Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mobilat sau... nemobilat?

chirie mobila apartament

27 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:03

Buna tuturor!!

 

De ceva timp sunt cu ochii pe ofertele de inchiriere. Incet, incet bebe creste si noi nu mai putem sta in conditiile actuale, cu socrii... asa ca trebuie sa ne luam zborul. Intrucat nu este momentul sa facem un imprumut in banca, iar de bani cash nici nu se pune problema, ne orientam spre o chirie: un apartament cu 2 camere. 

 

Acum... ne tot uitam.. cele ieftine fie sunt ok dar nemobilate, fie mobilate dar arata execrabil (mobila veche, urata, plina de microbi, neingrijita samd). Totusi, pentru 100 lei/luna in plus s-ar gasi si ceva mobilat acceptabil.

 

 

Intrebarea mea este... voi ce recomandati? Ce ati face? Se merita sa inchiriez un apartament frumos, amenajat de curand, sau macar decent (proaspat zugravit) dar liber... si sa cumpar mobila care imi place? Sau e mai bine sa iau unul gata mobilat? Ma gandesc ca nu stiu cat timp voi sta in chirie, nu stiu care va fi urmatorul pas si cand... efectiv in fata am un zid. Nu stiu la ce sa ma astept in viitor. Ma gandesc foarte foarte mult la igiena, cu atat mai mult cu cat urmeaza sa aduc pe lume un copil, pe care il vreau sanatos.

 

Voi ce ati face in locul nostru? Pareri...va rog mult!



#2
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:13

Nemobilat. Il mobilati voi, incetul cu incetul. Nu trebuie sa il mobilati imediat complet cu mobila scumpa. Luati la inceput doar lucruri de baza si completati in timp. Mobila puteti sa luati si la mana a doua, dar va alegeti ce va place voua, si noua dar mai ieftina gen Ikea. Poate va mai dau si socrii/parintii cate ceva.

Chiar daca nu stiti ce veti face pe termen mediu/lung, mobila achizitionata o puteti lua cu voi cand va fi sa va mutati, indiferent ca la casa voastra sau in alta chirie. Sau in ultima instanta o vindeti.

Mult succes cu mutarea si sarcina usoara!



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:36

nemobilat. dar curat, daca s-ar putea cu cat mai multe imbunatatiri (centrala termica, aer conditionat, separatie de gaze, gresie, faianta,parchet, instalatii sanitare noi sau in buna stare).

in loc sa dati 100 lei in plus pe luna pentru ap mobilat, mai bine va faceti card de cumparaturi sau apelati la sistemul de vanzare in rate cu dobanda 0 pe care il practica multe magazine de bricolaj/electrocasnice, de unde va puteti achizitiona strictul necesar si platiti lunar o rata egala sau putin mai mare de 100 lei.



#4
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:39

Nemobilat si curat. Eventual mai dati voi un vinarom inainte de a va muta, cu acceptul proprietarului, desigur, mai ales ca urmeaza sa vina bebe.



#5
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:07

Si eu tot nemobilat zic, mai ales ca aveti timp pana in feb sa luati cate una alta si sa il pregatiti. Dar cum au zis si fetele, cat mai curat posibil si bine intretinut. 

 

In Anglia am luat doar mobilate - primul un dezastru, ne-am mutat dupa 6 luni, al doilea excelent, am fi ramas acolo daca nu plecam. 

 

Bafta maxima Miha sa gasiti ceea ce cautati!



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:09

Eu zic mobilat, cu mobila cat mai noua.

Costa destul de mult sa il mobilati voi si apoi, cand va veti muta, nu vi se va mai potrivi mobila pentru noul apartament si veti da banii pe alta.

Depinde si cat vreti sa stati, daca stati mai multi ani, ar merita sa il mobilati voi, in ideea ca se amortizeaza mobila.

#7
albinutateo

albinutateo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 18:56

Buna. In primul rand sarcina usoara si bebe sanatos.

Legat de chirie, parerea mea e sa cauti unul curat... eventual recent renovat, dar mobilat si utilat macar partial. E destul de costisitor sa investesti intr-o mobila sau in aparatura pentru toata casa, mai ales ca nu stii cat timp vei ramane acolo... ce vei face cu ea dupa... Acum depinde si de cati banuti dispuneti. Eventual va puteti cumpara voi o masina de spalat, frigider... Astea sunt mai "personale" sa zic asa.

Si eu sunt de parere ca ar trebui sa aiba centrala, termopane, etc.

 

Bafta!



#8
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 19:25

Multumesc frumos pentru raspunsuri...

 

Eu am un apartament intr-un alt oras...pe care il tin gol, dar are toata aparatura noua. Nu am folosit-o decat pe timpul facultatii... ma gandeam ca astea le-as putea aduce de acolo ca oricum nu le folosesc (aragaz, frigider, masina de spalat...) si sa cumpar restul lucrurilor. E drept, sunt 600 km ... cu o duba ma costa ceva sa le aduc, dar cred ca economisesc totusi ceva. Mai rau e ca nu stiu pentru cat timp si la ce sa ma astept dupa. Sotul are un job care poate atrage dupa sine oricand mutarea intr-un alt oras...si atunci mi-e destul de greu sa ma gandesc pe termen lung... oricand...adica in orice an, nu in orice luna..doar toamna se numara bobocii :) dar... e riscant sa ma inham si la prea multa mobila pe care sa nu am unde sa o duc pe urma. Pe de alta parte mi-e greu sa dorm in patul altora...energiile altora samd.



#9
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 19:32

Centrala, termopane, imbunatatiri, mobilat modern... daca iti permiti chirie pentru asa ceva... mai bine cumperi apartament si iti platesti propriile rate.



#10
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 19:41

avand in vedere ca nu stau intr-o metropola, ci intr-un oras relativ mic...nu e problema.

De rate nu am bani... ca am salariul mic...si nu am nici curaj sa ma inham la asa ceva. Nu am certitudinea ca la anul voi fi in acelasi oras...sau peste doi ani.





Etichetat si cu chirie, mobila, apartament

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -