Sari la conținut

Sari la conținut


anestezia epidurala... o facem sau nu?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:15

Epidurala se administreaza cand atingi 4 sau 5 cm dilatatie, depinde de doctor, ce nivel asteapta. Dar nu mai sus de 5. Din momentul ala, nu mai simti cam nimic. Expulzia este resimtitta doar ca o presiune si o senzatie acuta de impingere, dar fara durerile asociate. Numai ca,  trebuie sa ai grija la anestezist, sa stie sa isi faca treaba, altfel poti ramane cu sechele pe viata (dureri de cap, dureri de coloana, se poate ajunge si la paralizie temporara). In timpul nasterii, trebuie sa fii mai activa decat la o nastere fara epidurala, pentru ca bebelusul este usor amortit de efectul anesteziei si nu poate sa avanseze prea usor din uter, asa ca trebuie sa impingi tu mai puternic si sa ajuti mai mult in procesul nasterii.

 

 

asadar ce parere aveti despre injectia epidurala? o facem sau nu?

 



#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:23

Ica, epidurala se pune de cand s a instalat travaliul pana la dilatatie 10. Asta cu pana la 5 e poveste

Poti sa nu simti nimic, nici o presiune, nici o dorinta de impingere. Depinde f mult la cat timp de la administrarea ultimei doze te afli.

Editat de mcoca, 21 iulie 2014 - 08:26 .


#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:34

titlul corect ar fi "anestezia epidurala" [:)]



#4
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:34

Ica, epidurala se pune de cand s a instalat travaliul pana la dilatatie 10. Asta cu pana la 5 e poveste

Poti sa nu simti nimic, nici o presiune, nici o dorinta de impingere. Depinde f mult la cat timp de la administrarea ultimei doze te afli.

mie medicul mi-a spus atunci cand am intrebat ca maxim pana la 5 cm dilatatie poti sa o faci pentru ca dupa nu mai are rost. Eu sunt indecisa in privinta ei, la inceput nici nu ma gandeam sa apelez la asa ceva dar am peste 4o de saptamani si nici un simptom ca as naste in viitorul apropiat, bebe e deja mare si ma cam tem ca o sa nasc destul de greu fara...



#5
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:36

titlul corect ar fi "anestezia epidurala" [:)]

[:)]  gata!



#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 09:09

Cum sa nu aiba rost dupa dilatatie 5??? Pai greul atunci incepe.

Nu te mai stresa cu. semnele :). Nu am avut niciunul pana s a rupt apa :)

#7
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 09:26

Multumesc mcoca pentru sfaturi.. incerc sa raman calma, promit. Dar cand vad ca tot mai trece cate o noapte si eu ma trezesc bine si fara macar o intrepatura sau ceva parca iar ma iau ingrijorarile.

 

Inca ceva, saptamana trecuta la control mi s-a mai spus ca lichidul amniotic imi este usor diminuat. Reprezinta asta o problema care sa imi puna semne de intrebare?

 

Miercuri am din nou programare la medicul meu si vom vedea atunci ce e de facut. Pana atunci nu imi ramane decat sa astept.



#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 09:56

Ca sa te linistesti : am nascut de 2 ori si nu stiu ce sunt alea contractiile

#9
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 12:16

Sincer, eu nu am intalnit nici o persoana care sa fi facut epidurala si sa aiba sechele, si-am intalnit cateva...eu am facut ...2...prima nu a fost localizata bine si nu a prins, avand scolioza nu am putut sa-mi controlez coloana din pozitie sezut si n-a reusit, la a 2 a epidurala (la aceeasi nastere) am avut sclipire de moment si mi-am amintit ca eu personal imi controlez coloana din pozitie sezut asa ca a fost la tinta. Prima facuta la dilatatie 2, a 2 a la dilatatie 6, la interval de cca 7 ore. Mai aveam vreo 2 zile si ajungeam la sapt 42....ma apucase disperarea, mi se parea ca toata lumea naste numai eu nu, aveam si eu tot felul de ganduri din astea sinistre....am invatat niste lucruri pe parcurs, toate se intampla cand trebuie sa se intample....bebe se naste cand e pregatit, va merge cand e pregatit, va face la oala cand e pregatit, etc...nu are sens sa grabim lucrurile.



#10
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 22:00

Si eu tot cu epidurala am nascut...si nu am avut probleme dupa...daca imi aduc bine aminte, mi-au facut-o dupa ce au inceput contractiile...si durerile putin..eu nu ma dilatam...dar chiar in momentul in care se hotarasera sa-mi faca cezariana (asta pt ca apa se rupsese in urma cu vreo 30 ore, iar copila avea si cordonul de gat), ca printr-o minune am ajuns la dilatie 10...m-am urcat pe masa, am impins o data si a iesit buburuza...nu regret ca am facut-o; la ce urlete auzeam din alte saloane...anestezista era sotia unui fost profesor de-al meu de la facultate...asa ca am avut tema de discutie...si era sambata, asa ca medicul meu a venit doar cand m-am dilatat...in rest s-au ocupat asistentele de mine, toate ft dragute...

Ica, nastere usoara...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -