Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Resemnare sau credinta ?

credinta biblie

7 raspunsuri la acest subiect

#1
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:38

  Cu multi ani in urma am auzit vorbindu-se despre Iov . Nu mi-a iesit din minte niciodata pasiunea si convingerea celui care a spus istoria lui dar mai ales nu mi-a iesit din minte modul in care acest personaj biblic a raspuns tuturor provocarilor diavolului .

Ieri am vrut sa citesc din Biblie despre sfantul Ilie ,cautand am dat peste cartea lui Iov . Am citit cu mare drag .Totusi, am o mare nedumerire , pentru prima oara aflu ca Dumnezeu a facut pact cu diavolul si i-a permis acestuia sa-i incerce credinta lui Iov.

Poate este cineva mai luminat care imi poate explica si mie acest lucru . De ce Dumeuzeu  a vrut sa probeze credinta lui Iov ?



#2
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:56

Pentru ca Dumnezeu cunoştea inima lui Iov şi i-a îngăduit lui Satan să-l testeze. Stia ca va birui incercarile si ii va ramane credincios chiar cu pretul vietii.



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 00:56

Iov este o carte deosebit de complexa si scuze ca nu am timp sa scriu, dar pun un link destul de explanatoriu si f interensant la subiect:

 

http://www.rcrwebsite.com/job.htm

 

si inca un link mai general despre suferinta, moralitate... si multe altele :

 

http://www.rcrwebsit...ooglesearch.htm



#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 19:51

In general pentru mantuire este nevoie de mult sacrificiu...fara incercare si fara greutate este greu sa aspiram la Imparatia Cerurilor.

 

Cartea lui Iov este extrem de complexa si frumoasa... oamenii ce merg pe drumul credintei sunt mai incercati tocmai pentru a avea merite de recunoscut la Judecata. Zicea la un momentdat un Sfant Parinte, cand nu mai avea incercari, ca l-a parasit Dumnezeu... de nu mai are incercari. Asa era de mare credinta lui...

 

Oricum, Dumnezeu e bun si nu da nimanui mai mult decat poate duce. Incercarile mari inseamna ascultare multa, credinta si nadejde la judecata.

 

Doamne ajuta!



#5
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 23:53

Credinta tuturor copiilor lui Dumnezeu este probata mai devreme sau mai tarziu, altfel am ramane inchinatori doar cu gura si  nu cu toata viata/fiinta noastra.  In suferinta se vede ce hram purtam.  Ne razvratim (ca nevasta lui Iov) sau ne supunem prin credinta ca Dumnezeu stie ce face?  Si despre Domnul Isus spune Biblia  ca a fost facut desavarsit prin suferinta iar noi, tot in Biblie spune ca trebuie sa fim transformati tot mai mult in asemanarea cu Hristos. 

 

A lui Iov este insemnata in Biblie pentru ca suferinta lui a fost cu adevarat foarte mare, si ramane ca un exemplu de biruinta in suferinta.  

 

Ai ales sa citesti o carte extraordinar de frumoasa si complexa.  Sunt o multime de revelatii despre Dumnezeu in ea.  Sper ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca prin Iov.  Mie mi-a adus foarte multa incurajare si alinare.



#6
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 23:54

Miha, imi place explicatia ta.  [flo2]



#7
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 00:03

Michelle, foarte interesant site-ul.  Am mai invatat ceva. [flo]



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 01:20

fiecare vers e asa de complex incat ar trebui sa curga siruri de intrebari si expliccatii.

 

pe mine m-a frapat de la inceput faptul ca Satan are posibilitatea de a veni in fata tronului lui Dumnezeu alaturi de alti ingeri, de limitatiile si puterea lui.

 

Dumnezeeu nu a facut un pact cu Satan. Satan a venit la EL cu acuzatia ca Iov il iubeste doar pt ca e motivate, doar pt ca Dumnezeu ii da , il ajuta...si astfel Dumenzeu isi "cumpara 'de fapt iubirea.

 

asa ca Dumenzeu ii da oportunitatea lui Satan sa vada adevarata inima si credinta pura a lui Iov. Dumenzeu il testeaza iar suferinta care ii este data este doar un episode din viata pt ca la sfirsit Dumenzeu il binecuvinteaza dublu decait inainte.

 

atitudinea lui Job in fata suferintei este extraordinara un exemplu demn de urmat pt fiecare din noi, un exemplu de ccredinta si pt ingeri.

 

tot in cartea asta aflam f multedespre caracterul lui Dumnezeu, razboiul spiritual la ccare suntem expusi si planul Lui pentru fiecare din noi:

  • sa avem rabdare
  • sa  stim cum sa confortam pe cei din jur in suferinta lor
  • sa nu mai fim mindri
  • sa ne bazam pe puterea si intelepciunea lui Dumenzeu mai mult decat in noi
  • sa nu uitam ca fiecare gind al nostru ne este cunoscut de Dumnezeu
  • as realizam ca este o prapastie mare intre noi si Dumnezeu si doar prin sacrificiu putem ajunge in prezenta lui Dumnezeu (sacrificiu Domnului Isus...nu sacrificial nostru)
  • sa dorim mai mult mila(-grace) decat dreptate de la Dumnezeu

 

sunt multe f multe de spus....frumos subiect [flo2]

 

in Rugaciunea Tal Nostru spune"si nu ne duce pe noi intr-o ispita" aici de fapt nu se refera la ispita ca fiind ceva rau...Dumenzeu niciodata nu ne va ispitii sa facem ceva rau sa pacatuim. 

 Dumenzeu ne protejeaza, face in jurul nostrum ca un zid de care Satana nu poate trece fara voia Lui...si la asta se referee ca "ispita", in sens de testare.

sa ne rugam mai bine ca Dumnezeu sa ne tina in paza lui si sa nu ne dea pe mina Satanei, sa nu ne  lase expusi fara ajutorul/protectia lui Dumnezeu.


Editat de michelle-usa, 01 august 2014 - 01:10 .




Etichetat si cu credinta, biblie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -