Sari la conținut

Sari la conținut


Crapaturi in talpa piciorului la copiii


3 raspunsuri la acest subiect

#1
colory

colory
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 22:27

Buna seara !sunt noua si nu stiu cum se procedeaza , exact, dar am nevoie de ajutorul dumneavoastra.Am o fetita de 8 ani care are talpa piciorului stang crapata.Am fost pe la mai multi dermatologi ,am incercat diverse creme sinici un rezultat.Ultimul doctor mi-a spus ca nu ii va trece niciodata.Nu pot sa cred ca in zilele astea nu exista un tratament!!!!!!!!!!!!!!!!Ma poate ajuta cineva? [help]



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 07:42

trebuie vazuta natura afectiunii.Merge desculta,asa s-a nascut,are bataturi...nici unul nu ti-a pus un diagnostic?Iti dai seama ca pe nevazute nimeni n-o sa-ti poata spune ceva.Doar isi va da cu parerea...doar n-ai sa iei pe rand ce spun niste necunoscuti.Poti consulta un medic homeopat,de exemplu.Natura are un leac pentru fiecare boala.



#3
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 08:34

Eu pentru mine am folosit si folosesc unt de cocos....am niste talpi  de bebelus [:)] 

 

Rau nu are ce sa-i faca.....dar totusi mers la medic. 



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 09:56

e posibil sa fie vorba despre vreo micoza. ati fost recent la piscina, la bazin de inot, la scalda in apa vreunui rau sau lac, in vacanta la hotel unde a stat cu talpile goale in cada/dus ?

sau poate fi o reactie alergica la incaltaminte, cine stie cu ce o fi fost tratat/vopsit interiorul incaltarilor si de aici problema. mai poate fi si o reactie alergica la sapunul / gelul de dus cu care o speli de obicei sau la detergentul/balsamul de rufe folosite, daca a purtat sosete.

una dintre fetele de pe forum povestea acum o luna doua ca baietelul ei a avut o reactie alergica la nivelul talpilor din cauza unor papuci de plastic, cei mai ieftini, cumparati de la magazinul satesc unde isi dusese copilul la bunici, in vacanta.

daca ar fi fost o carenta de vitamine/minerale, cred ca s-ar fi manifestat si la celalalt picior, poate chiar si in palme.

ai putea pune o poza cu talpa bolnavioara ?

de cat timp are pielea crapata si ce unguente ai folosit pana acum ?

ai incercat sa folosesti unguent pe baza de galbenele ? cred ca poti folosi si sucul gelatinos din interiorul frunzelor de aloe vera.

si mie imi crapa uneori pielea la piciorul drept, sub ultimele doua degete si intre ele, dar de fiecare data am rezolvat cu unguent exoderil, aplicat cateva zile. insa eu stau mai toata ziua incaltata cu pantofi sau pantofi decupati partial (asa e codul de tinuta unde lucrez, ar trebui sa port si dres indiferent de anotimp, nu pot veni in papuci, sandale cu 2-3 barete sau slapi), asa ca picioarele mele saracele fierb uneori in suc propriu...doar in week-end si seara se mai relaxeaza si aerisesc...




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -