Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

recomandare jurist Uk


39 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:25

pentru ca legislatia difera de la o tara la alta, nu vreau sa intru in detalii aici cu explicatii despre situatia concreta, insa as aprecia o recomandare pentru cineva care are mai mult decat habar de legislatia din uk pentru o mica consultatie (dreptul muncii).

 

Foarte pe scurt, barbatul meu care lucreaza acolo a schimbat job-ul acum o saptamana, primul job a fost printr-o agentie de plasare de personal, totul a fost f ok pana a plecat, dupa ce a plecat de la ei au refuzat sa ii mai vireze banii pe ultimele 2 saptamani lucrate invocand o tampenie - jobul era in alt oras fata de cel in care locuiau ei (erau 3 baieti) si pentru ca s-au plans de timpul pierdut pe drum (peste 3 ore dus/intors) au fost intrebati VERBAL daca sunt interesati de o locuinta in orasul in care lucreaza. Evident ca au zis ca sunt, intre timp si-au gasit joburi in orasul in care stau, insa firma respective refuza sa le mai plateasca ultimele 2 saptamani de munca pe motiv ca ea ar fi inchiriat o locuinta oentru ei in acel oras, si trebuie sa-si acopere pierderile (ca ei ar fi platit ~ 1200 lire si vor sa-si recupereze banii).

 

Care sunt pasii concreti care trebuie facuti in situatia asta?


Editat de Mickyyy, 25 iulie 2014 - 13:29 .


#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:32

PS: mie nu mi se pare normal sa-ti conditioneze niste drepturi salariale de un asa-zis contract de inchiriere (nesemnat de tine), doar pentru ca le-ai fi spus tu verbal ca esti interest de o locuinta in zona in care lucrezi!

 

De asta caut pe cineva care stie cum trebuie procedat. Luni se intalnesc cu "seful" agentiei, si as prefer sa mearga la discutii cu articolele de lege in brate, nu cu "eu nu cred ca e normal, correct, moral, etc".

 

Detalii mai multe ofer privat



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:34

Daca nu ai un anumit tip de asigurare,te costa de te rupe avocatul...asa ca mai bine sa se gindeasca de 3 ori si sa actzioneze odata...

 

S-ar putea ca la final sa-l coste muuuult mai mult decit ceea ce li se opreste-nu stiu s aspun daca e corect sua nu,depinde de foarte multe,de contractul d emunca sua d einchiriere ca n-am inteles prea bine...e irelevant pentru mine oricum.

 

Deci mare,mare grija....



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:46

andacos, sunt convinsa ca pe asta mizeaza si cei de la agentie, sumele ramase neachitate nu sunt senzationale ca a merite sa se deschida process, si-atunci pot sa faca abuzuri pe banda rulanta. El deja incepuse sa se resemneze ca va pierde cateva sute de lire!

 

El are subinchiriata casa in care sta (ma rog, stau 3 parca acolo) acum. Si motivul invocat pentru neplata ultimelor drepturi salariale ar fi ca firma respectiva ar fi inchiriat (pe numele ei) o casa in alt oras in idea de a le-o subinchiria lor! dar nu au nimic scris, n-a vazut nimeni casa aia (nu stim nici daca exista), nu e nicio dovada undeva ca firma a subinchiriat acea casa fix pentru ei, si chiar daca ar fi facut-o (desi bag mana-n foc ca nu e asa, ci e doar un pretext), atata timp cat nu are niciun act semnat cu ei, ei n-au vazut casa sa zica daca le place sau nu, daca o vor sau nu, nu mi se pare legal sa li s opreasca salariul pentru a-si recupera firma pierderile provocate de asa-zisa inchiriere a unei case!



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:49

Pai poate bine face ca se resemneaza...nu stiu,iti repet,sumele avocatilor,tribunalului,judecatorilor...te pot duce la sapa d elemn cum se spune,daca nu esti acoperit!!!!Plus dauna ,daca pierzi...

 

Nu stiu situatia insa un contract e un contract si un termen e un termen...



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:52

miky, n-ar fi rau sa te inscrii pe forumurile/comunitatile romanilor din uk, sa pui si acolo aceleasi intrebari, poate au mai trecut si altii prin asa ceva si te sfatuiesc cum e cel mai bine sa procedeze sotul tau.



#7
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:52

In UK "Citizens Advice Bureau" este gratuit, poate merge sa vorbeasca, exista in toate orasele mari .

Sa mearga ci contract de munca si toate hirtiile care le mai are de la firma respectiva,

Eu nu am apelat niciodata la ei dar am auzit ca ajuta,

 

http://www.citizensadvice.org.uk/



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 13:54

Eu cred ca daca agentia de plasare e romaneasca se aplica legi romanesti. Oricum nu vad ce legatura are salariul pt care sotul a muncit cinstit si locuinta, doar daca banii aia reprezentau avansul care se da cind inchiriezi. Dana are dreptate, un avocat in uk o sa-l coste mai mult decit suma de bani pe 2 saptamini.



#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 14:07

Letitia, din cate stiu e o agentie englezeasca, un fel de firma de leasing de personal (nu stiu exact detaliile), care intr-adevar se ocupa majoritar de romani (dar nu numai), Insa am impresia ca nu sunt romani, mi-aduc aminte ca-mi povestea la inceput ca se intelegea cu ei in engleza.

 

ab5174, merci de sugestie [flo2]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 25 iulie 2014 - 14:30

Aha, ok. In general englezii sint corecti, nu se tin de giumbuslucuri de astea, tocmai ca aici legile se aplica corespunzator. Li se poate inchide agentia daca fac minarii de astea. Da, ideea lui ab e foarte buna si daca e free si mai bine. Succes.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -