Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Felicitari Claudela! Mamici de August (Pepenasi de August 2014) (cap. 26)


307 raspunsuri la acest subiect

#21
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 09:52

Lilu sper sa ai dreptate.

Am si eu nevoie de un sfat de la fetele care au mai facut cezariana: la ce ora a fost ultima masa inainte de cezariana? Stiu ca vineri ma duc nebauta si nemancata dar joi cand sa mananc ultima oara?
As vrea sa scap de clisma...sfaturi ceva?

 MIki eu bausem si cafea si cola inainte de ceza :)) si mancasem pe la 4 dim in conditiile in care pe la 11 am facut cezariana nu am avut nimic, si nici nevoie de clisma nu a fost. Dar la stat e posibil sa o gaseasca necesara din simplul motiv ca ei pot 



#22
miki_ispas

miki_ispas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 09:52

Vineri de dimineata se va intampla sigur,la 8 sunt acolo si dupa toata procedura de internare se va intampla.

Dana multumesc pt sfatul legat de cafea. Eu oricum nu mai beau de cand m-am lasat de tigari,nu ma omor dupa ea si parca nu ii mai vad rostul daca nu e insotita de tigare :))))

#23
lilu2014

lilu2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 09:54

Norina daca iti spun ca acul ala mi-a intrat de 3 ori in coloana pana acum si stiu ca nu e aproape deloc dureros ma crezi? Eu v-am zis ca sunt nebuna...

Dar gata!!! Nu ma mai plang,o sa fie bine! Vineri o sa imi vad puiul mult asteptat.
Am suferit mult pana aici...o sarcina oprita din evolutie care m-a daramat pur si simplu iar apoi o idioata care m-a trimitea si acum sa fac avort la inceput ca sigur nu o tin,au urmat greturi puternice cu internari prin spital asa ca ar cam tb sa fiu nerabdatoare acum!

Bineinteles ca o sa fie bine! Si nu esti nebuna. Vezi doar ca sunt mamici care stiu cu ce "se mananca"o nastere, dar tot au ganduri. Si noi vom avea la a doua nastere, sigur. 

 

Gata fetelor. Interzis la frica! Sa ne gandim doar la clipa in care ne vom tine puii in brate :)



#24
lilu2014

lilu2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:00

Foarte dragut. Si adevarat! 



#25
Norina36

Norina36

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.378 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:00

haha...mi-a placut asta :)) chiar asa este. Astazi sunt iar optimista. O sa fie usor. Ieri seara am tot citit povesti despre nasteri.

 

Unele naturale, cu epidurala care au fost foarte simple. Unele foarte rapide, fara epidurala. Altele cezariene, cu recuperare extrem de rapida. 

 

Asa ca mi-a dat putere si ganduri mai bune. 

Singura problema e ca acum mi se par la fel de usoare ambele tipuri de nastere. Si tot nu sunt lamurita cum sa nasc :))

 

Eu as zice sa nasti natural...daca tot esti la mijloc. Doctorul ce zice?



#26
Norina36

Norina36

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.378 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:01

Norina daca iti spun ca acul ala mi-a intrat de 3 ori in coloana pana acum si stiu ca nu e aproape deloc dureros ma crezi? Eu v-am zis ca sunt nebuna...

Dar gata!!! Nu ma mai plang,o sa fie bine! Vineri o sa imi vad puiul mult asteptat.
Am suferit mult pana aici...o sarcina oprita din evolutie care m-a daramat pur si simplu iar apoi o idioata care m-a trimitea si acum sa fac avort la inceput ca sigur nu o tin,au urmat greturi puternice cu internari prin spital asa ca ar cam tb sa fiu nerabdatoare acum!

da mai, nu doare. Noua mai mult ne e frica si ne alimentam frica. Tu daca ai facut deja 3 operatii, ar tb sa pleci la spital fluierand. Ce operatii ai facut?



#27
lilu2014

lilu2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:02

Eu as zice sa nasti natural...daca tot esti la mijloc. Doctorul ce zice?

Asta e problema, ca inca nu am discutat. Vreau sa las oarecum in mainile lui decizia. Avand in vedere ca sunt chiar la mijloc, nu vad cine altcineva m-ar putea indruma mai bine spre una din ele. Asa ca astept cu nerabdare sapt viitoare sa merg la control. Poate imi spune, "cum doriti, domnisoara" :)))



#28
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:05

Lilu sper sa ai dreptate.

Am si eu nevoie de un sfat de la fetele care au mai facut cezariana: la ce ora a fost ultima masa inainte de cezariana? Stiu ca vineri ma duc nebauta si nemancata dar joi cand sa mananc ultima oara?
As vrea sa scap de clisma...sfaturi ceva?

La mine fiind neprogramata am mancat seara normal. Apa s-a rupt la 3-3:30 noaptea. Cezariana a fost la 7:30. Nu mi-a facut nimeni clisma. In timpul operatiei am avut o usoara stare de greata dar nu am vomitat.



#29
Ally_N

Ally_N

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:07

Hello burtici vorbarete!
Noi nu prea am reusit sa ne odihnim, sunt cam ametita si in plus mi-e greata si m-am cam deranjat la burta! Ati patit asa ceva. Plus ca bebe e cam puturos.

Lilu si eu as zice sa nasti natural! Le respect decizia celor ce au ales sa nasca prin cezariana...dar eu sunt pro nastere naturala! Mai ales daca se poate! Unde nu se poate, asta e!

#30
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 10:12

Sunt eu defecta? Mie nu mi-e frica deloc, deloc de nasterea asta. Jur. Abia astept sa o vad pe bebelina. Nu tu vise ciudate, nimic, nimic.

 

Am fost azi la control: 36 saptamani, bebelina grasuna 3235 (+/- 472 grame) dezvoltata de 38s, cu picioare de 39s2z  [soricel] , placenta grad 2, cu capul infipt bine in colul meu - de aici contractiile este pregatita sa vina.

Penultima eco a fost la 33s si 5 zile si avea 2420g (+/- 352 grame).

A luat f mult in greutate, in 16 zile 815 grame.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -