin cezariana si acum o noua sarcina. Mie medicul mi-a spus ca nu vor fi probleme si nu imi fac nici o grija. Uterul se reface repede. Incerc sa gindesc pozitiv. Deocamdata nu am probleme.. un pic de singerare prin saptamana 6 dar de atunci e liniste.

Sarcini usoare va doresc tuturor si bebici sanatosi.





Etichetat si cu sarcina, gravida, aprilie, 2015

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -