Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Muguri de Romania

romania romanesc autentic traditional gemuri zacusca fructe legume

1 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 10:44

Purtandu-mi privirea pe "valurile internetului" mi-a cazut sub ochi o propozitie scrisa de o mama prin care spunea ca fiul ei a mancat pe nerasuflate branza de casa. Nimic nou as spune pentru ca inca se mai gaseste telemea, branza asa cum o stiam cei de mai demult, produse firesc. Spun inca pentru ca nu mai putin de ieri am remarcat produse nemtesti, olandeze, unguresti vadute in Romania sub brand pur romanesc astfel incat habar nu avem ca acele prduse nu au absolut nimic in comun cu Romania in afara de nume si de faptul ca sunt comercializate in Romania. Perfida treaba, nu-i asa? 
Dar ca sa revin la subiect curiozitatea mea de cartita declarata m-a impins sa vad cine, ce si cum?
Surpriza a fost totala. Ceea ce am tot spus eu ca nu stiu cum s-ar putea lega producatorii de gemuri, zacusca,branza,dulceturi, muraturi care habar nu au cum sa-si vanda (altfel decat la vecina de peste drum, asta daca nu cumva si vecina ar vinde) produsele delicioase obtinute in bucataria proprie dupa "rete de casa" din fructe,legume din gradina catre doritori, am ajuns sa vad muguri. 
Sunt primii e drept, insa este ceea ce sper este nu doar sa nu dispara ci mai degraba sa se dezvolte, sa nu se piarda si sa nu ajunga copiii nostrii sa spuna ceea ce azi auzim de la strainii ce ne viziteaza tara si care cu uimire rostesc cand gusta fructe, legume, mancare de la noi:
- Nu am crezut niciodata ca poate sa aiba un astfel de gust!

Astfel incat, cu mare satisfactie personala mi-am spus:

- Uite au rasarit muguri de Romania!


http://www.purtaranesc.ro/

Miniaturi atasate

  • zacusca-de-ghebe~60.jpg


#2
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 24 iulie 2014 - 11:17

. Ceea ce am tot spus eu ca nu stiu cum s-ar putea lega producatorii de gemuri, zacusca,branza,dulceturi, muraturi care habar nu au cum sa-si vanda (altfel decat la vecina de peste drum, asta daca nu cumva si vecina ar vinde) produsele delicioase obtinute in bucataria proprie dupa "rete de casa" din fructe,legume din gradina catre doritori, am ajuns sa vad muguri. 
Sunt primii e drept, insa este ceea ce sper este nu doar sa nu dispara ci mai degraba sa se dezvolte, sa nu se piarda si sa nu ajunga copiii nostrii sa spuna ceea ce azi auzim de la strainii ce ne viziteaza tara si care cu uimire rostesc cand gusta fructe, legume, mancare de la noi:
- Nu am crezut niciodata ca poate sa aiba un astfel de gust!

Astfel incat, cu mare satisfactie personala mi-am spus:

- Uite au rasarit muguri de Romania!


http://www.purtaranesc.ro/

 

Din pacate asemenea muguri se "usuca" inainte de a deveni fruct, pentru ca traiesc intr-un mediu ostil.
Grecii de la Olympus, acuzaţi că preferă importurile din Ungaria în locul laptelui din Braşov
 

Anul 2013 a consemnat o creştere considerabilă a importurilor de lapte, specialiştii catalogând fenomenul drept o „explozie”. Datele au fost furnizate de INS, conform buletinului statistic pentru anul precedent, importurile de lapte contractate de procesatori cunoscând o creştere cu 62 %, ceea ce înseamnă o cantitate cu 36.838 de tone mai mare decât cea importata în 2012.

 
In urma cu un an as fi aratat cu degetul spre lantul de magazine si industria de prelucrare, dar am fost intr-un weekend la iarba verde si am vazut cum se mulg vacile unui fermier. Vacile erau mulse manual acolo unde pasteau, fara nici cea mai elementara igiena. Taranii o faceau cu mult mai mult simt de raspundere, pentru ca si ei consumau laptele respectiv. Taranii spalau ugerul vacii si il stergeau cu o carpa, si tot apareau fire de par, pe care le separau dupa muls prin strecurare.
 
Pana la experimentul respectiv cautam lapte natural la piata, dar dupa acea experienta am trecut la laptele industrailizat, pasteorizat si sterilizat.
 
Daca autoritatile ar face controale la ferme sa supravegheze modul cum se respecta igiena, cei care colecteaza laptele ar avea incredere in fermieri si fermierii ar putea vinde laptele la un pret corect.
Neimplicarea autoritatiilor sa asigure/garanteze conditii de igiena, face ca producatorii sa nu aiba cui sa-si desfaca productia.


Editat de Deceneus, 24 iulie 2014 - 11:20 .




Etichetat si cu romania, romanesc, autentic, traditional, gemuri, zacusca, fructe, legume

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -